Дострокові вибори пiд запитанням
Прем’єр-міністр Туреччини Бюлент Еджевіт погодився на дострокові вибори і призначив дату їх проведення — 3 листопада, але згодом заявив, що буде ліпше, коли уряд продовжить свою роботу до квітня 2004 року. Партнери Демократичної лівої партії Еджевіта по правлячій коаліції — партія Національної дії, яка зараз практично тримає уряд у своїх руках, вже погрожує розвалити коаліцію, якщо вибори не будуть призначені. Екс-міністр закордонних справ Ісмаїл Джем, один iз колишніх соратників Еджевіта, вже оголосив про створення нової, прозахідно орієнтованої партії «Нова Туреччина», яка виступає за дострокові вибори.
Політична криза в Туреччині почалася з 8 липня з відставки багаторічного близького соратника Еджевіта, віце-прем’єра Хусаметтіна Озкана, а наступними днями — мало не всіх ключових міністрів. Прем’єр Еджевіт останні два місяці фактично провів у лікарні і усунувся від громадського життя, що й послугувало однією з причин кризи. За даними соцопитувань, очікується, що його Демократична ліва партія не подолає 10%-го бар’єра, необхідного для входження до парламенту. Третій коаліційний партнер, Партія батьківщини, як і націоналісти, виступає за дострокові вибори, але, на відміну від них, підтримує реформи, необхідні для початку переговорів про вступ до Євросоюзу, і хоче впровадити їх до початку кампанії.
Туреччині сьогодні життєво необідне сильне і дієве керівництво, відзначають аналітики. Політична криза вже позначилася на курсі ліри, проблематичним виглядає виділення країні кредитного пакету від МВФ за програмою в $16 млрд. США зацікавлені в сильній і стабільній Туреччині як у найважливішому партнері для своїх подальших можливих операцій в регіоні (Вашингтон уже вивчав спроможність Анкари підтримати можливу операцію проти Іраку). Можливо, саме Вашингтон зможе переконати Еджевіта в тому, що його час уже просто минув.