Дрейф і труба
Україна пропонує власну формулу розрахунків за транзит і транспортування російського газу. Учора її озвучив прем’єр-міністр Юрій Єхануров. «Якщо тисяча кубометрів проходить через кордон України, то з них 150 є нашими як оплата за транзит газу. Це є контрактом, це — юридична формула, і це наше безумовне право, юридичне право України: 15% газу ми беремо за транзит нашою територією, за всю ту роботу, яку тисячі людей від кордону до кордону проводять сьогодні в Україні», — заявив прем’єр.
Але така тверда позиція ще, мабуть, не убезпечує країну від підвищення газових цін. За словами Ю. Єханурова, газ може подорожчати для рядових українців. Із цим уряд повинен визначитися найближчими днями. А сьогодні про це йтиметься на зустрічі з Президентом України Віктором Ющенком. «Буде нарада за участю Президента. Доповідатимемо про становище. На жаль, поки що не можу сказати про вихід на міжурядові рішення. Хоча проект міжурядової угоди ми розглядатимемо з українського боку», — відзначив прем’єр.
А ось міністру палива та енергетики України Івану Плачкову довелося вчора спростовувати поширену деякими ЗМІ інформацію про те, що Україна та Туркменія не підписали контракт на поставку туркменського природного газу на 2006 рік. «Відповідний контракт підписано, скріплено печатями та привезено в Україну. Документи знаходяться у мене в портфелі», — сказав він учора журналістам і відзначив, що визначена контрактом ціна є «взаємовигідною і дуже прийнятною для України».
Тут є вельми своєчасним звернення кількох українських журналістів до колег із закликом не сприяти інформаційним атакам, що регулярно здійснюються проти України з російського боку. У новітній історії України поки що зафіксовано лише один такий пам’ятний момент, який отримав назву «Тузла». А зараз заклики до «Тузли-2» звучать практично від усіх, проте процес консолідації поки не дуже помітний. Проте цьому не варто навіть шукати пояснень: попереду вибори, і кожна політична сила експлуатує газове питання насамперед у своїх інтересах.
Наприклад, блок «Наша Україна» критикує позицію Партії регіонів, БЮТ і СДПУ(О). «Українсько-російська дискусія щодо поставок газу в Україну стала найактуальнішою й однією з найважливіших подій останніх тижнів. Український уряд проводить складні та дуже важливі переговори, відстоюючи, передусім, національні інтереси держави», — говориться в заяві блоку. «Закликаємо українське суспільство морально та політично об’єднатися навколо чинної влади, яка професіонально й аргументовано, послідовно й упевнено захищає інтереси українських громадян. Ми звертаємося до всіх політичних сил із закликом керуватися у своїй діяльності не короткостроковими виборчими, а стратегічними національними інтересами», — підкреслюється в документі. При цьому «НУ» дивує «позиція Партії регіонів, яка заради власної політичної вигоди дозволяє використати себе як засіб тиску з боку іншої держави й не підтримує Україну в переговорах із Росією». Серед окремих політичних сил, які «об’єктивно підіграють у газовому питанні російській стороні», «Наша Україна» бачить і БЮТ. «Ми не хочемо вірити, що непатріотична фразеологія Юлії Володимирівни (Тимошенко. — Авт. ) пов’язана із закриттям кримінальної справи проти неї в прокуратурі Росії», — відзначається в документі.
У свою чергу БЮТ здивований позицією «Нашої України», яка «використовує складну ситуацію для дискредитації політичних опонентів», але, напевно, вирішив не нариватися на обвинувачення з боку колишніх союзників і зажадав від Газпрому дотримуватися домовленостей. Щоправда, заклики до газової єдності по-нашоукраїнськи бютівців не приваблюють. «Нас... дивують незрозумілі та пафосні заклики до об’єднання і консолідації політичних сил навколо газової проблеми», — говориться в заяві БЮТ. Більше того послідовники Тимошенко, немов на кухні біля газової плити, не добирають висловів: «Блок Юлії Тимошенко не бачить необхідності в єднанні та консолідації з купкою корумпованих чиновників і олігархів, які, власне, і створили енергетичну кризу разом із російськими «колегами». БЮТ вимагає від Газпрому «чітко виконувати міждержавні договори й не гратися в політику», а від українських чиновників — «не продавати національні інтереси». Ця заява може свідчити тільки про одне: дрейфуючи в газовій темі, БЮТ із кожним днем усе ближче до «регіоналів». Принаймні політичний розрахунок очевидний.