Два «мітинги» в одному парламенті
Чергова спроба парламентської більшості усунути з посади спікера Олександра Ткаченка зазнала краху. Перед вчорашнім засіданням лідери більшості заявляли, що вони розробили відповідний план для усунення голови Верховної Ради. Як заявив координатор більшості Леонід Кравчук: «У нас є план дій. Він розроблений і схвалений координаційною радою». Лідери більшості не коментували конкретні деталі плану, а на початку засідання Олександр Волков заявив журналістам: «Я думаю, вам краще буде все побачити самим».
На засіданні планувалося обговорити кандидатуру Стельмаха на посаду голови Нацбанку. Під час виступу «залізної леді» Наталі Вітренко Олександр Ємець у мегафон заявив про те, що більшістю (235 голосів) прийнято рішення про усунення з посади головуючого й запропонував Ткаченку піти у відставку. Ткаченко ще на початку засідання заявив про те, що якщо хтось дозволить собі використати в залі мегафон, він закриє сесію. А «сміливця» притягне до відповідальності. Коли ж те, що він передбачував, сталося й «рушниця, що з'явилася на сцені в першому акті, вистрілила в п'ятому», він чомусь забув про свою обіцянку й продовжував вести засідання.
В одному залі почалися два мітинги: ліві захопили трибуну й виступали з неї, а Олександр Ємець у мегафон періодично проголошував, що О. Ткаченка усунуто й він має поступитися своїм місцем віце-спікеру Віктору Медведчуку. Все, що відбувалося, дуже нагадувало часи мітингової демократії. Напруження зростало. Але виступаючі від обох сторін зрештою обмежувалися закликами, обвинуваченнями й навіть прокляттями (лівий табір). Те, що відбувалося в залі, можна було б сміливо називати трагіфарсом. Але при цьому залишається відкритим питання: чи хоче й може більшість добитися здійснення продекларованих цілей? Час минав, але до жодних активних дій вона не вдавалася. Якщо в них дійсно був якийсь чіткий план, то що змусило їх порушити його? Сам Ємець так прокоментував те, що сталося: «Ми не хотіли починати наш виступ, поки говорив Стельмах, дуже шанована нами людина. Якось незручно було підходити й просити у Ткаченка слова. А оскільки ми знали, що слова він нам не дасть, то ми пішли на такий крок».
Коли Ткаченко проголосив перерву, більшість у відповідь заявила, що вона залишається в залі й продовжить засідання. Ліві фракції так само залишилися на своїх місцях. Сам спікер продовжував сидіти в кріслі головуючого, справедливо вважаючи, що за його відсутності воно може бути зайняте кимось іншим.
Вихід із цієї ситуації запропонував Євген Марчук: на його думку, доцільно було б зробити перерву й провести зустріч лідерів фракцій і груп зі спікером. Депутати погодилися з цією пропозицією й пішли на перерву. Однак на зустріч з лідерами більшості Олександр Ткаченко не прийшов.
Судячи з деяких заяв більшості, вона готова вжити більш жорстких заходів до Олександра Ткаченка. «Якщо Ткаченко не піде сам у відставку, ми будемо вживати відповідні заходи. Ми готові до цього. Групи захоплення розібрані». «Діяльність Верховної Ради забезпечує цілий ряд органів виконавчої влади. І в цьому випадку вони мають забезпечувати нормальну діяльність парламенту. Зокрема й цим має зайнятися державна охорона, оскільки, відповідно до рішення Верховної Ради, місце головуючого має зайняти заступник спікера. І ці організації повинні забезпечити виконання нашого рішення», — заявив Олександр Ємець.
Таким чином намічаються контури можливого силового розв'язання парламентської кризи. Безумовно, це крайній варіант, і лідери більшості поки ще сподіваються розв'язати конфлікт «мирним шляхом». Але тепер дуже багато залежатиме від третьої сили — Президента. До нього звернулися, за словами Ємця, як «до гаранта Конституції з проханням вжити відповідних заходів, оскільки голова Верховної Ради ігнорує волю більшості парламенту», і його позиція буде надзвичайно важливою в розв'язанні кризи.
КОЛИ ВЕРСТАВСЯ НОМЕР:
Як сказав журналістам Л.Кравчук, в п'ятницю більшість планує провести окреме засідання. Швидше за все, воно відбудеться в Українському домі. Л.Кравчук мотивує це тим, що більшість не хоче застосовувати грубі заходи для виходу із ситуації, що склалася.