Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Динаміт кризи ще не рвонув»

Парламент не задоволений поясненнями уряду
03 вересня, 00:00

Можливо, прилюдний розгляд питання, яке зачіпає життєві інтереси народу, визначив його напрямок, цілком передбачуваний: уряд і Нацбанк в особі своїх глав робив єдино можливе у такій ситуації — вони захищали свої позиції в руслі заявлених раніше тез: економічно нічого страшного ще не сталося і не станеться, головне — без паніки, бо саме психологічний чинник може підірвати наші основи. А якщо вчасно настигне рятівний кредит МВФ (про важливість якого щовечора з екрана національного телебачення тому ж МВФ через телеглядачів у посольствах (посланнях) слізно доповідають лідери партій, фракцій і просто депутати), то катастрофи не станеться, гривня устоїть, обвалу не буде.

МВФ, судячи з усього, готовий. І затримка тільки за закінченням візиту п. Камдессю до Москви, яка вже дала «блискучі» результати мовби у відповідь на солідні вливання. Але ж то «велика Росія» з її великими потрясіннями і такою ж великою загрозою навколишньому світу. А в чому сенс «валютної» милиці не тільки (а, можливо, не стільки) під гривню, але й під Леоніда Кучму? Навіщо? Олександр Лавринович на запитання, яке цікавило кореспондента «Дня», відповів так: «Вочевидь, процеси, які відбуваються в Україні, оцінюються експертами МВФ і їхніми урядами як позитивні з точки зору національних інтересів їхніх країн, які вони представляють». (Ремарка парламентського оглядача Ірини Погорєлової: «Ющенко ж сказав: як монголо-татарська навала — як зайшла, так і вийшла. Безлюдна територія, дуже добре працювати — для світової економіки».)

Як мертвому «припарка» — так оцінює надії на кредит МВФ Віктор Пинзеник, додаючи, що ця допомога може мати значення тільки в тому випадку, якщо «потопаючий почне рятуватися сам», але цих зусиль не видно. І тому ніякого впливу, окрім психологічного черговий кредит не матиме. А Нацбанк сьогодні, за даними Пинзеника, щодня втрачає 40 млн. Без структурних реформ ніякими заходами не зупинити кризу... Тоді про що взагалі йдеться? Про що доповіли парламенту Валерій Пустовойтенко і Віктор Ющенко? Євген Марчук, виступаючи з парламентської трибуни, сказав: «Нещодавно Леонід Кучма на зустрічі з лідерами фракцій заявляв, якщо Україна не отримає кредит МВФ, то в країні почнеться страшна криза. Кредит не отримано — криза наростає.

І незважаючи на такий заспокійливий виступ В. Ющенка, я гадаю, що він просто не мав часу відповісти на всі запитання, які сьогодні слід би обговорити. Наприклад, я не почув виразної відповіді — яка мотивація скорочень соціальних платежів до бюджету? Я вважаю, що динаміт кризи ще не рвонув, але точно так само було в Росії, коли керівництво уряду і Центробанку заспокоювало всіх і вся, що ситуація під контролем, а потім все рвонуло. Я вважаю, що не російська ситуація спровокувала нашу кризу, хоча Президент пару днів тому вже сказав, що російська криза не обійде стороною і Україну. Тут вже просто «в руку» — пояснення нашого стану російським чинником».

Без сумніву, родзинкою обговорення ситуації в державі стала ще літня заготовка надання парламентом права Президентові обрізати бюджет-98 власноручно. Пам’ятний момент, коли Олександр Ткаченко, спираючись на аргументацію голови бюджетного комітету Юлії Тимошенко, рішучо проводив бюджетне питання про неучасть Верховної Ради у секвестрі, таїть якусь загадку: дізнався чи не дізнався спікер, у якій чудовій затії він бере участь? Коли сьогодні Юлія Тимошенко вимагає притягнення Президента до відповідальності за злочин, передбачений частиною 3 ст. 166 Карного кодексу України, і нагадує Верховній Раді про конституційний обов’язок у зв’язку з цим розпочати процедуру імпічменту Президента, то контраргументів у парламентському залі не знаходиться — окрім одного: імпічмент внаслідок надскладної процедури нереальний. Втім, на нього не розраховують й ініціатори. Але політично хід тягне на приклад хрестоматії. Хто ризикне стати поруч з Президентом, який власною рукою скоротив витрати на охорону здоров’я, освіту, культуру, мистецтво, на сільське господарство і соцкультпобут, на чорнобильців і жертв політичних репресій? При цьому капбудівництво (палац «Україна») з величезною перевитратою, а закордонні відрядження — з добавленням? Ну як після цього не зробити висновок про те, що «Президент остаточно прийняв стратегію знищення народу, нехтування законів, приниження парламенту»? А звернення пані Юлії до Народного руху — «хіба для цього ви боролися за незалежність»? А незабуті аграрії, військовослужбовці, «зелені» тощо? Очевидний, розрахований популізм (правда, грубувато упакований) свідчить, окрім іншого, про те, що в стабільний перелік передбачуваних кандидатів у Президенти буде внесено цікаві корективи, які припускають зміну застиглої вже було конфігурації. Принаймні, маленька, але яскрава сутичка між пані Тимошенко і «Санчо Пансою» пані Вітренко — Володимиром Марченком, яка викликала пожвавлення в залі, обіцяє вельми цікаві колізії на лінії безумовно антиморозівської пані Наталії з очевидно проморозівською пані Юлією в ході вже набираючої темпи передвиборної кампанії.

...До речі, старанно підготовлена ініціативністю Юлії Тимошенко ситуація невигідно підкреслила подвійну позицію Голови ВР. З одного боку, О.Ткаченко, намагаючись відповідати інтересам Президента, публічно «охолодив» наміри Тимошенко, котра спробувала було поставити на голосування питання про початок процедури імпічменту. Спікер двічі нагадав їй, що «тут не засідання фракції «Громада», а сесія ВР», і відіслав Юлію Володимирівну вивчати регламент, підкресливши, що питання про імпічмент навіть процедурно не оформлено і не включено до порядку денного. Однак наприкінці засідання О. Ткаченко був змушений на вимогу тієї ж «Громади» поставити на голосування постанову про скасування президентського указу про секвестрування бюджету, яка навіть при напівпорожньому вечірньому залі набрала рекордну кількість голосів — 201. Таким чином, депутати наочно продемонстрували О. Ткаченку, що йому як спікеру доведеться, насамперед, рахуватися з думкою парламентаріїв. Очевидно, це буде аргументовано підкріплено ще і завтра, на ранковому засіданні Погоджувальної ради фракцій, де буде відпрацьовуватися модель повторного розгляду (приблизно у вівторок) питання про секвестрування.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати