Ефект доміно
Вчора Президент України обговорив питання ліквідації стихійного лиха в Україні з президентами Росії і Білорусії. Після телефонної розмови з Леонідом Кучмою, Володимир Путін, як повідомив Інтерфаксу заступник керівника адміністрації російського президента Сергій Приходько, «дав вказівку міністерству з надзвичайних ситуацій РФ негайно зв’язатися з українським МНС для з’ясування реальних потреб і параметрів необхідної допомоги».
Як повідомили Інтерфаксу в прес- службі російського МНС, передбачається, що перший транспортний літак Іл-76 з необхідним технічним вантажем вилетить в Україну вже вранці в суботу. Вантаж буде переданий безкоштовно як гуманітарна допомога. За даними глави МНС України Василя Дурдинця, в зв’язку з настанням холодів, не представляється можливим в найкоротші терміни відновити зруйновані стихією системи життєзабезпечення. У країні виникла гостра нестача опор ЛЕП, неізольованого дроту, необхідного обладнання для монтажу ліній електропередач.
Ситуація, незважаючи на всі запевнення уряду про те, що «все під контролем», настільки серйозна, що вчора проблема ліквідації наслідків стихії розглядалася на засіданні Ради національної безпеки та оборони України.
За даними МНС, вчора без електрики залишалися 2672 населених пункти в 7 областях. Крім того, залишаються знеструмленими 16 лікарень, 10 хлібзаводів, 1148 сільська телефонна станція. Найбільше знеструмлених населених пунктів у Вінницькій області — 1163.
Сума збитків, нанесених стихією нашій країні, за останніми підрахунками фахівців наближається до 500 мільйонів гривень. Уряд після довгих дебатів вирішив, що 50 мільйонів досить для ліквідації наслідків аварії. Регіони вимушені просити в уряду свої ж гроші (про всяк випадок нагадаємо, що в бюджеті кошти з’являються внаслідок сплати населенням і підприємствами податків). Однак енергетики на місцях, де пройшла стихія, кажуть, що при всій серйозності питань фінансування, справа не тільки в цьому. Фахівці впевнені, що багатьох бід можна було уникнути, якби урядові чиновники зі своїх теплих і світлих кабінетів більш професіонально керували галуззю.
Опори, термін використання яких закінчився давно, впали першими. А коли падає один такий стовп, то, як правило, тягне за собою ще з десяток. Якщо хоч одна з опор, що стоять поруч, також не витримує, то тягне за собою ще декілька. Ефект доміно. Звичайно, в уряді і Мінпаливенерго знають, що високовольтні опори падають саме таким чином. Як, напевно, і те, що, якщо нічого не робити, то при першому ж природному катаклізмі енергосистема країни відчує на собі цей ефект. Але зараз, звичайно, зручніше все списати на стихію, ніж визнати за собою хоч би частину відповідальності за знеструмлені будинки і заводи...
«Кількість опор, яку ми зуміли встановити за останні три-чотири дні, в десять разів менша за необхідну. Зараз ми встановлюємо 230—250 опор в день, а нам треба встановлювати 2500, щоб справитися за місяць, — говорить заступник головного інженера з розподільних мереж АК «Вінницяобленерго» Руслан Ніколенко. — До Нового року ми ніяк не встигнемо. Масового постачання опор поки не передбачається. Я не знаю, хто і як піклується про нас в уряді, але знаю, що наші колгоспники дуже допомагають. Вони збирають і зберігають пошкоджений дріт (його намагаються здати в металобрухт. — Ред. ) і допомагають розбирати завали з повалених дерев. Після перевірки частину дроту ми будемо знов використовувати. В багатьох опор, що впали, звичайно, давно пройшли всі строки придатності. Замінити їх у нас не було можливості.
Але і погода також «посприяла». Навантаження ожеледі перевищило всі норми. Були пошкоджені лінії від 110 до 0,4 кіловольт. Повалені і металеві опори. В південних районах області масштаб руйнування такий, що необхідно все відбудовувати наново з нуля. Там капітальним ремонтом не обійдешся. Орієнтовно, для будівництва одного кілометра лінії 0,4—10 кіловольт необхідно 28—30 тисяч гривень. Відновлювати доведеться декілька тисяч кілометрів. Гроші потрібні дуже великі. Повалено близько 90 тисяч опор, мінімальна ціна однієї опори на складі у виробника — 200 гривень. Плюс доставка, установка і т.д. Ця цифра, не враховує дроту, металоконструкцій, ізоляторів і багато чого іншого. Вартість 1 тонни дроту близько 11— 12 тисяч гривень, а нам його на перший час треба 22 тонни. На жаль, зараз ми не можемо підключити райони, які розташовані на деякому вiддаленні від райцентрів. Там знаходяться будинки для людей похилого віку, дитячі лікарні, інтернати. Зараз вони якось гріються завдяки автономним дизельним електростанціям МНС, що надаються і Міноборони. Це неоцінима допомога», — сказав Руслан Ніколенко.
В області зараз працює 39 дизельних електростанцій. На жаль, вони не можуть компенсувати навіть двадцяту частину необхідної області енергії. Люди, які живуть в селах, кажуть, що їм обіцяють світло не раніше травня. Всі, хто міг поїхати в інші міста і села до родичів, вже поїхали. Місцеві жителі кажуть, що до них періодично приїжджають iз міст і продають продукти харчування в декілька разів дорожче їх реальної вартості. Наприклад, хліб у цих заповзятливих людей стоїть 5 гривень за буханець.
Електромережі відновлюються цілодобово, але бувають випадки простоїв через відсутність необхідних матеріалів. Однак помічник голови правління АК «Вінницяобленерго» Олександр Удовиченко впевнений, що чутки про те, що енергія в села буде подана лише в травні, перебільшені. «Збитки, нанесені стихією, напевно перевищать офіційну, вже існуючу цифру в 70 мільйонів гривень тільки по нашій області. Зараз нам допомагають сім обленерго. Вони прислали людей і що змогли з будматеріалів. Стан залишається дуже важким, але ми робимо все, що від нас залежить. Коштів, звичайно, не вистачає», — сказав Удовиченко.
Але якби в обленерго мали можливість вчасно провести необхідні ремонти, підтримуючи мережі в нормальному стані (нагадаємо, що платежі за електроенергію здійснюються через розрахунковий рахунок з подальшим їх розподілом між всіма енергокомпаніями за алгоритмом, встановленим НКРЕ), наслідки стихійного лиха були б не такi відчутні. За оцінками енергетиків, за наявності матеріалів, палива і техніки на відновлення в самих важких районах пішло б 10 днів. Зараз пройшло вже більше двох тижнів, а часу закінчення ремонтних робіт жоден начальник назвати не може. І ситуацію треба виправляти за рахунок героїзму українців і міжнародної допомоги. Крім того, фахівці підкреслюють, що тепер, коли аварія показала дійсний стан справ у галузі, вигідно приватизувати обленерго буде надто складно.