Перейти до основного вмісту

Ефект незаробленого ПДВ

Боротьба з фіктивними підприємствами неефективна через те, що законодавству вони невідомі
25 жовтня, 00:00

Зрозуміло, що витікання цієї інформації резонансного характеру допущено не тільки для «затравки» журналістської зацікавленості. Начальник створеного рік тому управління з організації боротьби з фіктивними суб’єктами господарювання та незаконним відшкодуванням ПДВ Головного управління податкової міліції ДПАУ Сергій Міщенко повідомив при цьому й інші, не менш цікаві, відомості. З його слів, після того, як при створенні підприємства в Україні стали обов’язковими відвідини його засновниками податкової інспекції, фіктивних фірм трохи поменшало. Але на сьогодні створено вже повторний їх ринок. Тобто на колись створені, але не працюючі фірми з’явився хороший попит. Адже під час їх купівлі не треба особисто показуватися в податкову. У результаті їх кількість наближається до чотирьох тисяч. Тим часом законодавство України, зі слів начальника, покликаного організовувати боротьбу з ними, говорить тільки про фіктивне підприємництво, за яке можуть притягуватися до відповідальності лише засновники фірм. Поняття фіктивного підприємства, відповідно до якого могли б нести відповідальність не підставні особи, відомі з літератури під прізвиськом «фунт», а конкретні посадові зловмисники, Карному кодексу невідоме. Ось і змушена податкова міліція вести бій iз тінню і у прямому, й у переносному розумінні цього слова. Як зазначив С.Міщенко, дуже часто виходить так, що вину фіктивного підприємства (він поправляє сам себе — підприємства, що має ознаки фіктивного), яке займається, у змові з іншими господарюючими суб’єктами, «мінімізацією їх витрат з оподаткування», довести дуже важко. Раз у КК, який міліціонери вельми поважають, немає «поняття» про фіктивне підприємство, то ні на кого й скласти акт про нанесений збиток, а якщо його немає, то немає й збитку, не може бути й відповідальності.

Тим часом статистика, що ведеться податковою міліцією, свідчить про те, що тільки збиток державному бюджету від незаконного отримання такими фірмами відшкодування з ПДВ становить приблизно 4 мільярди гривень. У результаті у держави, за словами С.Міщенка, не вистачає грошей для того, щоб виплачувати ПДВ нормально працюючим підприємствам на зразок Маріупольського металургійного комбінату ім. Ілліча (про це ж йшлося і в інтерв’ю «Дню» директора ММК Володимира Бойка).

На природно й традиційно виникле запитання «Що робити?» С.Міщенко відповідає просто: вдосконалити законодавство. І гортає листи, у яких його управління, главк і навіть ДПАУ загалом борються за це. Однак пропозиції, зі слів начальника управління, враховано не було. У цих умовах податковій міліції, мабуть, доводиться «крутитися», при чому, не виключено, у деяких випадках — навіть і в обхід законодавства, яке, на думку С.Міщенка, у ряді випадків створює більше зручностей для фіктивних і тіньових структур, ніж для тих, хто покликаний з ними боротися. І проте на підході до передачі у суди в податкових міліціонерів декілька дуже цікавих справ, які показують, що у нашій країні навіть на продаж прищiпок можна «викачувати» з бюджету чималі гроші. Але ні конкретики, ні реальних схем з цих афер журналістам не повідомили. У податковій міліції вважають, що до створення надійної протиотрути не варто власними руками плодити методи незаконного збагачення, які так добре себе зарекомендували, та які допомагають ледве чи не у буквальному значенні «будувати яхти з прищiпок».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати