Перейти до основного вмісту

Енергетичний вузол: розв’язувати? рубати?

08 червня, 00:00

Цього ж дня недвозначну заявку на жорсткий і вимогливий стиль сьогоднішньої наради зробив і сам Президент. За його словами, критичнішої ситуації, аніж в енергетиці, і бути не може: «Вугільні склади порожні, мазуту «йок» (немає — тюркське), ядерного палива — також». Президент зазначив, що коштів, зібраних за вироблену НАЕК «Енергоатом» електроенергію, ледве вистачає на зарплату атомникам, а борги за російський газ унаслідок так званого несанкціонованого відбору (його Президент прямо назвав крадіжкою) зростають небувалими темпами: за п’ять місяців — на $600 млн. У той же час уряд нібито й не знає про цю проблему. «Де його пропозиції, де договори на закупівлю газу (в Росії. — Авт. ) на цей і наступний рік?» — запитав Президент, і неважко передбачити, що ці ж запитання, але в іще жорсткішій формі прозвучать і сьогодні. Тим більше, що, за словами Президента, Росія вже випередила Україну в закупівлі туркменського й узбецького газу.

Відповідаючи на запитання журналістів про подальшу долю віце-прем’єра у справах ПЕК Юлії Тимошенко, Президент зазначив, що прем’єр-міністр Віктор Ющенко, незважаючи на критику на адресу віце-прем’єра, не вважає за доцільне приймати рішення про її відставку. Президент при цьому підкреслив, що має намір дотримуватися Конституції, відповідно до якої кадрові рішення всередині уряду є прерогативою прем’єр- міністра. Одночасно він уточнив, що в разі подальшого погіршення ситуації в енергетиці в його розпорядженні є Рада національної безпеки та оборони, за допомогою якої шляхом кадрових рішень вдалося навести порядок на залізницях країни.

Утім, експерти «Дня» вважають можливим й інший поворот подій. Не виключено, що Президент надасть нараді (на якій, природно, буде присутнім не лише енергетичний блок уряду) статусу засідання Кабміну й спонукає Віктора Ющенка до рішучих дій, спрямованих на попередження зимової катастрофи в енергетиці України.

Тим часом напередодні наради віце-прем’єр Юлія Тимошенко, за повідомленням агентства Інтерфакс-Україна, відкинула обвинувачення Є. Марчука в тому, що дії уряду призводять до істотного погіршення ситуації в паливно-енергетичному комплексі. За словами Ю. Тимошенко, «криза в ПЕК дійсно є, але це криза не самого ПЕК, а криза олігархічних команд. Це — криза корпорацій, які працювали в «тіньовій» сфері енергетики й які сьогодні втрачають свій «тіньовий бізнес». Ю. Тимошенко висловила надію, що 8 червня Президент підтримає все, що ініціював уряд.

Однак, схоже, що цим надіям, як мовиться, не судилося справдитися. Доповідна записка секретаря Ради національної безпеки та оборони Євгена Марчука голові РНБО, Президентові України Леоніду Кучмі стала своєрідним і більш ніж своєчасним каталізатором ситуації в енергетиці, що буквально зависла внаслідок багатослівної бездіяльності уряду. Не зважаючи на те, що прозвучала мало не загрозою заява Ю. Тимошенко про те, що вона не збирається ні добровільно, ні вимушено йти «за межі політичної діяльності» і вже вжила «всіх заходів, щоб не бути усунутою», Президент чітко висловився на підтримку секретаря РНБО Євгена Марчука, якому доручено проконтролювати хід виконання Указу «Про рішення Ради національної безпеки та оборони України від 14 лютого 2000 року «Про невідкладні заходи з подолання кризових явищ у паливно-енергетичному комплексі України». Президент сказав: «Я не можу погодитися з тим, що Марчук захищає інтереси олігархів. Указ (вищенаведений. — Авт. ) не виконано. Несанкціонований відбір газу досяг 1,2 млрд. кубів». Урядові, вважає Президент, треба було спочатку навести елементарний порядок. «Але якщо він знову запроваджуватиме ті ж схеми або засновуватиме державні підприємства, що міняють грошові потоки...» (цю фразу неважко домислити).

Тим часом РНБО, як заявив «Дню» його секретар Є. Марчук, збирається посилити контроль за виконанням вказівок Президента щодо енергетики. При цьому РНБО не реагуватиме «на нервову реакцію деяких парламентаріїв та інших захисників творців катастрофічних ситуацій».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати