«Енергоатом»: час очищення та активації
«У період з 1998 по 2001 рік колишні керівники компанії уклали ряд явно невигідних для держави контрактів з реалізації векселів через комерційні банки, чим завдали компанії величезних збитків», — сказав Інтерфаксу— Україна виконуючий обов’язки начальника відділу Генпрокуратури Володимир Гоголь. Він також повідомив, що, крім посадових осіб «Енергоатома», до кримінальної відповідальності буде притягнуто керівників ряду комерційних підприємств, з якими укладалися явно невигідні контракти, однак місцезнаходження багатьох з них невідоме і їхнiм розшуком займаються органи внутрішніх справ.
Тим часом після наради з питань роботи атомної енергетики України, проведеної Президентом України Леонідом Кучмою, минув рівно місяць. Тоді Л. Кучма дипломатично пояснив потребу в нараді «серйозними проблемами у галузі». За словами Президента, попри зростання з 6% до 90% грошових платежів споживачів за електроенергію в останні три роки фінансове становище «Енергоатома» залишається критичним — за відпущену енергію атомники отримали лише 73% коштів, а заборгованість з початку року виросла на 1 млрд. грн. і становить на сьогодні 7,3 млрд. грн. Минулого року борг «Енергоатома» перед бюджетом було списано на 1,5 млрд. грн., а зараз він знову виріс до 1,2 млрд. грн. Президент також відзначив незадовільні темпи будівництва нових і модернізації діючих енергоблоків. З початку року на проект «Рівне—Хмельницький» спрямовано лише 170 млн. грн., усього на 6% профінансовано заходи щодо підвищення ядерної безпеки, а на ремонт станцій зарезервовано менше нiж половина потрібних матеріалів і менше нiж третина необхідних коштів. Глава держави звернув увагу учасників наради на необхідність створення нових генеруючих потужностей і доручив членам уряду визначити додаткові механізми фінансування завершення будівництва енергоблоків на Рівненській і Хмельницькій АЕС, наголосивши на економічній вигідності цього проекту. Л. Кучма доручив уряду прискорити створення в Україні ядерно-паливного циклу, вжити додаткових заходів для підвищення рівня ядерної і радіаційної безпеки, удосконалити тарифну політику, яка враховувала б у ціні на атомну енергію витрати на утилізацію відходів, підвищення рівня безпеки, закриття станцій. Це питання доручено вивчити Національній комісії регулювання електроенергетики. Членам уряду Президент доручив створити міжвідомчу робочу групу для вирішення проблеми погашення кредиторської заборгованості «Енергоатому», перевірити причини утворення боргу і, у разі виявлення порушень закону, вжити необхідних заходів.
Але, мабуть, ситуація в українському атомному господарстві не вичерпувалася лише цими заходами. Буквально через три дні Президент знову вимагає навести порядок в «Енергоатомі». «Ми повинні розібратися і назвати «героїв». Підприємство повинно працювати на людей, а не на купку, яка довела його до банкрутства», — сказав Л. Кучма.
Нагадаємо, що 5 червня уряд звільнив Юрія Недашкiвського з посади президента НАЕК і призначив на цю посаду екс-міністра палива та енергетики Сергія Тулуба. Профспілковий комітет «Енергоатому» виступив проти звільнення Ю. Недашкiвського, а сам він подав судовий позов до Кабінету Міністрів про поновлення його на посаді, оскільки вважає, що його звільнили незаконно і на цій підставі вимагає відновлення.
Звичайно, рішення з цього питання прийматиме суд. Але яким би воно не було, вже сьогодні зрозуміло, що Ю. Недашкiвський і деякі його попередники довели атомну галузь України, що забезпечує до 50% потреби країни в електроенергії, як мовиться, до ручки. Як повідомило «Дню» джерело, близьке до «Енергоатому», 200 млн. грн., пред’явлених Генпрокуратурою атомним топ- менеджерам, спричиненi практикою продажу атомної електроенергії за прямими договорами при нерегульованому тарифі. Тоді компанія залишилася без прибутку на вказану суму через просту забудькуватість: хтось не врахував оплату за передачу електроенергії. З прибутком повинні б залишитися підприємства, що виробляли ліквідну продукцію. Але і в них його немає. Аналіз ланцюжків, за якими «випаровувалися» атомні гроші, веде, на думку працівників відповідних органів, за межі України, до офшорних компаній і тіньових ділків. Цей висновок обгрунтовується таким прикладом. У 2000 році «Енергоатому» з резервів Мінпаливенерго було відвантажено понад 500 тонн уранового концентрату за ціною 352 грн. за кілограм майже на 185 млн. грн. Але далі ця сировина йде російському підприємству «Твел» за ціною 97,2 грн. і продається таким чином усього за 51 млн. грн. Тому цілком імовірною виглядає думка експертів «Дня» про те, що таким чином було зроблено негласний розрахунок за російськими газовими боргами деяких відомих комерційних структур. Виходячи з цього, можна також припустити, що порушення кримінальної справи проти колишніх керівників «Енергоатома» зовсім не випадково співпало з активізацією кримінальної справи проти народного депутата Юлії Тимошенко, яка певною мірою керувала у той час урядом Віктора Ющенка.
Цей період характерний також процвітанням посередників, які нарощували за рахунок «Енергоатома» свої мускули (практично жодна операція з купівлі свіжого ядерного палива чи вивезення відпрацьованого не проводилася без їхньої участі). Вельми прибуткові для них (але не для нього!) схеми працювали (для чого була потрібна тісна співпраця і взаєморозуміння сторін) приблизно так.
Підписується договір, скажімо, на купівлю палива. Частину грошей за нього виплачують, і паливо відвантажується. А потім починається гра. Компанія не платить. У результаті зростають відсотки за прострочені платежі, але гроші все одно не йдуть. І тільки коли сума річних відсотків досягає, скажімо, 180, починається «пошук» шляхiв ліквідації заборгованості. Рішення полягало у наступному: борги продавали дешево, з дисконтом 50—70%. Це призвело до фактичного подорожчання свіжого ядерного палива та послуг за вивезення відпрацьованого майже вдвічі. Таким чином було вимито і вивезено за кордон майже 800 млн. грн. обігових коштів «Енергоатома». Особливо візначилася на цій слизькій доріжці компанія «Брінкфорд» (утім, вона на ній поки не послизнулася). За свої послуги вона отримала від «Енергоатома» на 480 млн. грн. переказних векселів. Потім було проведено перерахунок і «Брінкфорд» (на той час цю компанію пов’язували з нинішніми народними депутатами — «нашистами» Мартиненком і Жванією, які, як бачимо, зберегли вірність «благодійникам» в уряді Тимошенко—Ющенко) отримав грошима і товарною продукцією 118 млн. грн., а «Енергоатом», як власник виробленої електроенергії, всього 2,7 млн. грн., тобто у 44 рази менше, ніж посередник.
Сьогодні ситуація в оновленому «Енергоатомі» помітно змінюється. Тут створюється підрозділ, який займатиметься всією комерційною діяльністю компанії і, зокрема, закупівлею ядерного палива, матеріалів та обладнання. За словами президента «Енергоатома» Сергія Тулуба, у компанії буде також створено тендерний комітет iз метою зниження вартості закупівель обладнання, матеріалів і послуг. «Енергоатом» отримав першу постійну ліцензію на експлуатацію Південноукраїнської атомної електростанції. До цього експлуатація всієх українських АЕС здійснювалася на підставі виданих Держатомнаглядом колишнього СРСР дозволів, дійсність яких потім підтверджував Держатомнагляд України. 26 липня у Москві підписано протокол про основні напрями співпраці між «Енергоатомом» і «Росенергоатомом». С. Тулуб обговорив під час цих переговорів з керівництвом ВАТ «ТВЕЛ» питання поставки свіжого ядерного палива на українську АЕС і цінову політику в цій галузі. Підвищуються темпи ведення робіт на енергоблоках, що добудовуються на Рівненській і Хмельницькій АЕС. Фінансування добудування ядерного енергоблоку на Рівненській атомній електростанції (АЕС) з 5 серпня збільшено вдвічі — з 700 тис. грн. до 1,4 млн. грн. на добу. «Енергоатом» затвердив жорсткий графік, згідно з яким у червні-липні 2003 року на це будівництво буде завершено поставку обладнання. Словом, «Енергоатом» не тільки очищається від наслідків тіньових схем минулого, але й активізується на багатьох напрямах. Адже поняття «банкрутства» жодним чином не поєднується з енергетичним гігантом, який тільки за 2001 рік отримав 3,2 млрд. грн. чистого прибутку. Тепер завдання керівництва «Енергоатома», мабуть, полягає у тому, щоб ці величезні кошти не розбазарювалися, йшли до бюджету й витрачалися з користю для всіх громадян країни, а не купки пройдисвітів.