Перейти до основного вмісту

Форум обіцянок

Від чого залежатиме подальша стабільність газових цін для України
24 січня, 00:00

Найпомітнішою політико-економічною подією учорашнього дня міг стати третій інвестиційний форум «Політика процвітання», що його проводить в Україні російський Альфа-банк. Але участі в ньому не взяв ні Президент Віктор Ющенко, який був попередньо анонсований, ні будь-хто з уряду. (Українську сторону представляли виконавчий директор Нацбанку Ігор Шумило та суспільний радник українського Президента росіянин Борис Нємцов). Це не може свідчити про те, що керівництво країни проти такої політики, але цілком можливо, що воно нарешті розібралося з тим, чим насправді є підписана з Росією газова угода, і що зараз вживають якихось заходів, щоб її підкоректувати, зменшивши закладені в ній загрози для української економіки. Не випадково міністр економіки України Арсен Яценюк підтвердив учора існування свого листа Президенту, в якому аналізується ця угода і, ймовірно, вказується, що Україні потрібен перехідний період, щоб підготуватися до підвищення газових цін.

Не можна не сказати, що в суботу в Києві не відбулася ні запланована презентація компанії посередника «Росукренерго», ні підписання газових контрактів, що випливають із газової угоди. Центр вирішення газових проблем знову перемістився до Москви, де у неділю з прибулим туди президентом Туркменістану Сапармурадом Ніязовим наввипередки зустрічалися енергетичні представники Росії й України. На жаль, Росія нас обскакала і провела переговори одразу ж в аеропорту, де Ніязов обговорив із головою «Газпрому» хід виконання домовленостей про поставки газу. А з Україною туркменський президент обговорив перспективи тристоронньої співпраці, тобто Ашгабата, Москви та Києва, в газовій сфері... Тоді як у сфері двосторонньої співпраці «особливу увагу» приділяли «стану справ з оплатою поставок туркменського природного газу на Україну та з виконанням інвестиційних контрактів», — повідомили в прес-службі Ніязова. Якщо читати надіслані з Москви повідомлення за радянською звичкою між рядків, то розумієш, що в цю конкретну мить, коли в містах замерзають люди, керівництву країни не до майбутніх інвестицій.

І все ж, вирішуючи найгостріші сьогоднішні проблеми, країна не може випускати з уваги день завтрашній. Адже в будь-якому випадку українській економіці доведеться насамперед вирішувати проблеми енергозбереження, для чого не зайвими будуть також і російські інвестиції. Тож повернімося в «Прем'єр-палас», де в рамках інвестиційного форуму вчора викладали російський погляд на політику й економічний розвиток України. Зокрема голова Альфа- банку Михайло Фрідман, відкриваючи форум, відзначив намір розширити присутність в Україні та стверджував, що російські інвестори «були, є і залишаться головними інвесторами в українську економіку» (зі своїм сьомим місцем? — Авт. ). Утім, при цьому він не забарився вказати, що «ейфорія й емоційний підйом від помаранчевої революції, що охопили країну в ту мить, минули, і почалися важкі будні, що даються українській економіці нелегко». «Інвестори в Україну протягом цього року, — зазначив Фрідман, — бачили досить суперечливі рухи різних груп впливу на Україну». За оцінкою банкіра, «досить серйозний негативний тренд для інвестицій в Україну створив процес реприватизації». Водночас його радує, що в розмові з ним Президент України визнав, що «публічні заклики до реприватизації, безумовно, були політичною помилкою». Тепер, упевнений Фрідман, «такої ідеї в головах української влади більше немає». Проте, на його думку, шлях України до успіху «буде тернистим, складним і дуже звивистим». У результаті, прогнозує президент російського банку, «Україна неминуче прийде до коаліційного уряду, що примусить усі головні політичні сили домовитися, а це дасть дуже важливий і дуже позитивний сигнал». На його думку, саме з уміння домовлятися «починається прогрес і побудова справжнього демократичного суспільства, що у свою чергу, очевидно, і створить підмурок ефективної економіки». Як вважає Фрідман, «Україна сьогодні знаходиться на досить нормальному та передбачуваному шляху розвитку». Він переконаний, що ті інвестори, які сьогодні вкладають гроші в нашу країну, «не пошкодують про це». Що стосується Альфа-банку, то він, за словами його президента, має намір свої «інвестиції продовжувати та розширювати».

Хорошу інвестиційну характеристику дав Україні і посол Росії в Києві Віктор Черномирдін. На його думку, «Україна вже вирівнялася в політичному сенсі», хоча вибори, як правило, створюють «сплеск емоцій». Проте Черномирдін упевнений, що інвестиційні умови в Україні будуть «нормальними і ще кращими». Утім, коли дійшло до газових справ, промова посла стала досить жорсткою. Він нагадав, що перші свої пропозиції з перегляду ціни на газ Росія зробила ще в березні. Але, за його словами, Україна «на жоден лист не відповіла та за стіл переговорів не сідала». Але підписану газову угоду він, як і українське керівництво, вважає нормальною, ціну газу — прийнятною і для України, і для Росії. Відповідаючи на запитання, чи може й надалі зростати ціна на газ для України, Черномирдін був, як завжди прямолінійний: «Якщо ті, хто відповідає за цю проблему (в Україні. — Авт.) серйозно ставитимуться до своїх обов'язків, то ціна не зміниться. Якщо буде самоплив, і будуть емоції, і сидітимуть із політичними підтекстами, то все в житті може змінюватися в різні боки. Не хотілося б цього».

Борис Нємцов також закликав російських інвесторів, які бажають отримати довготривалі переваги, йти в Україну. Щоправда, видавши безліч компліментів Україні й українцям, історично не схильним, на його думку, до диктатури, радник нашого Президента передбачив, що майбутній український уряд очолить компромісна фігура лівоцентристського ухилу. На його думку, це — блискуче рішення, оскільки вбереже країну від нових революцій, потрясінь і навіть різких рухів. Що стосується ситуації в газовій сфері, то це, впевнений Нємцов, політичне питання, пов'язане з рішенням України йти в НАТО і в Євросоюз. На його думку, ціна на газ, незалежно від дій українського уряду, зростатиме, оскільки це — плата за незалежність, яка дорого коштує. Нємцов каже, що Україна відчує нову ціну газу, яка на сьогодні здається невеликою, щойно почнуть надходити перші платежі... Водночас він вважає, що Україна в результаті тільки виграє від енергозбереження, яким буде вимушена займатися.

Покидаючи цей форум «обіцянок процвітання», автор вирішив поцікавитися, а чи інвестуватиме той самий Альфа-банк в українські енергозбережні проекти. «Я не можу робити такі коментарі, оскільки займаюся безпосередньо аналітикою», — сказав «Дню» начальник аналітичного відділу банку Андрій Богданов. Він пояснив, що український ринок має дуже великі перспективи для зростання, «а проблема з газом абсолютно тимчасова, і для інвесторів важливо зрозуміти, куди йде країна, які тут можливості для інвестицій, тим паче, коли тут відбуваються деякі зміни, зокрема щодо газу».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати