Гаряча «парламентська десятка»
Сьогодні закінчується реєстрація кандидатів у народні депутатиПравом участі в конкурсі за влучення в «парламентську десятку» вже скористалися такі мешканці українського політичного Олімпу, як колишній керівник НАК «Нафтогаз Україна», а нині безробітний Ігор Бакай і чинний міністр економіки Сергій Тигипко, який перебуває у відпустці у зв’язку з участю у виборах. Що ж до його колеги по уряду віце-прем’єра Юлії Тимошенко, то тут ситуація не така однозначна. За станом на вчорашній день питання придбання панi Тимошенко квитка на чартерний рейс «уряд — парламент» залишалося відкритим. Причому для того, щоб поборотися за довіру виборців разом з іншими кандидатами на 99-й виборчій дільниці Кіровоградської області, діючому віце-прем’єру не вистачає малого: її особистої заяви про намір взяти участь у виборах. Як сказали кореспонденту «Дня» в цьому окрузі, всі інші документи вже підготовлено: довірені особи Ю.Тимошенко зібрали необхідну кількість підписів — 900 (і хотіли додати ще), подали автобіографію і т. ін. Якщо Юлія Володимирівна сьогодні цієї заяви не подасть, то «принцеса», звичайно, не перетвориться на попелюшку. А от шанс стати найближчим часом депутатом і забезпечити собі «парламентське прикриття», на випадок цілком передбачуваних обставин, втратить.
За неофіційною інформацією, після повернення з Брюсселя Віктор Ющенко мав тривалу бесіду з «енергетичним» віце-прем’єром. Можливо, її результатом стала «непоява» вищезазначеної заяви у виборчій дільниці № 99. У такому разі можна передбачити, що прем’єр пообіцяв своєму заступникові видати своєрідний карт-бланш на проведення перетворень в сфері ТЕК. Це тим більше вірогідно, що, за словами фахівців, уже з’явилися деякі контури перерозподілу повноважень у цьому секторі. Зокрема, як зазначив «Дню» перший заступник голови парламентського Комітету з питань ТЕК, ядерної політики і ядерної безпеки Олексій Кучеренко, «цілою низкою питань, що стосуються ТЕК, починає займатися Юрій Єхануров (азербайджанський і деякі інші енергетичні проекти). Судячи з усього, більше повноважень буде у міністра Мінпаливенерго під наглядом першого віце-прем’єра. Тобто створюється видимiсть, що перетворення відбуваються в тому напрямку, про який казав Президент під час засідання з проблем ТЕК». Однак у разі, якщо Ю.Тимошенко справді отримала від прем’єра карт-бланш і продовжить керівництво процесом реформування ТЕК, то, швидше від усього, ця схема «перерозподілу функцій» буде істотно скоректованою. І, цілком можливо, що, з одного боку, позиції Ющенка значно ускладняться, а з іншого — самій Тимошенко нічого не залишиться, як загнати себе ж у серйозне, фактично тупикове протистояння.
Щодо Сергія Тигипка, то в нього є досить великі шанси виграти вибори в 36 окрузі (м. Павлоград Дніпропетровської області). Його там добре знають — протягом п’яти років він очолював дніпропетровський «Приватбанк», а на зорi своєї комсомольської юності керував місцевим обкомом комсомолу. Можна сказати, що він уже почав свою передвиборну програму — він відвідав Павлоград і зустрівся з мером міста. На відміну від «випадку Тимошенко», політики досить охоче коментують можливий прихід знаменитого «молодого реформатора» в парламент. «Цілком можливо, що крім самого Тигипка ціла низка членів уряду останнім часом побачить себе в парламенті — тут, з одного боку, спокійніше, ніж в уряді, а з іншого — перебування в парламенті відкриває певні політичні перспективи. Якщо їм не вдалося реалізувати свій потенціал в уряді, то у Верховній Раді в них буде ще одна можливість спробувати вийти з новими концепціями, пропозиціями і т. ін. Я думаю, що Тигипка відчув потенціал для самостійної діяльності і хоче діяти сам після довгого перебування віце-прем’єром і міністром економіки. Зараз складно говорити про те, чи зможе він стати прем’єром, але його певні особисті якості (енергія, молодість, натиск) та імідж дають змогу говорити про можливість продовжити політичну кар’єру», — сказав «Дню» О.Кучеренко.
Зі слів народного депутата Бориса Безпалого, «характерною рисою діяльності Тигипка є те, що він працює за власними планами і схемами. Водночас він не належить явно до якоїсь політичної партії. Зараз у політичних елітах постійно тривають перестановки, люди займають різні початкові позиції перед виборами 2002 і 2004 років. Сергій Тигипко здобув серйозний досвід роботи спочатку в комсомолі, потім — у бізнесі, й у виконавчій владі. Він виростає в потенційного претендента на прем’єр-міністра в майбутньому, а може, й на президента».
Мабуть, кандидатуру Сергія Тигипка дійсно можна розглядати як можливого претендента на прем’єрський пост. Хоча тут є, щонайменше, два зауваження. По-перше, поки що позиції Віктора Ющенка досить сильні й на порядку денному питання про нового прем’єр-міністра не стоїть у числі першочергових. По-друге, список ймовірних кандидатів на пост прем’єра навіть без Тигипка за всього бажання не можна назвати дуже коротким. Що ж до президентських виборів, то тут, мабуть, варто зачекати із прогнозами. Не тільки тому, що Президент нинішній не радив іншим думати про того, хто буде його наступником. Просто до 2004 року все-таки далеченько, й багато що може змінитися у примарному та вируючому світі українського політикуму.