Перейти до основного вмісту

Гарячий трикутник

14 жовтня, 00:00

Український прем’єр виглядає все більше впевнено, хоча у своїх вимогах і обіцянках намагається не перетнути межу реалізму. Усе це підтвердив його візит у Кривий Ріг і Дніпропетровськ, де прем’єр займався в основному проблемами гірничо-металургійного комплексу, який, як неодноразово повторювали, забезпечує сьогодні країні 24% ВВП і 42% валютних надходжень.

Між тим останнім часом у цій галузі намітився поки що невеликий у процентному відношенні (2,5%), але вельми відчутний для бюджету спад виробництва. І, відповідаючи «Дню», Янукович визнав, що під час вибору місця робочої поїздки він керується наявністю «гарячих пріоритетних питань». (Сюди прибули також керівники двох інших сусідніх металургійних областей — Донецької й Запорізької, й губернатор останньої Євген Червоненко назвав ці регіони трикутником, на якому тримається економічна могутність країни). Це висловлювання сподобалося прем’єру, але, схоже, для нього основоположний трикутник економіки в цей конкретний момент виглядав дещо інакше.

Тож в основі трикутника Януковича, безумовно, ціна на газ. Про неї він говорив на всіх своїх зустрічах під час цього візиту (й на урочистому відкритті дробильної фабрики на північному ГЗК у Кривому Розі, і на «партгоспактиві» в Дніпропетровську, і на «виходах» до журналістів). За його словами, ціна на газ, який імпортується в Україну, в розмірі $130 за тисячу кубометрів може протриматися не менше півроку. При цьому прем’єр не приховував, що особливої упевненості в цьому він не має. «Це ціна, на яку ми розраховуємо. Однак рішення ще не прийняте. Коли ми її отримаємо, ми зможемо сказати, що є гарантія, що ми з нею проживемо не менше ніж півроку», — сказав Янукович і повідомив, що щось більш конкретне про результати переговорів, які тривають нині в Москві за участю спікера Верховної Ради Олександра Мороза, він знатиме до вечора. І дійсно, країна отримала невтішну звістку: російське керівництво вважає завершеною дискусію з Україною з газових питань. «Питання про ціни (на газ) вирішене остаточно, можна крапку поставити в цих відносинах», — наголосив Мороз, розповідаючи про підсумки своєї зустрічі з Володимиром Путіним. При цьому прем’єр щоразу наполегливо підкреслював, що мінімальна ціна на газ для населення в розмірі 339 гривень за тисячу кубометрів збережеться протягом усього 2007 року. «Ми зробимо все, щоб вона не збільшувалася», — запевняв він. А от щодо цін для підприємств теплоенергетики, то така впевненість не висловлювалася. Далі «намагатимемося утримати» обіцянки щодо цього питанні не йшли, оскільки все залежатиме від імпортної ціни... Більше того, Янукович зазначив, що в будь-якому випадку 2007 рік буде останнім, коли Україні може бути надана відстрочка для переходу до енергозбереження та європейських газових цін.

Мабуть, навіть менш значними, ніж газова проблема, виглядали у висловлюваннях Януковича тертя в іншій нестійкій точці його трикутника — у сфері розподілу влади. Говорячи про міністрів-нашоукраїнців, які все ніяк не вирішать, чи залишатися їм в уряді, чи ні, в зв’язку з переходом їхньої політичної сили в опозицію, прем’єр прямо сказав, що двері з Кабміну ніхто не закривав... Ще більш різко висловився він з приводу указу Президента про ліквідацію НАК «Енергетична компанія України», закликавши Віктора Ющенка співробітничати з урядом у таких питаннях і давши зрозуміти, що указ не виконуватиметься, оскільки навіть у телефонному режимі не обговорювався з Кабміном. У той же час Янукович з цілковитою впевненість дав позитивну відповідь на запитання «Дня» про те, чи збирається він відвідувати також і західні області країни.

Третьою стороною в трикутнику Януковича виглядав стан українського й, зокрема, «навколометалургійного» бізнес-середовища. Саме «тертя» на цьому полі привели до падіння виробництва в ГМК, і ця обставина виявилася навіть у досить емоційних виступах на «партгоспактиві», які були викликані подорожчанням залізорудної сировини й дефіцитом коксівного вугілля й коксу, а насправді — протистоянням промислово-фінансових груп, які все ще ділять сфери впливу. Янукович, природно, закликав бізнес жити дружно, й як інструмент розв’язання проблем запропонував створити при Мінекономіки під керівництвом заступника міністра координаційну раду (за участю всіх зацікавлених сторін) для розв’язання проблем, які можуть виникнути. При цьому, відповідаючи на запитання «Дня» про рейдерський рух, який набуває все більшого розповсюдження в країні, й про відповідні заходи уряду щодо наведенню порядку, голова Кабміну визнав це явище небезпечним і повідомив, що уряд узяв його під свій контроль. Того ж дня Дніпропетровська міськрада ухвалила рішення про створення тимчасової контрольної комісії, яка проведе розслідування й розбереться в ситуації навколо рейдерських атак на КП «Озерка» й ЗАТ «ДОПСОК».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати