Георгієвськи хоче розрубати «македонський вузол»
Напередодні у жорстокій сутичці з екстремістами, що сталася в горах неподалік міста Тетово, загинули п’ятеро македонських солдатів, ще шестеро були поранені. Троє загиблих були уродженцями міста Бітола, яке цього квітня вже ховало чотирьох своїх солдатів, вбитих албанськими бойовиками. Як і півтора місяці тому, розлючене слов’янське населення міста розтрощило й спалило кілька десятків крамниць та помешкань свої сусідів-албанців. Від масових безпорядків цими днями потерпають і лідери Македонії. Невідомий обстріляв резиденцію президента Трайковськи, а будинок заступника міністра охорони здоров’я, етнічного албанця, було підпалено, передає Сі-Ен-Ен.
Події в Македонії схожі на перші дні нової балканської війни та на останні дні коаліційного уряду, сформованого місяць тому. Тоді на нього покладало великі надії як словянське, так і албанське населення країни. Однак представникам обох етнічних громад у складі уряду домовитися не вдалося. Представники македонців вимагали жорсткіших воєнних дій проти бойовиків, албанці заявляли про неприпустимість силового вирішення конфлікту, наголошуючи на необхідності захищати мирне населення. Примирити членів уряду намагався президент Борис Трайковськи, однак йому це не вдалося. Тепер президента критикують члени його ж Демократичної партії. Так її лідер прем’єр-міністр Любчо Георгієвськи розкритикував спроби владнати конфлікт мирним шляхом. «Нам всім бракує сильного політичного рішення про початок воєнних дій, — заявив речник прем’єра Антоніо Мілососкі. — Ми не хочемо більше сутичок, однак повинні покінчити з ілюзіями, що конфлікт тривалістю в чотири місяці можна владнати лише шляхом переговорів». Уряд звернувся до громадян Македонії з закликом зберігати спокій.
Власне, ідея оголошення війни вперше пролунала з вуст високих македонських урядовців місяць тому. Однак Захід був категорично проти такого плану, тому натомість було створено коаліційний уряд. Наприкінці травня, як повідомляє Бі-Бі-Сі, албанські партії, що увійшли до складу уряду, вели секретні переговори з бойовиками, спрямовані на припинення протистояння. Однак македонській стороні стало відомо про ці переговори й вона закликала албанських політиків скасувати домовленості з екстремістами. Однак оголосити війну бойовикам буде не так то й легко. Для цього знадобиться дві третини голосів 120 депутатів македонського парламенту. А за таке рішення ніколи не проголосують партії, які представляють албанську громаду Македонії та Соціал-демократичний альянс, що приєднався до коаліції минулого місяця і є головним опонентом Демократичній партії Трайковськи та Георгієвськи, навряд чи захоче давати такого козира своїм противникам напередодні вересневих виборів.