Перейти до основного вмісту

Голландія пішла вправо

17 травня, 00:00

Голландські вибори навряд чи прикували б до себе таку увагу, якби не убивство на початку травня крайньо правого політика Піма Фортайна. Він виступав проти неконтрольованого напливу до країни мігрантів, проти контрабанди наркотиків, проти зростання злочинності. Образ загиблого Фортайна витав над виборами в прямому і переносному смислі. Населення все ще продовжувало приносити квіти до його будинку. А результати виборів показали вищий результат партії, очолюваної Фортайном, ніж то прогнозували соціологи до його загибелі.

Перше місце електоральних симпатій в Нідерланадах посіли все-таки християнські демократи. Другим прийшов до виборчого фінішу «Список Піма Фортайна». Одні відповідно посядуть 43 місця в парламенті, інші — 26. У цілому носіями депутатських мандатів у Голландії може бути тільки 150 осіб. Поразка досі правлячих лейбористів та лібералів, вісім років керівництва яких були не найгіршими для Нідерландів у плані економічного розвитку, стала досить показовою передовсім для ситуації у всій Європі. На континенті бояться мігрантів, наркотиків, податків — все те, що вдало використовують у своїх популістських гаслах ультраправі. Тому недивно, що Лейбористська партія, очолювана прем’єр-міністром Нідерландів Вімом Коком, який не славився палким борцем зі згаданими явищами, провалилася на виборах із тріском. Маючи в своєму розпорядженні 45 місць в парламенті досі, віднині лейбористи займатимуть їх удвічі менше — 23. Стільки ж мандатів отримали «напарники» лейбористів у коаліційному уряді ліберали, хоч раніше контролювали 38 парламентських місць.

Упродовж наступних кількох тижнів парламенстькі новобранці мізкуватимуть над створенням коаліційного уряду. Основне питання полягає в тому, чи зможуть до нього увійти представники «Списку Піма Фортайна». Відповідальність за формування уряду вже взяв на себе 46-річний християнський демократ Ян Петер Балкененде, який, за повідомленням «Рейтер», очевидно, й стане наступним прем’єр-міністром країни. За своїми поглядами, до речі, він багато в чому перевершив покійного Фортайна. Він неодноразово висловлював своє несприйняття голландських законів про евтаназію, легких наркотиків та одружень осіб із нетрадиційою сексуальною орієнтацією. Загиблий Фортайн, до слова, не приховував свого захоплення чоловіками...

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати