Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Граната уповільненої дії

Помилка кримської міліції розкрила не лише кримські проблеми
25 лютого, 00:00

22 лютого 2009 року о 1-й годині 10 хвилин ночі до будинку села Мирне під Сімферополем, де мешкає родина Мустафи Хаїрова, ввірвалося понад десять озброєних працівників підрозділу МВС «Беркут» у повній екіпіровці і в масках.

Пізніше кримська міліція пояснила свої дії тим, що дільничним інспектором міліції Сімферопольського райвідділу було отримано інформацію про перебування на території цього домоволодіння злочинця, який саме розшукувався за здійснення тяжких злочинів. У ході операції захоплення для дезорієнтації злочинця загоном спецпризначення було застосовано світлошумову гранату, яка відірвала кисть руки господареві будинку.

У будинку і на прилеглій території злочинець, який розшукувався, виявлений не був. У зв’язку з цим керівництво Головного управління МВС України в Криму принесло свої вибачення потерпілому і членам його родини. ГУМВС України в АР Крим спільно з прокуратурою почали проведення перевірки за даним фактом, прокуратурою порушено кримінальну справу.

Одночасно зреагували на те, що сталося, також і кримська прокуратура, яка порушила кримінальну справу за фактом нападу, і меджліс кримськотатарського народу. Прес-служба меджлісу виступила із заявою, в якій було сказано: «Повідомляючи про трагедію, яка стала можливою внаслідок злочинних дій працівників підрозділу МВС «Беркут» і посадових осіб міліції, які здійснювали керівництво проведенням операції, що була, власне, озброєним бандитським нападом на родину Хаїрових, у ході якої всі члени родини зазнали прямої загрози життю, а Хаїрову Мустафі завдане тяжке каліцтво, прес-служба меджлісу кримськотатарського народу уповноважена вимагати від Генеральної прокуратури України негайного розслідування всіх обставин скоєного злочину та притягнення до кримінальної відповідальності осіб, які скоїли цей злочин».

Як видно, подія не мала ніякого національного підтексту, а на місці Хаїрових могла опинитися будь-яка інша родина. Насправді проблема у непрофесіоналізмі міліції, яка замість того, щоб гарантувати мирним людям спокій і захист, здійснює напади, які закінчуються каліцтвами людей, котрі нічого не підозрювали.

І це після того, як 20 лютого в Криму в присутності глави МВС Юрія Луценка в тому ж Сімферопольському районі пройшли навчання з відпрацювання дій міліції під час масових зіткнень; у навчаннях брали участь і бійці підрозділу «Беркут», можливо, ті самі, які здійснили цю помилкову «операцію».

Помилку своїх колег спробував пояснити в ефірі телеканалу ICTV міністр внутрішніх справ України Юрій Луценко. Від імені свого відомства він вибачився перед родиною Хаїрових, повідомив, що міністерство готове сплатити (з кишені платників податків, природно!) за лікування глави родини і його сина. Так грубі дії «Беркута» міністр пояснив тим, що загонам спецпризначення доводиться діяти в складній обстановці ворожості та озлобленості учасників масових акцій протесту. Але в цьому випадку, як ми бачимо, нічого подібного не було — ні озлобленості, ні ворожості, ні навіть самого злочинця... З іншого боку, не було й жодних підстав і потреби бити сина до такої міри, що він отримав струс мозку та завдано інших ушкоджень. Питання про те, чому міліція діяла так непрофесійно — досі не має відповіді...

«Президент України Віктор Ющенко стурбований нелюдськими і вкрай непрофесійними діями працівників міліції, а саме спецпідрозділу «Беркут», внаслідок яких серйозно постраждав мешканець Криму Мустафа Хаїров, — повідомила вчора на брифінгу прес-секретар Президента України Ірина Ванникова. — Президент України вимагає від міністра МВС Юрія Луценка в семиденний термін виплатити матеріальну компенсацію за заподіяну шкоду здоров’ю Мустафи Хаїрова і його родині, а також вимагає негайної відбудови приміщення потерпілого кримчанина. «Хочу акцентувати вашу увагу на тому, що в демократичному суспільстві після подібних інцидентів керівники відомств подають у відставку», — заявила Ірина Ванникова.

КОМЕНТАРI

Олександр ДОМБРОВСЬКИЙ, начальник Центру громадських зв’язків Головного управління МВС України в Криму:

— Міліція не помилилася адресою, як тепер говорять. Об 11 годині вечора злочинець (раніше судимий, провів сім років у місцях позбавлення волі), який розшукувався за здійснення тяжкого злочину, озброєний обрізом, знаходився у дворі Хаїрових, між будинком і дворовими спорудами. Господарі могли й не знати, що він там був. Свідки, які знають його, добре його роздивилися. Тому «Беркут», прибувши на місце, розпочав пошук з цих споруд, сараїв, літньої кухні. На шум і вийшов син господарів з палицею в руках. У темряві зрозуміти, хто це, важко. Працівники «Беркута», припустивши, що палиця може бути обрізом, кинулися за ним...

Зрозумійте, таку ситуацію було б безглуздо провокувати: так, на тлі навчань, так, на тлі прибуття міністра... 17 лютого було знайдено машину, на якій злочинець віз заручницю, з’явилася інформація, що, можливо, він тримає її на самозахопленні або в Мирному, або далі до вулиці Жукова. Напередодні в навчаннях було задіяно й «Беркут», і міліцію Сімферопольського району. І відразу після цього знову підіймали максимальну кількість співробітників, прочісували в пошуках злочинця весь цей район, але не знайшли його...

Рефат ЧУБАРОВ, заступник голови меджлісу:

— Ми не акцентували увагу на етнічному характері того, що відбулося. Це не був цілеспрямований, запланований випад проти кримськотатарської сім’ї. Але нас абсолютно не влаштовують ті пояснення, які ми вже чуємо від кримської міліції. Вона намагається виправдати свої дії особливою необхідністю та доцільністю проведення своєї операції. Єдине, що їх бентежить, це те, що вони помилилися адресою. Вони вже розставляють акценти, хто буде винний у тому, що сталася помилка: дільничний, певні місцеві жителі, які впізнали злочинця, який розшукувався. І найменше міліція готова говорити про методи та форми проведення подібних операцій. У заяві сказано: «злочинця виявлено не було». Це не зовсім те саме, що «злочинця в будинку й у дворі не було». Чи будуть прийняті вибачення, нехай вирішують самі постраждалі та їх близькі, громадськість почула, що винні попросили пробачення. Але керівництву МВС слід надати гарантії того, що буде проведене відкрите й публічне розслідування. Кожен з учасників операції має розповісти, якими є його посадові обов’язки й що він робив тієї миті. Тоді, можливо, в майбутньому таких випадків буде хоча б менше.

Еміне АВАМІЛЄВА, керівник юридичного відділу меджлісу:

— Розслідування, досудове слідство, звісно, будуть проведені, але чи знатимемо ми причини того, що трапилося? Навряд, завжди можна послатися на забезпечення таємниці слідства. Але сама процедура судового слідства навіть у карному процесі передбачає гласність. Дуже сподіваємося, що розслідування буде проведене об’єктивно. Гадаю, що судове засідання буде відкритим, за ним можна буде спостерігати. Захищатимуть потерпілих, крім прокуратури, як це належить, ще й професійні адвокати. Враховуючи, що міліція, підрозділ «Беркута», в такій грубій формі порушила права людини, захист буде дуже скрупульозним, до останньої крапки. Сподіваюся, іноді ми питатимемо: «Як триває слідство?», щоб дотримувалися всіх норм КПК.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати