Перейти до основного вмісту

Гроші за прозорість

ЄС обіцяє Україні 200 мільйонів євро в обмін на реформу держзакупівель
19 жовтня, 00:00

Європейський Союз готовий відновити припинену торік програму надання фінансової допомоги Україні на суму 200 мільйонів євро, проте спершу вимагає зробити прозорою систему держзакупівель. Про це заявив керівник програм допомоги Україні представництва Європейського Союзу в Україні Ендрю Расбаш.

«Ми можемо говорити про 200 мільйонів євро до кінця 2013 року на реалізацію кількох проектів у секторі державних закупівель, енергетики, захисту навколишнього середовища, скасування технічних бар’єрів. Проте є умова виділення коштів — конкретні досягнення в розвитку означених секторів і в системі управління державними фінансами», — заявив Расбаш у коментарі УНІАН.

Представник Євросоюзу нагадав, що торік Україні було надано 31 мільйон євро фіндопомоги, проте програму співпраці припинили, коли Верховна Рада внесла зміни до закону про держзакупівлі, зробивши їх непрозорими.

«Тепер ми повинні побачити, що механізм розподілу грошей зручний і зрозумілий, оскільки фінансова допомога йде безпосередньо у бюджет країни і далі розподіляється українською владою. Образно кажучи, ми будемо платити за результатом: є прийнятний результат — ми перераховуємо гроші», — наголосив Расбаш. За його словами, за наявності зрозумілого механізму управління державними фінансами, запровадженого українською владою, не буде потрібен додатковий контроль за проходженням коштів, що надаються в рамках проектів фінансової допомоги з боку Євросоюзу.

Тим часом в уряді держзакупівлі вважають чесними та прозорими. Та разом з тим від їх вдосконалення не відмовляються.

«Всі відзначають, і ми теж розуміємо, що наша система держзакупівель на сьогодні ще повинна удосконалюватися. Тому що виникає багато питань і неузгодженостей щодо застосування окремих норм законодавства», — говорить директор департаменту держзакупівель та держзамовлення Міністерства економічного розвитку та торгівлі Борис Горбанський.

Одним із перших кроків на шляху вдосконалення Горбанський називає електронні торги. Як повідомив урядовець, Мінекономічного розвитку і торгівлі розпочне процедуру відбору операторів для здійснення державних закупівель за процедурою реверсивних електронних торгів у листопаді — після затвердження урядом технічного регламенту, який визначить повний перелік вимог до електронних майданчиків.

За словами Горбанського, в міністерство вже надходять заявки бажаючих стати операторами електронних майданчиків, однак точний перелік тих, хто відповідає технічним вимогам, визначити поки неможливо, оскільки не затверджено регламент.

«Претенденти-оператори на проведення таких торгів уже є, це і окремі приватні структури, і держоргани, і представники російського бізнесу. Це свідчить про готовність здійснювати держзакупівлі з регуляторних процедур», — вважає Горбанський.

Крім того, урядовець повідомив, що вже підготовлений і знаходиться на узгодженні в органах виконавчої влади перелік товарів, які будуть закуповуватися за процедурою електронних закупівель.

«Це найпростіші товари, список наразі недовгий. У міру розвитку електронних реверсивних закупівель його можна буде подовжувати. Це і канцелярські товари, і офісна техніка, і окремі види меблів, а також автомобілі», — зазначив чиновник.

Нагадаємо, на початку липня парламент дозволив держпідприємствам не проводити тендерні торги при проведенні держзакупівель. Крім того, результати закупівлі можна буде не публікувати у «Віснику державних закупівель», що дає можливість приховати від громадськості їх результати.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати