Перейти до основного вмісту

Імпульс для інвесторів

Але головне: щоб політичні чвари не «підірвали» економіку
01 лютого, 00:00
НА ЗУСТРІЧІ З ПРЕДСТАВНИКАМИ БІЗНЕСУ ВІКТОР ЮЩЕНКО ТА ЮЛІЯ ТИМОШЕНКО ДЕМОНСТРУВАЛИ ОПТИМІЗМ І ПАРТНЕРСЬКІ СТОСУНКИ / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

В Українському домі аншлаг. Це — реакція бізнес-кіл на запрошення в черговий раз поділитися своїми проблемами в рамках форуму «Влада і бізнес — партнери». (До речі, можна це зробити і на сайті уряду, де вже розміщено 248 відпрацьованих пропозицій.) Але зрозуміло, що дійство, яке відбувалося в залі, спрямовувалося в основному на іноземних інвесторів. Адже вони зазвичай ухвалюють позитивні рішення лише в тому разі, якщо бачать, що в країні перебування створюється сприятливе бізнес-середовище. Про це мало свідчити, зокрема, й те, що українська влада була присутня у повному складі: Президент Віктор Ющенко, прем’єр-міністр Юлія Тимошенко та голова Верховної Ради Арсеній Яценюк.

Першим своє бачення реальної бізнес-картини подав глава держави. Він говорив про чималі економічні здобутки минулого року і зазначив, що їх можна втратити через політичні дискусії та чвари. Як наслідок, Президент дає вже звичний ряд економічних настанов: переглянути і спростити дозвільну та ліцензійну системи, зменшити кількість контролюючих органів, лібералізувати податкове законодавство, розрахуватися з боргами з відшкодування ПДВ, створити прозорі та однакові для всіх учасників правила гри. А від підприємців вимагає займатися економікою, а не політикою.

Отримує черговий наказ від Президента і урядова команда. Цілком реальною можливістю називає Ющенко «утримання показника інфляції на рівні однозначного числа». Нагадаємо, що бюджет оцінює зростання цін в межах 9,6%, Мінекономіки прогнозує 12,5%, а експерти навіть більше. Тож таке завдання не тільки надзвичайно амбітне, а й дещо нагадує ті, які отримувала нерідна дочка з відомої казки про попелюшку.

Найбільше враження і водночас найгостріші дискусії у підприємців викликав податковий розділ виступу Президента. Відзначивши зростання податкових надходжень до бюджету протягом кожного з останніх трьох років на 40—50%, Ющенко зауважив, що при цьому «не завжди вдавалося досягати продуманої відповіді через відсутність глибокої довіри між владою і бізнесом». Як це виправити? «Допоможіть сьогодні владі зменшувати податки, але за умови, щоб надходження не зменшувалися, — вказує Президент і пропонує варіант для виконання, — детінізація повинна стати одним із найголовніших результатів цього року. Я переконаний, що вихід з цієї ситуації можливий за умови зниження податкової ставки і розширення бази оподаткування».

В принципі, бізнес не проти: але спочатку наведіть лад з податковими нормами. «Чіткого закону про податки в Україні немає. На будь-яке податкове запитання можна відповісти з одного боку, а можна і з іншого. Законодавство відкриває поле для безладу і для корупції. Звичайно, такого не має бути», — говорить радник керівника Харківської облдержадміністрації Олександр Кирш. Більше того, один з бізнесменів, якому Президент надав слово (його прізвища журналісти, які спостерігали за дискусією з телевізійних екранів, не встигли занотувати) запропонував закласти до нового Податкового кодексу норму про покарання для податківців за завдані збитки від несвоєчасно відшкодованого ПДВ.

І Президент, наче у відповідь, запевняє, що 2008 рік буде останнім, коли країна працюватиме за діючими податковими законами. Він пропонує, щоб політики і бізнес разом виписали такий текст, який можна провести в парламенті.

Не подобається главі держави політизація при відшкодуванні ПДВ. За його словами, в 2007 році в Донецькій області відшкодовано понад 93,3%, у Київській — 50%, у Львівської — 56%. З цим пообіцяли розібратися на засіданні Ради національної безпеки й оборони. В цілому ж борги з простроченого ПДВ, які назбирала попередня податкова команда, не повинні висіти на підприємницьких плечах. «Я хочу, щоб дали повну гарантію відшкодування прострочених сум. Я розумію, що зробити це одразу буде складно. Давайте домовимося, що відведемо вісім дев’ять місяців на те, щоб зняти це питання з порядку денного, — звертається Президент до голови ДПА Сергія Буряка. До того ж, на думку Ющенка, надмірні податкові перевірки (за рік 54% суб’єктів підприємництва їх відчули на собі) слід обмежити.

Арсеній Яценюк назвав відшкодування ПДВ «давньою і старою податковою історією» і порадив для початку розібратися з уже прийнятими законами, а потім приймати, змінювати та доповнювати їх отриманими від бізнесу пропозиціями.

У свою чергу, головний податківець визнав: проблема з простроченим ПДВ «охолоджує і деморалізує конкурентне середовище». Однак у кулуарах він повідомив, що з загального обсягу відшкодування ПДВ 35—40% має сумнівний характер, і лише 2,5 мільярди гривень — це той обсяг ПДВ, що не повертається протягом 60 і більше днів. «У ДПА будуть робити все, щоб у першу чергу повернути його», — відзначив Буряк. На його думку, автоматизувати відшкодування податку можна з допомогою «введення електронного реєстру і законодавчих змін, а саме запровадженням інституту звичайної ціни». Закиди ж у надмірних перевірках він відкидає: «У мене інша інформація. За 2007 рік було перевірено 10% від усіх платників податків. Більш того, 70% з них — це зустрічні перевірки з наголосом на відшкодування ПДВ».

Результатами зустрічі глава держави залишився задоволений, мовляв, ми з перших вуст почули, чого ж хоче бізнес. А Юлія Тимошенко, яка протягом зустрічі в основному робила записи, запевнила: всі бізнес-зауваження якнайшвидше будуть прийняті й враховані. Щоб покращити діалог із підприємцями, на урядовому сайті, за її словами, вже створили спеціальний реєстр, де кожен може написати про свої проблеми та запропонувати шляхи їх розв’язання. Там же розміщуватиметеся й інформація про наслідки...

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати