Перейти до основного вмісту

Каскою по бюджету

27 листопада, 00:00

Сьогодні український парламент має ще раз (у другому читанні) винести рішення щодо проекту бюджету на 2004 рік. Підсумки голосування сумнівів не викликають: більшість прийме бюджет, запропонований урядом, до яких би блокуючих заходів не вдавалася опозиція.

Напередодні прем’єр-міністр Віктор Янукович зустрічався з керівниками парламентських фракцій і груп для остаточного узгодження бюджету... «з відкритим обличчям». За його словами, уряд «ніколи не піде на прийняття популістських рішень». «Ми ніколи не повинні стояти на популістських позиціях, — заявив прем’єр на засіданні уряду у середу. — І коли нас штовхають, прикриваючись народними лозунгами, ми не повинні йти на компроміси, а маємо приймати ті рішення, які виконуються». Упевнений тон заяв Януковича, очевидно, не в останню чергу базується на «передбюджетному» голосуванні, що відбулося у вівторок щодо мінімальної заробітної плати, яке було по суті генеральною репетицією успішного проходження бюджету.

Нагадаємо, що з 1 грудня 2003 року, згідно зi схваленим Верховною Радою законом, встановлюється мінімальна місячна зарплата у розмірі 205 грн. З 1 березня 2004 року відновлюватимуться міжкваліфікаційні співвідношення у бюджетній сфері. З 1 листопада мінімальна зарплата підвищується урядом до 237 грн., а з 1 січня 2005 року — до 262 грн. За словами першого віце-прем’єр-міністра Миколи Азарова, «такий підхід передбачає встановлення економічно обгрунтованого розміру мінімальної зарплати». Як вважає М. Азаров, на даному етапі у державі вдалося значно наблизити рівень мінімальної зарплати до прожиткового мінімуму: у поточному році рівень мінімальної зарплати становить 50% від прожиткового мінімуму. «Уряд пропонує діяти зважено і поступово», — сказав віце-прем’єр і пояснив, що Кабмiн виходив з необхідності не допустити заборгованості по зарплаті, зберегти мережу бюджетних установ і чисельність бюджетних співробітників, уникнути «зрівнялівки», а також стимулювати високоінтелектуальну працю. «Вирішувати це складне завдання необхідно тільки на основі зростання реальної економіки. Популізму тут не повинно бути», — підкреслив М. Азаров.

Природно, у опозиції були свої аргументи. Однак найдійовіший — силовий — успіху не мав. Зірвати голосування блокуванням трибуни не вдалося. Не було сприйнято залою і звинувачення (на адресу уряду) про порушення конституційних норм. Вони передбачають, що при прийнятті нових законів чи змін до діючих не допускається звуження змісту чи обсягу існуючих прав і свобод громадян. Вже після прийняття парламентом рішення Мінфін у своїй заяві пояснив, що законодавча норма про підвищення мінімальної заробітної плати до 237 грн. з 1 грудня 2003 року набуває чинності саме з цієї дати і тому на сьогодні ще не діяла. Виходячи з цього, йдеться у зверненні, своєчасний перегляд цієї норми шляхом прийняття відповідного закону (до 1 грудня цього року) жодним чином не порушує норм Основного Закону України. Мінфін подякував депутатам за підтримку і відзначив, що ті з них, хто підтримав даний закон «довели, що професіоналізм і справжня турбота про громадян є більш високими, ніж передвиборний популізм».

Проте найнебезпечніше у даній ситуації полягає в тому, щоб словесна перепалка з бюджетних питань між урядом, більшістю і опозицією, характерна для усіх парламентів світу, не вихлюпнулась до стін Верховної Ради, куди сторони збираються підтягнути своїх прихильників. Як заявив напередодні заступник голови ЦК профспілки працівників вугільної промисловості (ППВП) Валерій Мамченко, близько 3 тис. гірників пікетуватимуть Раду у четвер, вимагаючи своєчасного прийняття бюджету-2004. Він повідомив, що метою акції є «примусити, переконати, зажадати від народних депутатів прийняти бюджет». «Наші люди будуть всі у касках», — повідомив В. Мамченко, реагуючи на припущення про те, що перед Верховною Радою зберуться і прихильники опозиції. Невже нам готують повторення недавніх подій у Донецьку і Сумах, які завдали істотної шкоди іміджу країни за рубежем? Чи отримала Україна після цього хоча б найменший позитив? Коли так, то це був висновок про те, що таке більше не має повторитися.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати