Перейти до основного вмісту

Категоричність — вразлива!

Чи відповідає сформована влада очікуванням виборця?
12 вересня, 00:00
ГОЛОВА ФРАКЦІЇ СПУ ВАСИЛЬ ЦУШКО В ОДНОМУ З НЕДАВНІХ ІНТЕРВ’Ю ЗАЯВИВ: «...УРЯД СТВОРЕНО ПАРЛАМЕНТСЬКОЮ БІЛЬШІСТЮ, ЯКА ОБРАЛА Й ГОЛОВУ ВЕРХОВНОЇ РАДИ. ЛОГІЧНО, ЩО ЗАРАЗ ЦЕ — СІАМСЬКІ БЛИЗНЮКИ» / ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА / «День»

Днями на переговорах із заступником держсекретаря США Деніелем Фрідом голова Верховної Ради Олександр Мороз, торкаючись внутрішньополітичних питань нашої країни, висловив думку, що «У нас сформована влада, яка відповідає очікуванням виборця». «День» звернувся до відомих громадських діячів і політологів з проханням прокоментувати це висловлювання спікера.

Мирослав ПОПОВИЧ , філософ, член кореспондент НАНУ, директорІнституту філософії:

— Передусім, очікуванням виборців навряд чи відповідає поворот, здійснений соціалістичною партією. Оскільки під час виборів соціалісти були в помаранчевому таборі. Тому, з боку Олександра Мороза, це досить смілива заява. А окрім того, добре відомо, що помаранчева частина електорату, а це близько 40% виборців, розгублена, здивована або повністю розчарована в політиці. Так що, на мій погляд, ці слова є безпідставними. А які будуть реальні кроки цього уряду, яка буде реальна політика, ми ще побачимо.

Ігор ЛОСЄВ , доцент кафедри культурології Національного університету «Києво Могилянська Академія»:

— Олександр Мороз не має рації. З тієї простої причини, що нинішня влада абсолютно не відповідає очікуванням, насамперед «помаранчевих» виборців, які хотіли «помаранчевої» коаліції, а не коаліції «біло- синьо-помаранчевих» олігархів. Люди, які стояли на Майдані, чекали приходу нормальної демократичної влади, а отримали уряд жирних котів, якщо називати речі своїми іменами. Але це обман не лише «помаранчевого» виборця. Але й «синьо-білого», який так само мав якісь ілюзії щодо демократизації нашого суспільства, який вірив, що прийдуть люди, які будуть хоч трохи думати про країну, а не лише про свою кишеню. І в цьому сенсі дана влада не відповідає нічиїм очікуванням — ні «помаранчевих», ні «біло-синіх» виборців.

Володимир ГАЗІН , доцент Кам’янець Подільського державногоуніверситету:

— Ця категорична заява, що нинішня влада цілком відповідає сподіванням виборців, мене здивувала. Та й не тільки мене. Бо не відповідає дійсності. На президентських, а потім і на парламентських виборах суспільство поляризувалося. Відтак, із новою владою кожна його, суспільства, частина пов’язувала свої сподівання.

Нинішня ж влада своїми діями не може задовольнити ні тих, хто підтримував «біло- блакитні» ідеї, ні тих, хто відстоював «помаранчеві». Ми сьогодні не бачимо ні цілеспрямованого європейського курсу, ні рішучих кроків до зближення з Росією. Влада не здатна на проведення українізації суспільства. Водночас вона не спроможна задовольнити лінгвістичні інтереси росіян і російськомовних українців. Влада сьогодні не здатна на проведення будь-яких реформ. Що ж до комуністичного електорату, який «купився» на обіцянки здешевлення тарифів, на запровадження нових пільг, на те, що зупинять зростання цін, то він також ошуканий у своїх марних сподіваннях.

А загалом, гадаю, що сьогодні українська влада й не може бути іншою. Очевидно, що формування нової національної еліти — то процес тривалий. Національну ідею зможуть відстоювати ті, хто не сумнівається, що місце України — лише в Європі, хто вважає, що головне завдання влади — відстоювання державних інтересів. У цьому я щоразу переконуюсь, спілкуючись із студентами. Принаймні останніми роками вони, студенти, одностайні у своїх демократичних та європейських переконаннях. І чекають на зміну поколінь у владі, на свій час.

Володимир ПРИТУЛА , політолог:

— На мою думку, результати виборів відповідають настроям суспільства тоді. Але зараз, коли вже пройшов час, коли сформована нова влада, в настроях виборців відбулися певні зміни; але головне в тому, що політичні сили, які сформували нову коаліцію й уряд, відійшли від своїх обіцянок і передвиборних програм, а також очікувань своїх виборців. У першу чергу це стосується Соціалістичної партії, а точніше її лідера Олександра Мороза, який фактично діє не в унісон з очікуваннями своїх виборців. Виборець, що голосував за Соцпартію, якби там не було, хоч він і поміркований, хоч він і лівий, але він «помаранчевий», тобто в будь-якому випадку люди, які голосували за Мороза голосували за нього тому, що він відносився до «помаранчевого» табору, сповідував ті цінності, які сповідувала «помаранчева» коаліція. Вважаю, що інакше Соцпартія не отримала б стільки голосів. Те ж саме стосується й тієї частини «Нашої України», яка підтримує цю так звану широку коаліцію. Однак, певне розчарування є у виборців, які голосували за Партію регіонів. Це стосується, наприклад, Криму, де частина радикально налаштованих виборців очікували більш рішучих проросійських кроків від Януковича та його партії.

Євген КОПАТЬКО , політолог, соціолог:

— У мене особисто складається відчуття, що Олександр Мороз, регіонали і комуністи, намагаються працювати конструктивно. А якщо дивитися з погляду соціології, то всі опитування показують, що ставлення людей до коаліції більше позитивне, а до виборів, які не відбулися, скоріше негативне. Тому, для мене, значення сказаного є прийнятним поглядом. Багато в чому тому, що, спостерігаючи за першим місяцем роботи нової коаліції, бачу, що люди націлені на конструктивну роботу.

Андрій ЄРМОЛАЄВ, директор Центру соціальних досліджень «Софія»:

— Мороз у цьому випадку виступав не так, як голова Верховної Ради, а як потенційний кандидат на роль політичного лідера широкої коаліції в парламенті. Але це не так оцінка, як своєрідний символічний кредит. А зустріч просто використано як привід. Що стосується відповідності, то, я гадаю, зараз не коректно говорити про виборчі настрої щодо коаліції. Це сутності різного порядку, симпатія виборця до суб’єктів виборів і відповідність коаліції чи уряду виборчим очікуванням.

Сергій ПОЯРКОВ, художник:

— Олександр Мороз чоловік вельми послідовний: спочатку він, м’яко кажучи, обдурив своїх виборців і намагається зараз те ж саме зробити з іноземними послами. Так що він справжній професіонал своєї справи. Виборці, що голосували за Мороза, абсолютно не чекали, що він приб’ється до пана Януковича. Виборці Соцпартії, коли йшли на вибори, мабуть, не могли собі уявити коаліцію в тому вигляді, в якому вона існує зараз. Те, що пан Мороз видає бажане за дійсне — це його особиста справа, єдине, що дурнів, які вірять подібним словам, я гадаю, в Україні переважна меншість. А ось за кордоном це, мабуть, почують і, мабуть, здивуються всім цим словесам. Що стосується виборців, то вони вже доволі сильно втомилися від усієї цієї коаліціади. У людей зараз така політична апатія і критичне ставлення до всіх, хто виступає та щось заявляє. Народові вже все одно хто що сказав.

Павло ЛОМАКІН , секретар Кримського рескому Соціалістичної партії України:

— Олександр Мороз, безперечно, має рацію в тому, що формування уряду завершилося за підсумками голосування на парламентських виборах, але я гадаю, що повністю настрої виборців навряд чи відображає той ліберальний напрямок у економіці, який формується. Бо представники Партії регіонів, безперечно, відображають настрої і потреби своїх олігархічних груп. До того ж формування уряду, — тобто головним чином не прізвищ, а напрямків і змісту самої урядової політики, — ще не можна визнати завершеним, оскільки йдуть переговори про нову коаліцію і вона, безперечно, висуне нові вимоги до роботи Кабінету Міністрів. І тому лише сама конкретна діяльність уряду покаже наскільки вона відповідає прагненням народу і інтересам більшості в країні.

Юрій ГОЛОВКО , офіцер у відставці:

— Ніяким очікуванням виборців сформована нині влада абсолютно не відповідає, бо і очікувань і надій уже залишилося досить мало. Повністю задоволених нинішньою владою, яка репрезентує два різних політичних табори, немає. Після всіх політичних баталій на вулицях, у сесійних залах люди просто перестали довіряти будь-якій владі, яка показала, що насправді вона бореться за особисту вигоду від набутої влади. Тому всі політичні акції, які проходили в Києві цього року і про які всі знали, що всі їхні учасники отримували гроші, абсолютно не сприймалися. Романтизм помаранчевої революції пройшов і, скоріше за все, вже не повернеться.

Олена СТЯЖКIНА , доктор історичних наук, професор кафедри історії слов’ян Донецького національного університету:

— Політика — це наука не точна. І чим менш розвинуте в країні громадянське суспільство, тим менш точними в словах і вчинках стають політики. Це не дуже добре, коли представники еліти не працюють над формулюваннями. Але що б ми всі коментували, якби наші лідери використовували б правильну термінологію, виконували передвиборні обіцянки і йшли у відставку при найменшому натяку на скандал?

Влада сьогодні не відповідає очікуванням. Вона ніколи не відповідає очікуванням. Громадяни завжди перебільшують її можливості, її здібності та мотивації. Влада завжди розчаровує громадян. За рідким, можливо, винятком, якого ми ще не спостерігали в Україні.

Олександр Мороз має рацію лише частково. Влада не відповідає очікуванням, але вона відповідає тому виборові, який зробила частина громадян України, проголосувавши за Партію регіонів, Нашу Україну, Соцпартію і КПУ. Можливо, сьогодні громадяни зробили б трохи інший вибір, а завтра й зовсім кардинально відмінний від березневого. Але все це не цілком конституційні припущення.

Вибори пройшли. Нинішня конфігурація влади відповідає результатам цих виборів.

Ігор БАЛАНСЬКИЙ , політолог (Львів):

— Узагалі останні заяви українських політиків початку роботи нової сесії Верховної Ради свідчать, що одна частина занадто захопилася тими політичними успіхами, тими посадами, які вони отримали. А інша частина, я маю на увазі Юлію Тимошенко, до цього часу ще не може зрозуміти, що влада, а саме посада прем’єр-міністра, від неї на сьогодні втекла. Тому її заяви на кшталт того, що вона знайшла якусь статтю в Конституції, згідно з якою можна відмінити уряд, є, насправді, смішними й не дотягують до рівня людини, яка претендує на статус всеукраїнської опозиціонерки. Так же само й Мороз. Він дуже швидко засвоїв неопозитивну риторику. На сьогодні за всіма його заявами немає не те що конкретного змісту, але й жодного сигналу, жодного мессіджу до пересічного виборця, який підтримав його й Соцпартію.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати