Харків збирається торгувати... відходами
За дорученням ЄБРР, у Харкові працюють експерти британських фірм «Інтегрейтед скіллз лімітед» і «Халкроу». Вони повинні дати висновок про готовність міста до здійснення даної програми, вартість якої, за попередніми даними, може коливатися від DM30 млн. до DM50 млн. Як заявив начальник управління охорони навколишнього середовища фірми «Халкроу» Ентоні Харкер, ступінь цієї готовності вельми високий: розробляється відразу два конкуруючих проекти (один із них — у Німеччині). Харків здобув право на спеціальний режим інвестування, а прибирання й переробку сміття занесено в перелік пільгових галузей, визначених Кабміном.
У разі вдалої реалізації програми управління твердими побутовими відходами в Харкові ЄБРР продовжить кредитування таких проектів у інших містах.
Перший заступник міського голови Харкова Володимир Бабаєв не приховує свого задоволення. Сьогодні з консолідованого бюджету міста на утилізацію відходів виділяється 7,5 млн. грн. Цього надто мало, й місто поступово захаращується. Потрібні радикальні перетворення, але вони вимагають значних коштів. Отримати кредит ЄБРР (під 5,6% річних терміном на 15 років) дуже важко, він дається лише під гарантії уряду й за наявності сучасних програм.
Повертати кредит місту, звісно, доведеться. Володимир Бабаєв сподівається на те, що продукцією сміттєпереробних станцій зацікавляться комерційні фірми, що промишляють зараз збором металолому, макулатури та іншої сировини. Але, мабуть, подорожчають для населення й послуги з очищення. Однак якщо підвищення тарифу буде пов'язане тільки з реалізацією даного проекту, то воно станеться не скоро: від кінця переговорів до виділення кредиту, зазвичай, проходить 2—3 роки.