Холодний мінімум
Киян від вимерзання врятували... морозиУчора стовпчик термометра в столиці опустився нижче за десятиградусну позначку, і в цей час окремі корпуси університету «Київська політехніка» відключили від тепла. Такий запобіжний захід проти неплатежів обрали енергетики також для Iнституту легкої промисловості, Інституту фізики НАНУ й інших установ, які фінансують із держбюджету. На нараді енергетиків з газовиками, яка відбувалася в середу ввечері, всерйоз лунали голоси про те, щоб повністю закрити та зупинити роботу київських ТЕЦ і районних котелень. Але з морозом жарти погані, і газовики, які буквально притисли енергетиків до «холодної стінки», були вимушені змінити гнів на милість і виділили Києву ліміти на газ, які, як повідомили «Дню» джерела в газових компаніях, напередодні були «просто нульовими». Можливо, на керівництво країни та столиці справила враження заява «Київенерго»: «Подальше обмеження обсягів поставок газу може призвести до повного аварійного відключення всього енергетичного обладнання «Київенерго». Такі дії з боку газопостачальних компаній можуть мати важкі соціальні наслідки, що недопустимо в розпал опалювального сезону».
При цьому компанія оповіщала громадськість про свої заходи, спрямовані на те, щоб подавати в житлові та виробничі приміщення хоч яке-небудь тепло. Було введено особливий режим роботи — підвищена готовність на випадок загрози виникнення надзвичайної ситуації через обмеження газопостачання, що призвело до аварійного відключення двох енергоблоків компанії. Як вказується в повідомленні компанії, в середу енергоблоки і котли її теплоелектроцентралей (за винятком блоку №2 ТЕЦ-5 та блоку №2 ТЕЦ-6, які відключили 9 і 10 лютого) працювали на технологічному мінімумі. До 10 лютого на ТЕЦ-5 повністю вичерпався запас мазуту, що використовується як резервне паливо в разі збоїв або обмеження газопостачання, а на ТЕЦ-6 він дозволяв протриматися без газу не більше двох днів. Нагадаємо, що з 30 січня газовики як запобіжний засіб почали поступово знижувати тиск газу для ТЕЦ-5 та ТЕЦ-6.
В «Київенерго» називали акцію із обмеження газопостачання об’єктів компанії безпрецедентною. Перший заступник голови правління Борис Ященко зазначав, що раніше газопостачальні компанії також обмежували подачу газу на ТЕЦ, проте короткочасно. На його думку, газовий борг у розмірі 44 млн. грн. аж ніяк «не є критичним», оскільки в деякі періоди «Київенерго» мало набагато більший борг (близько 150 млн. грн.). Але це, зі слів Ященка, не призводило до подібних дій із боку газопостачальних організацій. Дивно, що при цьому не було зроблено особливого акценту ні на причинах боргів, ні на тому, коли їх погасять. Компанія зазначає, що ДК «Газ України» відкидає її пропозиції про погашення заборгованості та продовжує примусове зниження тиску газу. Тим часом ще 4 лютого заборгованість Києва за газ сягала 47 млн. грн. Причому, за запевненнями джерел, кияни зазвичай платять справно — не нижче 90—95%. І запитання, на що «Київенерго» витрачає ці гроші, залишається відкритим.
За даними цієї компанії, її заборгованість за газ за станом на 9 лютого становила 44 млн. грн. (за 2002— 2003 роки — 11 млн. грн. і 33 млн. грн. за січень—лютий 2004 року). У «Газi України» «Дню» назвали свою версію конфлікту. Крім заборгованості (за січень рівень розрахунків становив близько 63%), керівництво київських енергетиків проґавило можливість вчасно домовитися з бюджетом та підписати відповідний протокол про отримання субсидій. Відповідаючи на запитання «Дня», начальник управління з реалізації газу «Газу України» Вадим Кириняченко відзначив: «Це нерозпорядливість «Київенерго». З його слів, «тільки після вчорашнього (в середу) нічного похолодання, щоб не заморозити весь Київ, ми були вимушені виділити мінімальні ресурси для того, щоб теплоносій був у межах допустимих норм, обмеження до закінчення холодів припинені». Як довго триватиме цей конфлікт? Чи не буде так, що після потепління, скажімо, до нуля, тепло знову відключать, причому не вибірково, а всій столиці? І це далеко не пусте запитання, адже ми ще не навчилися в подібних випадках ставити питання про відповідальність посадових осіб, які відають нашими фінансами.