Перейти до основного вмісту

Хто гальмує?

31 жовтня, 00:00

Завтра у Верховній Раді пройдуть відстрочені раніше слухання щодо вступу до СОТ. І, схоже, цього разу вони повинні стати результативними й підштовхнути українських парламентаріїв до подальших позитивних рішень піч час голосування за відповідні закони. Хороший настрій народним обранцям створюватимуть підсумки неформального засідання робочої групи зі вступу України до СОТ, яке відбулося наприкінці минулого тижня в Женеві. Вони, як-то кажуть, обнадіюють: виявляється, Київ має шанси стати членом цієї організації наприкінці лютого 2007 року.

Справа за малим — завершити адаптацію вітчизняного законодавства до норм СОТ. «Усі члени робочої групи повністю підтримують Україну в її прагненні вступити до СОТ і наголошують на необхідності інтенсифікації нашого законодавчого процесу, який є визначальним чинником для завершення переговорів... Ми можемо завершити переговорний процес до кінця цього року», — заявив учора в Києві міністр економіки України Володимир Макуха. Щоправда, він уточнив, що потім СОТ буде потрібен певний час на аналіз прийнятих законодавчих актів і верифікацію інших документів, що в окремих випадках триває більше півроку. І все ж таки міністр вважає, що з урахуванням досягнутих на неформальному засіданні домовленостей існує можливість прийняття рішення про вступ України до СОТ на засіданні Генеральної ради цієї організації наприкінці лютого.

Перешкоди, пов'язані з тим, що Україна ще не підписала двосторонні угоди про доступ на ринки товарів і послуг з Тайванем і Киргизією, міністр вважає не такими значними. На його думку, до кінця року відповідні протоколи вдасться підписати.

«На сьогодні яких-небудь перешкод зі сторони СОТ немає. М'яч на нашій половині поля», — підтримав шефа й заступник міністра економіки Валерій П'ятницький, який є сьогодні головним лобістом або, грубо кажучи, професійним товкачем вступу України до цієї організації.

Але у сфері політики провідна партія в довгограючій українській опері під назвою СОТ, природно, належить Президенту Віктору Ющенко. Думається, запланована ним на цей тиждень зустріч із лідерами фракцій, присвячена прийняттю законопроектів щодо СОТ, відбудеться ще до слухань у парламенті й надасть народним депутатам додаткові аргументи для позитивних рішень.

Думається, саме принципова позиція Президента визначила зсув у намірах коаліції й, насамперед, Партії регіонів, яка раніше без особливого ентузіазму відносилася до завдання нагального вступу до СОТ. А тепер навіть депутат фракції «Наша Україна» Петро Порошенко, спираючись усього лише на передчуття, не побоюється прогнозувати, що коаліція підтримає велику частину законопроектів, пов'язаних з СОТ. Та й відомий її учасник, перший віце-прем'єр і міністр фінансів Микола Азаров сьогодні категорично за СОТ.

Проте дуже багато чого тут залежатиме від позиції спікера українського парламенту Олександра Мороза. За його словами, цього тижня парламент розгляне шість законопроектів. Які саме? Спікер зазначив, що Ющенко першим вніс свої законопроекти, але Кабмін також планує це зробити. На думку Мороза, в тому випадку, якщо після вивчення у профільних комітетах з'ясується, що деякі положення законопроектів, поданих і тими, й іншим, співпадають, то на розгляд винесуть ті з них, які були зареєстровані в парламенті першими. Якщо ж будуть знайдені розходження, то кожний законопроект розглядатиметься в парламенті по суті. З цієї тиради можна зрозуміти лише те, що у спікера щодо цих питань — своя гра. Його, звичайно, не настільки цікавить бюджет цього й майбутнього років, щоб будувати вступ до СОТ на відповідних закулісних домовленостях. А ось у відношенні політреформи такою можливістю не можна нехтувати.

Але чи всесильним є Мороз у ситуації, коли прихильники Єдиного економічного простору в складі коаліції ще не вирішили остаточно, що на практиці означає синхронізація, якої вимагає Росія, з Україною під вступу до СОТ? Наприклад, інший віце- прем'єр українського уряду Дмитро Табачник вважає, що європейський вектор України має бути скоректований після оголошення про закінчення розширення Європейського Союзу після прийняття Румунії й Болгарії. Ця думка висловлюється ним у статті, яка опублікована в тижневику «Российские вести». Автори впевнені, що саме вступ до ЄЕП вирішує стратегічні проблеми України. Водночас, вони зазначають, що вступ до ЄЕП не суперечить меті європейської інтеграції. Але при цьому поки що абсолютно не зрозуміло, чи задовольняє ідеологів ЄЕП нинішній темп вступу України до СОТ і чи не з'явиться в них спокуса трохи його пригальмувати, якщо їм не пообіцяють якісь поступки в такому бажаному напрямку?

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати