Хто сказав, що нашому Президенту потрібна «Бі-Бі-Сі»?
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/19981119/4222-3.jpg)
В історію вітчизняної тележурналістики призначення і звільнення через півтора місяця Миколи Княжицького з поста президента Національної телекомпанії, можливо, увійде одним рядком: про те, як «кинули» бажаючих створити «українську Бі-Бі-Сі». Ну а для політичної історії ця подія стане ще одним штрихом до портрета нинішнього Президента, кадрові рішення котрого, за влучним зауваженням одного з його колишніх радників, визначає «той, хто встигає першим добігти до приймальні Президента». Півтора місяця тому цими «першими» виявилися «нові люди» в оточенні, одним із яких був недавно призначений (а нині, за неофіційною інформацією, звільнений) його радником Володимир Сивкович. Тепер вчасно вскочити у двері приймальні знову вдалося представникам «старої гвардії», і тандем Олександр Волков — Зиновій Кулик стрімко захопив втрачені було позиції в нашому ТВ-просторі. Те, що «зубри» так просто не відступлять, можна було передбачити. Особливо спостерігаючи за тією позицією очікування, яку останніми днями займало те ж Мініст
ерство інформації у, здавалося б, ситуаціях, що вимагають активних дій. (Приміром, із приводу завислого в повітрі питання про утворення структури ДАК «Укртелерадіо».)
Звісно, думається, не останню роль у «підігріванні» ситуації зіграла явно погано прорахована тактика Княжицького щодо Вадима Долганова: дуже неакуратно й нахрапом діяли, от і активізувалася група підтримки опонентів. Не можна ж серйозно вважати, що спрацювали «листи трудящих» — звернення до Президента творчої групи «7 днів», котра залишилися не при справі. За словами Вадима Долганова в ТСН («1+1»), звернення передали Леоніду Кучмі в понеділок (а вже у вівторок пішла реакція! На всі б листи, волаючі про проблеми країни, таку оперативність).
На цій хвилі «народного гніву» Вадим Опанасович без тіні внутрішніх сумнівів (чи все ж з деяким надривом?) намагався відкидати обвинувачення п. Княжицького в тому, що його відставки добилися ті, хто не хотів перевірки фінансової діяльності колишнього керівництва НТКУ. «Ми ж державна структура, — сказав Долганов, — й абсолютно прозорі».
Тим часом Микола Княжицький у коментарі «Дню» заявив наступне:
— Перше, що я зробив, коли прийшов в НТКУ, — написав лист прем’єр-міністру з вимогою провести фінансову перевірку. Прем’єр віддав таке розпорядження, однак відповідні відомства його не виконували дуже довго. І тільки позавчора зранку вперше зателефонувала представник КРУ — бо минулого тижня я виступав у профільному комітеті ВР і ще раз підкреслив необхідність провести перевірку діяльності попереднього керівництва НТКУ. Гадаю, ця перевірка відразу показала б, хто є хто в українському телебаченні та політичному істеблішменті, починаючи від міністра інформації З. Кулика, який був хранителем державного ТБ, і закінчуючи деякими помічниками Президента, які також мали до нього певне відношення.
Я гадаю, що це був один із чинників, який налякав тих людей, які знаходяться в оточенні Президента, бо їхнє істинне обличчя стало б зрозумілим українському народу, а ці люди звикли вести політику під килимом, а не відкрито.
— Ви не могли б навести приклади конкретних порушень, виявлених вами?
— Річ у тім, що це, з моєї точки зору, порушення. А чи є вони злочинами, вирішить прокуратура, куди й буде передано ці матеріали.
— Чи означає призначення Кулика, що на УТ-1 відновлено вплив старої команди?
— Гадаю, що не тільки на УТ-1, а й на інших каналах. Вплив деяких людей біля Президента, які насправді бажають перемоги не цього конкретного Президента як такого, а лише прикриття всієї їхньої попередньої діяльності. А щодо Кулика, то його високий злет, його клятви у вірності пам’ятні всім ще за президента Кравчука. І всі пам’ятають чудово, чим це закінчилося. Тільки не найрозумніша людина наступає двічі на одні й ті ж граблі — це улюблена, до речі, приказка самого Кулика.
Що ж, Микола Княжицький і зараз прагне довести, хто все ж таки хороший. Але ця наївність виглядає безперспективною. Ну а прикро, по великому рахунку, лише... за «Бі-Бі-Сі», посилання на яку з приводу справ в українській журналістиці стали вже загальним місцем (до непристойності). Ось і «ТСН» не забули завершити сюжет про зняття Княжицького уїдливим: «Тепер українську «Бі-Бі-Сі» створюватиме Зиновій Кулик». Але на жаль, про те, яку «Бі-Бі-Сі» можуть робити у нас, добре продемонструвала сама ж «Студія 1+1», яка також неодноразово заявляла про відповідність своєї інформаційної програми європейським стандартам. У той час, коли в «ТСН» йшов сюжет тільки з одним — аж ніяк не найсвіжішим — синхроном Долганова, на «Бі-Бі-Сі» вже звучали в ефірі інтерв’ю і знятого щойно Княжицького, і призначеного Кулика. Було подано дві протилежні точки зору і максимум оперативної інформації, що була на той момент. Зв’язавшись вчора з представництвом «Бі-Бі-Сі» в Україні, ми поставили менеджеру Анатолію Бобильову єдине запитання: що, на його думку, треба Україні, щоб «українська «Бі-Бі-Сі» могла й справді стати реальністю? «Англійська королева, — засміявся Анатолій, — яка своєю хартією створила громадське мовлення у Британії. Поки в Україні не буде законодавства, яке дозволить створити ТБ чи радіоструктуру, не залежну ні від виконавчої влади, ні від парламенту, будь-яка інформаційна машина перебуватиме в чиїхось руках. А, отже, принципи «Бі-Бі-Сі»: оперативність, об’єктивність і безсторонність будуть недосяжні».
Що ж до самої ситуації з відставкою Миколи Княжицького, то її точніше за всіх — і зі знанням предмета — прокоментував член фракції «Громада» Олександр Єльяшкевич: «Все цілком логічно, і я сказав би, що будь-які спроби талановитих людей загравати з нинішньою владою закінчуються для них дуже сумно».
А ось ще деякі оцінки перестановок в керівництві Національної телекомпанії:
Іван ЧИЖ,
голова парламентського Комітету з питань свободи слова та інформації:
— Простежується дуже тривожна тенденція щодо реорганізації системи управління державною телеінформаційною сферою, пов’язана з кроками, які апріорі недостатньо продумані. Такі дії виходять за межі законів і Конституції та лише ускладнюють ситуацію. Комітет Верховної Ради з питань свободи слова навіть не міг передбачити, що боротьба буде настільки серйозною. У четвер комітет пропонує винести цю тему на розгляд Верховної Ради, «щоб привести укази Президента до конституційних норм». Я не виступаю адвокатом ні Княжицького, ні Кулика. Щодо останнього — я взагалі не розумію, чи він підвищений у статусі, чи, навпаки, понижений. Але те, що сталося зараз із Національною телекомпанією, не додає авторитету ні тому, хто готує такі укази, ні творчому колективу, і взагалі, не сприяє розвитку телеінформаційного простору в нашій державі.
На прохання журналістів, присутніх на прес-конференції, зробити прогноз, хто на його думку, буде міністром інформації, Іван Чиж відповів: «Кого захоче Президент, того й поставить, а потім зніме, як захоче».
Зиновій КУЛИК, новий глава ДАК «Урктелерадіо» та Національної телекомпанії, на прес-конференції заявив, що «неправильна кадрова політика», яка проводилась М. Княжицьким — не відповідала «ні національним інтересам держави, ні процесу реорганізації телерадіокомпанії» й призвела до «нервозності» в колективі. За словами Зиновія Кулика, жодна фінансова перевірка в НТКУ ще не починалася, оскільки не створена комісія, яка буде цим займатися. Водночас, за його словами, аудит фінансової діяльності «є рядовим і обов’язковим елементом підготовки до акціонування компанії». У найближчі два тижні у всі структури, які увійдуть у ДАК, будуть направлені комісії для перевірки. Зиновій Кулик також повідомив, що нинішньої неділі в ефір знову вийде програма «7 днів». Нова аналітична програма на Першому каналі з’явиться з Нового року.
Микола КАНІШЕВСЬКИЙ, президент ТВО «Вікна»:
— По-моєму, Княжицький трохи поспішив. Я на його місці зробив би інакше. Не почав би ламати, а зробив би своє й показав: ось так воно має бути! Дуже різко повернув. Просто йому ще бракує життєвого досвіду. А щодо призначенням Зиновія Кулика на посаду президента НТКУ — по-моєму, вибору не було.
Микола ТОМЕНКО, директор Інституту політики:
— На моє глибоке переконання, ситуація, що склалася навколо зняття Миколи Княжицького з посади президента НТКУ, дуже чітко ілюструє сам механізм прийняття рішень у нашій державі загалом. Тобто факт призначення пана Княжицького я сприймаю як спробу Президента України реально, дієво поліпшити стан справ у інформаційній сфері країни. Адже те, що почав робити Микола Княжицький, це, зокрема, намагання поставити під контроль діяльність тих бізнесових, холдингових та інших впливових структур, що безпосередньо причетні до Національної телекомпанії України та інформаційного ринку взагалі. На жаль, ці впливові сили знайшли можливість повернути ситуацію на власну користь. Факт же призначення Зиновія Кулика означає повернення старого, неможливість будь-яких змін на краще. А також це виявило цілковиту ілюзорність сподівань на те, що Президент країни в змозі створити умови для реальних реформ, бодай лише в інформаційній сфері.
№222 19.11.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»