Перейти до основного вмісту

Хто є хто в «табакерці»

Парламент схвалив бюджет у першому читанні
01 листопада, 00:00
ВІКТОР ЯНУКОВИЧ, НА ВІДМІНУ ВІД МИКОЛИ АЗАРОВА, ВИПРОМІНЮВАВ УПЕВНЕНІСТЬ У «ПРАВИЛЬНОМУ» ГОЛОСУВАННІ АНТИКРИЗОВОЇ КОАЛІЦІЇ / ФОТО ЛЕОНІДА БАККА / «День»

Нинішня розпасовка між парламентом, урядом і Президентом на бюджетному полі має вигляд цілком прогнозованої. Учора на першому бюджетному читанні голова комітету Верховної Ради з питань бюджету Володимир Макеєнко повідомив, що комітет підтримав пропозиції Президента та врахував їх у своїх висновках. Далі так: прошу підтримати пропозиції комітету та дозволити уряду готувати проект бюджету до другого читання.

Із 3,6 тисячі пропозицій народних депутатів, переформатованих у 2,5 тисячі та відображених у порівняльній таблиці, комітет пропонує загалом або частково врахувати 1,9 тисячі. І, як зазвичай буває, більшість пропозицій була спрямована на зростання видатків і не забезпечувалася адекватними пропозиціями з нарощування доходів. Співвідношення, за словами Макеєнка, становило 75 мільярдів проти 400 мільйонів гривень. Цей вагомий аргумент, безумовно, був на користь уряду, який завжди намагається максимально придавити витратну частину і водночас не дати розбухнути доходній, оскільки найважче виконати саме її. Схоже і цього разу уряд дотримувався стереотипної тактики, зокрема передбачаючи деяку діру в доходах, пов’язану з діяльністю вільних економічних зон. Це викликало зауваження навіть «свого» бюджетного комітету, що зобов’язав Кабмін підготувати і внести в парламент одночасно з бюджетом на друге читання пропозиції з урегулювання умов функціонування спеціальних економічних зон у країні.

Друга визнана коаліцією бюджетна загроза — доходи від приватизації. З огляду на сумний досвід нинішнього року, коли план надходжень за цією статтею, швидше за все, не буде виконаний, бюджетний комітет наполягає на тому, щоб уряд доповнив перелік підприємств, які підлягають продажу, більш привабливими об’єктами, а також підготував проект закону «Про Державну програму приватизації в Україні на 2007—2009 роки».

Проте ні в кого не викликало сумніву, що фракції антикризової коаліції підтримають урядовий бюджет і навіть у тій його частині, яка обмежує конституційні права та свободи громадян (у частині перегляду вже призначених пенсій у бік зменшення). Зокрема, лідер Компартії Петро Симоненко заявив учора в парламенті, що його фракція пропонує обмежити максимальний розмір пенсії для всіх громадян України 12-ма мінімальними пенсіями (приблизно 4,7 тисячі грн.). Що й казати, такими, начебто ґрунтованими на почутті справедливості намірами, коаліція дає своїм противникам хороші козирі для торпедування бюджету якщо не в ході голосування, то президентським вето або ж рішенням Конституційного Суду.

Найбільш радикальна частина опозиції цим, безумовно, скористається. І, можна сміливо передбачати, зуміє таким чином знизити рейтинг уряду (він же, отримавши згідно з політреформою мандат на тривалу роботу, як здається, вирішив повною мірою взяти на себе відповідальність за використання непопулярних заходів). Учора Юлія Тимошенко назвала бюджет антисоціальним і запропонувала «за цю національну ганьбу просто не голосувати».

А ось «Наша Україна» має намір оспорювати деякі статті держбюджету в Конституційному Суді. «Азаров повинен розуміти: якщо він не прибере з бюджету цих статей, ми звернемося до Конституційного Суду і відмінимо їх у судовому порядку, а може відмінимо і весь бюджет, як неконституційний», — загрожує один із її лідерів Микола Катеринчук, кажучи, зокрема, про спроби зменшити пенсію працюючим пенсіонерам.

Перший заступник голови парламентського комітету з питань бюджету Павло Жебрівський заявляє, що пропозиції Президента до проекту бюджету не враховані на 90%, і нагадує, що зауваження та пропозиції «Нашої України» фактично збігаються з його пропозиціями та зауваженнями. «Нашу Україну», за словами народного депутата, не влаштовує в проекті скорочення соціальної спрямованості. І все ж у цій позиції, схоже, немає повної щирості. Схоже, на цьому етапі опозицію більше непокоїть не сам бюджет, а електоральні бали, які можна буде набрати на критиці непопулярних заходів коаліції. Завдання «Нашої України», каже Жебрівський, полягає в донесенні «безглуздості» бюджету до громадян, «щоб вони знали, що їх чекає наступного року». Але, очевидно, в НУ є й прагматична частина, представлена тими міністрами, які подавали у відставку, але ще працюють. Зокрема, міністр оборони Анатолій Гриценко учора назвав позитивними зміни, здійснені при доопрацюванні держбюджету до першого читання. За його словами, військовослужбовці «повинні пересвідчитися, що держава ставиться до них відповідально, і наше завдання — повернути довіру солдатів до своєї держави».

Непогано б поставити таке завдання і стосовно інших соціальних груп. Однак проект бюджету був учора в першому читанні прийнятий, і спікер Олександр Мороз навіть назвав його більш прогресивним, аніж бюджет на 2006 рік, «якщо не вдаватися в деталі». Але чорт, як відомо, ховається саме в них. Єдина можливість його виявити і вигнати — друге читання, під час якого бюджет, можливо, розглядатимуть постатейно.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати