Перейти до основного вмісту

«Кліматичний» консенсус

Країни G8 погодилися знизити обcяги викидів парникових газів
08 червня, 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

Учора лідери країн G8 «Групи восьми» все-таки змогли досягти компромісу з проблеми зміни клімату. Як відомо, за задумом господині саміту канцлера Німеччини Ангели Меркель, проблема зміни клімату була однією з найважливіших тем, яка обговорювалася на G8 у німецькому місті Гайлігендаммі. Як повідомила агенція Reuters, лідери країн G8 «Групи восьми» погодилися внести до тексту остаточного комюніке за підсумками саміту пункт про необхідність «істотного» зниження обсягів викидів парникових газів. Лідери G8 прийняли також ухвалу про те, що запропонована американською стороною ініціатива щодо боротьби зі змінами клімату повинна бути передана на розгляд ООН.

Раніше прем’єр-міністр Великої Британії Тоні Блер заявив про те, що «Група восьми» може домовитися про прийняття програми зі зниження викидів парникових газів. «Я гадаю, що існує значне зближення позицій із питання про необхідність забезпечення значного зниження викидів і пошуку правильного процесу та шляху, за допомогою якого ми можемо досягнути цього», — сказав Блер журналістам після зустрічі з президентом США Джорджем Бушем. «Я гадаю, цілком можливо, що ми покинемо цей саміт із прихильністю кожної зі сторін до значного зниження викидів парникових газів до 2050 року як глобальної мети», — сказав британський прем’єр. При цьому він зазначив, що лідери «вісімки» не узгоджуватимуть конкретні параметри обсягів зниження викидів. За словами Блера, для подібного узгодження необхідно залучити найбільші країни, які розвиваються, такі як Індія та Китай.

Напередодні саміту Джордж Буш уже висловив свою незгоду з планом Ангели Меркель щодо скорочення вдвічі обсягів викидів парникових газів у промислово розвинутих країнах до 2050 року. Окрім того, Меркель чинила тиск на промислові країни з тим, щоб вони на 20% збільшили ефективність використання палива та обмежили двома градусами за Цельсієм зростання середньої температури в світі.

Президент США також заявляв, що не збирається підписуватися під подібними обіцянками і відстоюватиме власний план розв’язання проблеми. Згідно з ним, держави, які викидають більше за інших вуглекислоти — такі як США, Китай і Індія — повинні виробити власний план дій до кінця цього року.

Тим часом, президент Франції Ніколя Саркозі, який брав участь у саміті вперше, заявив про необхідність у терміновому порядку виробити нормативи щодо скорочення викиду в атмосферу парникових газів. Саркозі також підкреслив, що США повинні зрозуміти, що питання про провідну роль ООН у встановленні таких нормативів не підлягає обговоренню.

Не можна не зазначити, що саміт «вісімки», як і всі зустрічі такого рівня, став об’єктом для атак антиглобалістів. У середу поліції довелося застосувати сльозогінний газ і водомети, щоб відігнати антиглобалістів від огорожі, яка оточує місце проведення саміту. Поліція застосувала водомети для розгону демонстрантів; деякі з учасників акції кидали в поліцейських каміння, внаслідок чого декілька поліцейських отримали поранення. Для охорони правопорядку в район проведення саміту прибуло близько 16 тисяч поліцейських. За деякими оцінками, в акціях протестів беруть участь близько 6 тисяч осіб.

КОМЕНТАР

Вільям ТЕЙЛОР, Надзвичайний і Повноважний Посол США в Україні:

Чим пояснюється намір президента США Джорджа Буша піти на певні поступки своїм партнерам у «Групі восьми» в питаннях змін клімату? Адже тривалий час позиція американської адміністрації з цього питання була незмінною.

— США завжди дуже уважно і серйозно ставляться до позицій своїх партнерів, будь-то партнери в «Групі восьми», чи Україна, або інші країни. Що стосується зміни клімату, то США вважають це питання важливим. І не тільки тому, що канцлер Меркель і Німеччина надають високого пріоритету цій проблемі. Президент Буш сам визнає питання екології і питання зміни клімату як дуже важливий пріоритет. Він виступив з певною пропозицією, яка доповнить пропозиції партнерів США в цьому відношенні. Ініціативи, які він проголосить у Німеччині, будуть стратегічними стосовно змін клімату. Вони відповідатимуть програмам дій ООН для того, щоб впоратись зі змінами клімату, і будуть виходити зі спільної основи, напрацьованої в рамках «Групи восьми».

Насправді, у питаннях боротьби зі змінами клімату США виконують такий обсяг роботи, що багато хто в світі здивувався, дізнавшись про це. Починаючи від 2001 року президент скерував на діяльність у цій сфері близько 37 млрд. доларів. І в бюджеті наступного року він робить запит ще на 7 млрд. доларів. Отже, вже починаючи з початку цього тисячоліття наш уряд працює над питаннями, які пов’язані зі зміною клімату та зменшення викидів в атмосферу, що викликають зміну клімату.

Це серйозна проблема, до якої світ повинен підходити колективно. Деякі пропозиції, які сьогодні робить Буш на засіданні «Групи восьми», включають залучення таких країн, як Китай та Індія, до глобальних зусиль стосовно змін клімату.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати