Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Кліматичний жар

Чи перетвориться Україна на субтропіки?
09 серпня, 00:00

Прямо скажемо, не щастить Європі з погодою. Вже другий рік поспіль тамтешні новини, всупереч усім законам жанру, розпочинаються з прогнозу дій небесної канцелярії на завтра. Притому, що наступний за ним «погодний фактаж» про день минулий нагадує скоріше зведення з арени бойових дій. Якщо торiк здавалося, що жахливіше за Венецію, якою стала вся Європа, нічого бути не може, то зараз у цьому вже можна і засумніватися.

Уперше за останні 13 років стовпчик термометра у Лондоні піднявся до 40 градусів. На вулицях столиці Британії вже нікого не здивуєш видовищем городян, якi пірнають у фонтан. У інших же європейських країнах купанням справа не закінчилася. У Португалії, наприклад, як передає Рейтер, вогнем знищено близько 100 тис. гектарів лісових масивів і 14 осіб загинули. У Швейцарії сонцю вдалося навіть паралізувати рух поїздів — через високу температуру деформувалися рейки. А для найбільш вразливих справжнім шоком стала звістка про те, що у Швейцарії почали танути льодовики, розташовані на висоті до 4 тис. метрів. У результаті, тільки за попередніми даними, спека 2003-го забрала життя 27 осіб, а збитки, заподіяні нею, оцінюються мільйонами євро.

Україні, як бачимо, можна зітхнути з полегшенням. Більш того, найближчим тижнем, згідно з даними Укргідрометцентру, нас чекає похолодання до 20 градусів вдень. Проте зарубіжні експерти продовжують робити безпрецедентні заяви. Наприклад, як повідомляє Інтерфакс-Україна, у британській газеті «Гардіан» один з провідних вчених Європи професор Джон Шелленхубер повідомив про те, що «зміни клімату відбуваються значно швидше і сильніше, ніж очікувалося». Подібним чином висловилася і Всесвітня метеорологічна організація (ВМО). Найяскравіший доказ того, що теоретики, які розмірковували про кліматичні метаморфози, виявилися праві — надзвичайна рекордність цього року. Скажімо, у Швейцарії подібної температури не бачили рівно 250 років, а у США вдалося побити «досягнення» 11-річної давності за кількістю торнадо — стрибок з 399 у 1992 році до 562 нинішнього. Звідси випливає, вважає ВМО, що клімат дійсно встиг змінитися. Нехай точних даних ніхто надати поки не може, цілком ймовірно, що апокаліптичний прогноз справджується — щорічно середня температура на планеті підвищується на 0,25 градуса Цельсія і кількість природних аномалій зростає з року в рік.

Кліматичний хаос, за словами доктора фізико-математичних наук, начальника відділу кліматичних досліджень і довгострокових прогнозів Українського гідрометеорологічного інституту Вазіри Мартазінової, може обернутися для України справжнім субтропічним кліматом. Звідси — замість солов’їв у лісах з’явиться пристосована популяція горобців, метелики стануть строкатiшими, з’являться незвичні нам «південні» комахи... Проте і зараз Україна не відстає від світових тенденцій: середньомісячна температура збільшується. У регіонах вже зараз «тепло-холодно» чергується так стрімко, що для багатьох це часом обертається позаплановим лікарняним. Повсякденністю стають в Україні і смерчі. Правда, як вважають у НДІ гідрометеорології, далеко не у всьому винувата людина: крім неї існують і цілком закономірні природні цикли підвищення температур. Правда, «підганяють» клімат теплішати саме викиди промислових підприємств і транспорт.

З приводу останніх спекотних подій виявляє занепокоєння і Всесвітня Організація Охорони здоров’я. Там розробили навіть докладний аналіз можливих наслідків потепління клімату для людини. В цiлому має збільшитися кількість серцево-судинних захворювань, травм і психологічних розладів. Зокрема, такі організми, як малярійний комар і черевоногі молюски (переносники шистоматозу), розпочнуть «підкоряти» нові простори і широти. Якщо зараз у світі хворіє на малярію близько 300 млн. людей, то з глобальним потеплінням клімату вона може зачепити 60% населення Землі. Крім того, за прогнозами, зросте і число спалахів інфекційних захворювань, пов’язаних з неякісною питною водою. Якщо врахувати, що в Україні і так близько 12% проб у системах централізованого водопостачання не відповідає нормам за санітарно-хімічними і бактеріологічними показниками і у 1228 селах частково або повністю користуються привізною водою, то, схоже, для України цей пункт особливо актуальний.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати