КОМЕНТАР
Від малого — до великого?
Як свідчать вищенаведені результати соціологічного опитування, українці не дуже задоволені кадровими змінами на місцях. Так, нове керівництво місцевих адміністрацій не задовольняє 28% опитаних. А тих, хто позитивно оцінює діяльність новопризначенців, лише 10%.
Низьким є також загальний рівень довіри місцевим органам влади на тлі довіри населення центральній владі, представленій в опитуванні Кабінетом Міністрів і Верховною Радою. Місцевій владі, згідно з результатами цього ж дослідження, швидше або повністю довіряють 20% українців, тоді як новому уряду країни — 48%. І навіть зовсім «не новому» парламенту — 35%.
У принципі, такий дисбаланс у оцінках можна пояснити тим, що центральну владу (Президента, Кабмін) представляють політики, які ще зовсім недавно були лідерами повсталого Майдану та в перемогу яких багато наших співгромадян вклали чимало сил і надій. Зовсім інше — місцева влада, процес призначення якої супроводжувався та супроводжується численними скандалами. Крім того, на відміну від далеких і «вистояних на Майдані» Президента з прем’єром, місцеві призначенці — це, як правило, добре знайомі людям і тому не завжди шановані діячі. Їхні заслуги часто обмежуються лише тим, що вони вчасно зуміли зорієнтуватися та «поставити» на потрібного кандидата. Або перебували в партії, яка вчасно зорієнтувалася, а потім вибила постреволюційну квоту на ту чи іншу область, район, місто.
Але на причини невдоволення місцевою владою можна поглянути й інакше — через призму так званої регіональної розкладки. Виявиться, що найбільше кадровими змінами на місцях незадоволені жителі Донецької (45%), Херсонської (41%), Луганської (39%), Кіровоградської (37%), Миколаївської (35%), Житомирської (35%), Волинської (33%), Сумської (31%), Запорізької (31%) і Харківської (30%) областей. Переважно це регіони, лідером голосування в яких на недавніх президентських виборах був Віктор Янукович. Що свідчить про все ще наявний після застосування передвиборних технологій розкол у масовій свідомості. Але присутність у списку «незадоволених» Кіровоградської, Житомирської, Волинської та Сумської областей (а також високий рівень незадоволення кадровими змінами на місцях на Черкащині (29%) та Львівщині (27%) дозволяє припустити, що справа не лише в поствиборних настроях жителів різних регіонів. Йдеться і про реальне невдоволення громадян кадровою політикою влади на місцях. Вона відчутніша для людей, аніж нові закони, і тому здатна швидко зруйнувати будь-які ілюзії з приводу чудотворної природи нинішньої владної команди. За принципом: від малого до великого.