КОМЕНТАР
Віктор ОГНЕВ’ЮК , заступник міністра освіти і науки України:
— Державна мовна політика України спрямована на забезпечення належних умов для всебічного розвитку і функціонування української мови як державної у всіх сферах життя на всій території України, на гарантування вільного розвитку та використання мов національних меншин України. Це є найважливішим чинником консолідації українського суспільства, збереження міжнаціонального миру і злагоди.
Міністерство освіти і науки України вкрай стурбоване ситуацією, що склалась у загальноосвітніх навчальних закладах м. Донецька з навчанням українською мовою, зокрема, закриттям напередодні початку нового навчального року школи I-II ступенів № 36.
Враховуючи численні звернення батьків та громадськості, Міністерство освіти і науки України співпрацювало з Донецькою обласною державною адміністрацією щодо збереження і подальшого функціонування загальноосвітньої середньої школи № 36 м. Донецька та розширення мережі загальноосвітніх навчальних закладів з українською мовою навчання у цілому.
Категорично заперечуючи закриття загальноосвітнього навчального закладу I–II ступенів № 36 м. Донецька, Міністерство освіти і науки України надіслало телеграму міському голові м. Донецька Лук’янченку О.О. з пропозицією повторно винести на розгляд сесії міської ради порушене питання.
Повторно розглядаючи питання щодо школи № 36 сесія Донецької міської ради прийняла рішення щодо її закриття.
Як зазначається, закриття школи полягло в низькій ефективності роботи школи, про що свідчить низька наповнюваність класів (1, 2 та 4 класи відсутні, 3 клас – 13 учнів, 5 клас – 11 учнів, 6 клас – 14 учнів, 7 клас – 12 учнів).
Крім того школа не мала статусу україномовної. Лише 50 учнів (4 класи) навчалися українською мовою. Повторно прийняте рішення сесії та рішення Ворошиловського районного суду м. Донецька у відмові у позивній заяві Донецької обласної організації Всеукраїнського комітету оборони прав людини щодо неправомірних дій органів місцевого самоврядування щодо ліквідації школи № 36 та реальний стан справ не дають законодавчих підстав Міністерству освіти і науки України для втручання у цю справу.
Оскільки питання забезпечення розвитку мережі закладів та установ, організацій системи освіти, що є у комунальній власності, забезпечення у межах наданих повноважень доступності і безоплатності освіти на відповідній території, можливості навчання в школах державною та рідною мовою, вивчення рідної мови у державних і комунальних навчальних закладах відповідно до статті 32 Закону України «Про місцеве самоврядування», статей 14 та 17 законів України «Про освіту» та «Про загальну середню освіту» належить до повноважень місцевих органів державної виконавчої влади та органів місцевого самоврядування. Міністерство освіти і науки України не має підстав ставити питання про скасування рішення місцевих органів виконавчої влади та суду.
Міністерство, не змінюючи своєї позиції щодо розширення і збереження мережі шкіл з українською мовою навчання, вважає, що закриття зазначеного навчального закладу проведено без достатньої вмотивованості, об’єктивних причин та своєчасного доведення до громадськості, батьків та учнів.
Головному управлінню освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації вказано на недостатню роботу із громадськістю щодо роз’яснення об’єктивних причин закриття загальноосвітньої середньої школи № 36, та наступних, кроків пов’язаних із працевлаштуванням педагогічних працівників та зарахуванням учнів до інших навчальних закладів.
На сьогодні усі без винятку учні школи продовжують навчання державною мовою в інших навчальних закладах міста. Це є свідченням того, що конституційне право учнів на здобуття якісної загальної середньої освіти не порушено.
Враховуючи ситуацію, що склалася в регіоні, міністерством спільно з Донецькою обласною державною адміністрацією прийнято рішення про невідкладне розроблення обласної програми переходу навчальних закладів на українську мову навчання. програму передбачається затвердити на виїзному спільному засіданні колегії Міністерства освіти і науки України та Донецької обласної державної адміністрації. Таке системне рішення матиме визначальний вплив на розвиток освіти українською мовою в Донецькій області.
Випуск газети №:
№175, (2003)Рубрика
Панорама «Дня»