КОМЕНТАРI

Борис ТАРАСЮК, голова Комітету Верховної Ради з питань європейської інтеграції:
— Щодо наслідків військової операції в Іраку для всього світу, то ми можемо говорити, що ще до завдання ударів ми вже стали свідками розколу всередині Європейського Союзу, поглибилися трансатлантичні протиріччя.
Операція, ймовірно, поглибить розкіл всередині антитерористичної коаліції, яка виникла для спільної боротьби з загрозою міжнародного тероризму після 11 вересня 2001 року.
Ця військова акція без згоди Ради Безпеки ООН завдасть чергового удару по авторитету ООН. Але я не став би говорити, що таким чином настане розвал ООН. ООН не розвалилася ні 1956 року, коли була радянська інтервенція в Угорщині, ні 1968 року, коли Радянський Союз вторгся до Чехословаччини, ні 1999 року, коли відбулася акція без згоди РБ ООН проти Югославії. І цей удар ООН переживе.
Операція проти Іраку свідчить, що Сполучені Штати продовжують не рахуватися з основними нормами і принципами міжнародного права.
Очевидно, що зростатимуть антиамериканські настрої у всьому світі. Операція також підтверджує стійку тенденцію до встановлення монополярного світу.
В Українi, виходячи з досвіду аналогічної попередньої акції проти Югославії, це призведе до падіння підтримки населенням прозахідного курсу, і тим більше — членства в НАТО. І можливо, до підвищення довіри з боку Сполучених Штатів до українського керівництва.
Ігор СЕМИВОЛОС, співдиректор Центру близькосхідних досліджень:
— Швидше за все, впродовж декількох днів будуть відбуватися масовані удари по Іраку з повітря, після чого війська антиіракської коаліції перейдуть у сухопутний наступ, спробують оточити й взяти штурмом Багдад. Не виключено також, що наступ може розпочатися й найближчим часом. Ми не знаємо напевно, які плани США, чи ведуть вони переговори з представниками іракських військових, чи досягнуто певних домовленостей, наскільки деморалізована іракська армія тощо.
Слова Саддама Хусейна про оголошення джихаду можна розглядати як оголошення війни проти агресії, вітчизняної війни. Заклики деяких ісламських богословів до джихаду проти американців матимуть вплив лише на ту частину пастви, яка роздiляє їхнi погляди. Думаю, що не варто прогнозувати найближчим часом нових терактів на Заході чи на прилеглій до Іраку території. Теракти цілком можливі, але вже після окупації Іраку військами коаліції.
Якщо операція закінчиться швидко, без особливих руйнацій та загибелі великої кількості мирного населення, повалення режиму Саддама буде вигідним для країн Перської затоки — за умови, що Ірак залишиться єдиною країною. Дуже сумнівно, щоб найближчим часом в Іраку був встановлений демократичний режим. Швидше за все, буде встановлено пряме американське управління, окупаційна адміністрація, де представники, умовно кажучи, антисаддамівської опозиції, будуть мати лише дорадчі функції. Наскільки затягнеться процес формування нового іракського режиму, сказати дуже важко. Це залежатиме від наслідків війни — руйнації, кількості жертв, від можливих репресій проти прихильників Саддама Хусейна. Ймовірними виглядають громадянська війна в Іраку, масова різанина та фрагментація країни.
— Яким чином може вирішуватися курдське питання?
Очевидно, що в разі окупації Сполученими Штатами території Іраку визначати його майбутнє будуть американці, а не іракці. Згідно з заявами президента Буша-молодшого, Ірак має залишатися єдиною країною. Отже, курди не отримають більше того, що вони мають зараз, можливо навіть, що їхнi права будуть обрізані.
— Яких наслідків від війни чекати Україні?
Якщо активна фаза військової операції закінчиться досить швидко, думаю, ми не відчуємо якихось серйозних наслідків. Якщо війна затягнеться і переросте в затяжну, партизанську чи міську, наслідки ми відчуємо, перш за все економічні. Насамперед, йдеться про ціни на нафту, курс долара й обмеження можливостей співпраці з Близьким Сходом.
Випуск газети №:
№51, (2003)Рубрика
Панорама «Дня»