Перейти до основного вмісту

Коротко / Панорама дня

26 лютого, 00:00

Помер відомий український історик Ярослав Дашкевич

Учора на 84-му році життя помер відомий український історик, один із засновників Центру досліджень визвольного руху, член ради Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» Ярослав Дашкевич.

Народився у 1926 році у Львові. Батько Роман Дашкевич був суспільно-політичним діячем, керівником спортивного товариства «Луг», підполковником Січових стрільців, пізніше генерал-лейтенантом армії УНР. Мати — хорунжою і четарем Українських січових стрільців та Української галицької армії.

Ярослав Дашкевич працював заступником Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАНУ. У 1996—1997 рр. очолював експертну комісію з історичних наук ВАК України. Автор понад тисячі наукових праць.

Поховають історика на Личаківському цвинтарі у Львові.

«День» висловлює глибокі співчуття рідним і близьким Ярослава Дашкевича. Вічна йому пам’ять.

Перше звернення Одеської облради до Януковича — не про соціальні стандарти. Її хвилюють Бандера та Шухевич

24 лютого депутати Одеської облради ухвалили звернення до нового Президента з проханням скасувати укази його попередника про присвоєння звання Героя України Степану Бандері та Роману Шухевичу. Рішення підтримали фракції ПР, СПУ, блоку Литвина. Проти висловилися депутати від БЮТ і Нашої України. Ініціатором звернення стала депутатська фракція блоку Наталії Вітренко «Народна опозиція». У заяві депутати акцентують увагу на тому, що ні Степан Бандера, ні Роман Шухевич не були громадянами України. Нового главу держави автори звернення просять «знайти механізм» і скасувати укази В. Ющенка. «Не переносячи історичну суперечку в ці стіни, ми просимо скасувати їх за суто формальною ознакою», — говориться в зверненні. У зверненні депутати також просять Президента країни внести зміни до Указу «Про вшановування учасників боротьби за незалежність України в ХХ столітті», виключивши з документа чотири організації — «Карпатську січ», Українську повстанську армію (УПА), Українську головну визвольну раду (УГВР) і Організацію українських націоналістів (ОУН). Указ «Про вшановування учасників боротьби за незалежність України в ХХ столітті» президент Віктор Ющенко підписав у січні поточного року, повідомляє Богдан ДИМОВСЬКИЙ, Одеса.

Iсландія чекає старту на переговори про вступ до ЄС

Європейська комісія рекомендувала розпочати з Рейк’явіком переговори про вступ Ісландії до ЄС. На думку комісарів, ця країна відповідає багатьом критеріям, що стосуються демократії та прав людини. Водночас, ЄК визнала, що Рейк’явіку ще слід провести структурні реформи. У Брюсселі порадили звернути особливу увагу на створення умов для вільного руху капіталу. Зауважимо, що самі переговори з Ісландією ще не розпочалися. Для їх старту потрібна згода всіх 27 членів ЄС. Після того як вони дадуть зелене світло, країні з населенням 320 тисяч осіб знадобиться декілька років для завершення переговорів. Раніше прем’єр-міністр Ісландії Йохана Сігурдардоттір висловила думку, що переговори про вступ її країни до Євросоюзу не мусять тривати більш як 24 місяці з моменту початку розгляду заявки. На початку лютого Reuters повідомляв, що розгляд заявки розпочнеться на саміті в березні, якщо протягом останнього зимового місяця таку рекомендацію дасть Єврокомісія. Як відомо, в липні минулого року в міністерстві закордонних справ Швеції відбулася дипломатична церемонія подання заявки Ісландії на вступ до Євросоюзу.

Росія та США: нові протиріччя в договорі щодо СНО

Держдума не ратифікує російсько-американський договір про скорочення стратегічних наступальних озброєнь (СНО) без ув’язки з регулюванням систем протиракетної оборони (ПРО), заявив глава комітету Держдуми у міжнародних справах Костянтин Косачев. Буквально за день до цього депутат говорив, що така ув’язка навряд чи фігуруватиме в новому договорі, посилаючись на аналогічні перешкоди з американського боку — небажання конгресменів ратифікувати подібний документ. Тим часом, у ніч із середи на четвер відбулася розмова між президентом Росії Дмитром Медведєвим і лідером США Бараком Обамою. За підсумками бесіди прес-служби обох сторін повідомили, що президенти доручать делегаціям прискорити переговори щодо створення нової угоди. Як розповів агентству Ассошіейтед прес представник Білого дому, протиріччя між позиціями США та Росії з цього питання не повинні призвести до зриву переговорів і, ймовірно, зводяться до розбіжностей про процедури моніторингу й верифікації ядерних арсеналів двох країн. Підготовка угоди, яка передбачає скорочення наявних у сторін боєголовок з 2,2 тисячі до 1,5-1,675 тисячі та покликана замінити договір, термін якого закінчився 5 грудня 2009 року, розпочалася минулої весни.

У китайських комуністів — новий моральний кодекс

Китайські комуністи ухвалили новий моральний кодекс. У ньому 52 пункти, передусім спрямовані на боротьбу з корупцією, яка є серйозною проблемою в Китайській Народній Республіці. Кодекс будівничих китайського комунізму стверджує, що партійці мають працювати на благо народу, не використовуючи при цьому в особистих цілях свого привілейованого положення. Зокрема, згідно з новими правилами, схваленими Центральним комітетом Комуністичної партії Китаю (ЦК КПК), китайські комуністи не повинні приймати дарунки або використовувати свій вплив на благо членів своєї сім’ї. Китайським комуністам забороняється також спекулювати нерухомістю та займатися бізнесом. Нові правила забороняють партійцям надмірні витрати на організацію весіль або похоронів, а також дозволяти собі розкішний відпочинок. Віднині комуністи також не повинні витрачати необѓрунтовано великі суми на облаштування своїх офісів та покупку службових автомобілів. У деяких регіонах країни місь ккоми нагадують п’ятизіркові готелі. Досі китайські комуністи жили згідно з правилами, ухваленими 13 років тому. І чим багатшою ставала країна за цей час, тим більші суми фігурували в сумнівних операціях. Зараз ЦК попереджає, що членів партії, які порушили правила, чекає суворе покарання аж до кримінального переслідування.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати