Перейти до основного вмісту

Коротко / Панорама дня

31 липня, 00:00

Оголошено конкурс на здобуття премії імені Олени Теліги

Всеукраїнське жіноче товариство імені Олени Теліги та Комітет фундаторів Міжнародної літературно-мистецької премії імені Олени Теліги оголосило конкурс на здобуття Міжнародної літературно-мистецької премії. Подання творів — з 21 липня по 21 серпня 2009 року. Премією відзначаються відомі в Україні та за її межами громадські діячі, митці за лицарство в житті, подвижницьку діяльність в ім’я України, які створили високохудожні твори в галузі літератури, мистецтва, публіцистики, що є визначним внеском в духовне життя українського народу, збагачують його історичну пам’ять, утверджують високі гуманістичні ідеали. До подання на здобуття премії учасники конкурсу повинні додати три екземпляри книжок для письменників; репродукції картин, слайди та буклети для художників; аудіо- та відеозаписи для музикантів, композиторів, артистів; а також оригінали чи ксерокопії публікацій, у яких дано професійну оцінку тим високохудожнім творам літератури і мистецтва, що висунуті на здобуття премії. Документи треба подати до 21 серпня 2009 року на адресу Всеукраїнського жіночого товариства імені Олени Теліги, що в м. Києві на вул. Івана Мазепи, 6. За додатковими питаннями звертатися за телефоном для довідок: (044) 280— 16-75. Анна КОЗАЧЕНКО, Літня школа журналістики.

Пам’яті Бандери — велопробіг

1 серпня у Червонограді, що на Львівщині, від пам’ятника Степанові Бандері стартує І Міжнародний дитячий велосипедний марафон «Європейськими стежками Бандери», присвячений 100-річчю від дня народження ідеолога українського національного руху ХХ століття, голови проводу ОУН-Б. «Мета нашої акції не тільки в тому, щоб вшанувати ім’я Степана Бандери, а й популяризувати серед української молоді здоровий спосіб життя, якого він суворо дотримувався», — розповів «Дню» один із організаторів заходу, президент Благодійного фонду «Еко-милосердя» Павло Савчук. Маршрут пам’яті Бандери пролягатиме через Львівщину, Польщу, Словакію та Австрію. Фінішує масовий заїзд 24 серпня, у День незалежності України, в німецькому Мюнхені, біля могили політичного діяча, повідомляє Тетяна КОЗИРЄВА, Львів.

«Дзвони Лемківщини» скликають на фестиваль

«Цне мі ся за тобом, мій лемківський краю». Під цим ностальгічним гаслом, ось уже в одинадцяте відбуватиметься Всеукраїнський фестиваль лемківської культури «Дзвони Лемківщини» в урочищі Бичова, що у Монастириському районі Тернопільської області. До 1950 року у цій місцині був хутір Дубовиця, в якому осіли лемки з Горлицького повіту. Згодом їх примусили переселитися до Монастириська. У наметовому містечку на Ватряному полі 1 — 2 серпня зберуться представники цього українського субетносу з регіонів нашої країни, Польщі, Словаччини, Сербії і зазвучить лемківська говірка, краятимуть душу спогади, лунатиме мила серцю пісня, горітиме і ватра, яку запалить найстарший лемко. Цього року під час фестивалю там посвятять каплицю. Щороку свято лемків на Тернопільщині не обходиться без дощу. Як кажуть вони самі, то стільки сліз виплакали їхні родини під час горезвісної операції «Вісла» у 1944 — 1946 роках, коли їх виселили із земель, де лемки проживали 1200 років, повідомляє Лариса ОСАДЧУК, Тернопіль.

Важка нічия

Позавчора донецький «Шахтар» зіграв внічию на своєму полі з рахунком 2:2 з румунською «Тімішоарою» в матчі Ліги чемпіонів, повідомляє сайт УЕФА. Перший гол у матчі забив гравець румунської команди Букур на 20-й хвилині. Українська команда зрівняла рахунок у матчі на 61-й хвилині — гол забив Гладкий. У другому таймі команди ще раз обмінялися голами. Дубль у матчі оформив румунський гравець Букур, а підсумковий рахунок на табло встановив гравець «Шахтаря» Фернандіньо.

Британський парламент розслідує війну в Іраку

У Британії починається парламентське розслідування істинних причин війни в Іраку. Правозахисники наполягають, аби воно проходило у формі, максимально відкритій для громадськості. Вчора голова парламентської комісії Джон Чілкот запевнив, що всі слухання будуть максимально відкритими для широкого загалу, будуть навіть організовані їхні прямі телевізійні трансляції. З приводу різних аспектів вторгнення британських військ до Іраку 2003 року було проведено вже чотири розслідування, однак, на думку критиків, більшість питань так і не знайшли відповідей. Очікується, що розслідування триватиме від одного до півтора року, а його результати будуть оповіщені вже після наступних всезагальних виборів. Спочатку, коли прем’єр-міністр Ѓордон Браун оголосив про намір провести розслідування, він підкреслював, що воно проходитиме у закритому режимі. Та пізніше, під тиском із боку інших партій, громадських організацій і деяких представників військового командування прем’єр уточнив, що голова комісії Джон Чілкот може сам обирати, чи закривати розслідування для публіки. Із 2003 по 2009 рік в Іраку загинуло 179 британських солдатів.

Iранська опозиція вшанує загиблих демонстрантів

Лідери іранської опозиції пообіцяли взяти участь у церемоніях, присвячених пам’яті демонстрантів, загиблих під час акцій протесту після президентських виборів. Влада відмовилася дати дозвіл на проведення поминальної церемонії в одній з мечетей Тегерана, яка за традицією проводиться через 40 днів після смерті людини. Серед загиблих 20 червня — Неда Ага Солтан — молода жінка, загибель якої було знято мобільним телефоном. Вона спостерігала за перебігом акції протесту. Мати Аги Солтан, яка стала символом іранських протестів, як очікується, братиме участь у церемонії. 27-річна Ага Солтан — одна з десяти демонстрантів, застрелених того дня. Коли відеозапис загибелі Солтан розмістили в інтернеті, вона стала символом опозиційного руху в країні. Мусульмани-шиїти поминають людину на 40-й день після її смерті — так званий «арбаїн». Екс-президент Ірану Мохаммад Хатамі піддав критиці дії влади щодо прибічників опозиції. У зверненні, розміщеному в інтернеті, Хатамі назвав злочином дії влади під час нещодавніх акцій протесту опозиції.

США не відмовлятимуться від підтримки Грузії та України

США не відмовляться від підтримки Грузії та України і підтверджують їхнє право на членство в НАТО, заявила помічник міністра оборони США з питань відносин з Росією Селест Уолландер. «США прихильні до визнання територіальної цілісності й суверенітету Грузії та України, а також поважають їхнє право обирати членство в міжнародних союзах, зокрема й НАТО», — сказала Уолландер, виступаючи в сенатському комітеті з міжнародних справ. Відповідаючи на запитання сенаторів, помічник міністра зазначила, що президент США Барак Обама неодноразово заявляв про підтримку цих країн, зокрема «підтвердив наші зобов’язання перед ними (Грузією й Україною) Росії» на липневій зустрічі на найвищому рівні в Москві. Тема територіальної цілісності Грузії дедалі частіше звучить у США напередодні річниці подій у Південній Осетії. Напередодні держдепартамент США в черговий раз заявив про підтримку України та Грузії — з відповідною заявою виступив помічник держсекретаря США у справах Європи та Євразії Філіп Гордон. Виступаючи в Конгресі, він також сказав, що адміністрація президента США Барака Обами не виключає можливості приєднання РФ до НАТО. «НАТО має бути відкритим для європейських демократій... Якщо Росія відповідатиме критеріям, зможе зробити внесок у спільну безпеку і в Альянсі з цього приводу буде консенсус, цього не можна виключати», — підкреслив помічник держсекретаря.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати