Коротко / Панорама дня
Європарламент відклав резолюцію по Україні
Європарламент відклав розгляд резолюції по Україні на наступну сесію, яка має відбутися 10—11 листопада у Брюсселі. Як повідомляє УНІАН, за таку пропозицію під час учорашнього голосування на сесії у Страсбурзі висловилися 317 депутатів, проти — 270. Нагадаємо, шість груп Європарламенту запропонували свої проекти резолюції, після чого чотири групи змогли домовитися про компромісний варіант документа. У проекті, зокрема, передбачалося висловити стурбованість зростаючою кількістю обвинувачень і достовірних повідомлень про те, що демократичні свободи та права, такі як свобода зібрань, свобода висловлювань та свобода ЗМІ, знаходяться під загрозою в останні місяці. Європарламент запланував закликати українську владу розслідувати всі повідомлення про порушення прав та свобод, а також розслідувати роль Служби безпеки України у втручаннях у демократичний процес. У проекті резолюції також містився заклик до української влади здійснити усі необхідні заходи для захисту свободи ЗМІ та плюралізму, а також утриматися від будь-яких спроб контролювати прямо чи побічно зміст репортажів національних ЗМІ. При цьому в документі відзначається термінова необхідність реформування законодавства у медіа-сфері.
Ходорковський застерігає пізньорадянських лідерів Росії
Михайло Ходорковський, який відбуває наразі термін у в’язниці й перебуває під судом у так званій «другій справі ЮКОСа», заявив, що нинішня політична система Росії приречена, як і її радянська попередниця. У статті під назвою «Реформи в Росії мусять розпочатися й розпочнуться», опублікованій учора в газеті Los Angeles Times, опальний бізнесмен назвав «вертикаль влади» неефективною й корумпованою, а також порівняв сучасне російське керівництво з пізньорадянськими лідерами. Як і раніше, Ходорковський пояснює своє переслідування політичними мотивами. Він упевнений, що Росія вже «наближається до тієї крапки, біля якої опинився СРСР у другій половині 80-х років», що «друге десятиліття XXI століття стане часом кризи системи, що базується на корупції та на «ручному управлінні». «Володимир Путін і його товариші по службі, яких він привів до всіх структур влади, вирішили, що їм не потрібна незалежна опозиція, яку я підтримував; що їм не потрібні вільне телебачення та дискусії в парламенті. Я не міг погодитися з цим і боровся з ними, як умів», — пише засуджений за несплату податків бізнесмен, якого ліберали та правозахисники вважають політичним в’язнем. «Якщо сьогодні над ними не крапає, вони про майбутнє не думають, — продовжує Ходорковський. — Вони вірять, що нафтогазова благодать триватиме вічно й реформи не потрібні, хіба що якась показуха перед телекамерами. Вони миряться з корупцією, схильні до архаїчних ідей і єдині в своєму прагненні не підпускати до суспільних справ талановитих креативних людей. Сучасна інноваційна економіка не сумісна зі встановленою ними жорсткою ієрархією». Ходорковський сподівається на нове покоління середнього класу, «ініціативних людей, що вміють зазирнути в майбутнє», для яких «радянська епоха — це «минулий час» із розповідей старших». «Вожді Радянського Союзу не хотіли йти, та життя змусило. Нинішні теоретики й практики «вертикально-корумпованого управління» теж не хочуть, але доведеться. Я бачив, як це буває», — підбив він підсумок.
Собянін — новий мер Москви
Учора на позачерговому засіданні Мосміськдуми депутати проголосували за кандидатуру Сергія Собяніна, запропонованого на посаду мера Москви президентом Росії Дмитром Медведєвим. Виступаючи в Мосміськдумі перед голосуванням, колишній губернатор Тюменської області, який до призначення московським градоначальником був віце-прем’єром і головою апарату уряду Росії, заявив про готовність переглянути план розвитку столиці. Новообраний мер пообіцяв, що основою його команди стануть ті управлінці, котрі вже працюють у столиці. Він назвав це «хорошим кадровим і управлінським кістяком» — «питання в тому, які завдання перед ним ставити і як вимагати результату». Голова адміністрації президента Сергій Наришкін, представляючи кандидатуру Собяніна на засіданні депутатам, заявив, що він заслужив «авторитет як людина, яка вміє послідовно досягати своїх цілей, людина, яка уважно ставиться до людей». Результат голосування майже не викликав сумнівів, оскільки 32 депутатські мандати з 35 в Мосміськдумі належать «Єдиній Росії», а московські єдинороси вже заявляли про готовність підтримати Собяніна. Голосування щодо питання про надання повноважень було таємним. Собяніну надано повноваження на п’ятирічний термін. Щодо його наступника на посаді голови апарату російського уряду, то ним може стати віце-спікер Держдуми й секретар президії генеральної ради «Єдиної Росії» В’ячеслав Володін.
Чавес і Ахмадінежад заглиблюють альянс проти «американського імперіалізму»
Зустрівшись в Тегерані, президенти Ірану і Венесуели пообіцяли заглиблювати стратегічний альянс проти «американського імперіалізму». На зустрічі в Ірані президент Венесуели Уго Чавес і президент Ірану Махмуд Ахмадінежад називали один одного братами і говорили про те, що ніщо й ніхто не зможе перешкодити їм розвивати та підсилювати зв’язки двох країн. Ахмадінежад заявив, що дві країни будуватимуть новий світовий порядок, в якому не буде домінування США. Чавес, у свою чергу, засудив міжнародні санкції та «військові погрози» на адресу Ірану. Обидва лідери також висловили упевненість, що час панування Заходу добігає кінця. «Імперіалізм досяг вирішальної фази занепаду і, як вмираючий слон, прямує на кладовище», — заявив Уго Чавес. «Вороги наших народів одного дня поляжуть, — говорив Ахмадінежад. — Це Боже пророцтво, і пророцтво Бога буде виконано».
Випуск газети №:
№192, (2010)Рубрика
Панорама «Дня»