Корупція в Україні блокує фінансову допомогу США
Газета "Нью-Йорк Таймс" за 9 квітня у статті "Україна спотикається на шляху до вільного ринку" повідомляє про намір Конгресу США припинити надання Україні будь-якої фінансової допомоги. Американські спостерігачі заявляють, що це рішення зумовлено все зростаючою корумпованістю державних органів, а також усе більш яскравою тенденцією відходу від курсу економічних реформ.
Як повідомляє агентство Інфобанк, днями три високі посадові особи з адміністрації президента США звернулись до підкомітету з іноземних операцій із пропозицією підтримати збільшення фінансової допомоги державам колишнього СРСР 1998-го року на $300 млн. На це голова підкомітету, представник Республіканської партії Сонні Каллаган дав зрозуміти, що не допустить збільшення суми, найпевніше, підтримає лише нинішній рівень допомоги у $625 млн. І, звертаючись до спеціального радника президента з питань допомоги новим незалежним державам Річарда Монінгстара, додав: "Якщо ви хочете сказати нам, як плануєте розмістити $625 млн., ми готові вас вислухати, але забудьте про додаткові $300 млн." На думку Річарда Монінгстара, найважливішим аргументом за збільшення допомоги країнам колишнього СРСР є те, що "безпека США і всього світу залежить від стабільності демократії в Росії, Україні та інших нових незалежних державах". За словами радника, допомога уряду США Україні 1998 р. становитиме $225 млн. - стільки ж. скільки і цього року. Однак, на думку Р. Монінгстара, введення пакету економічних реформ, запропонованого Президентом Кучмою, затримує український парламент, тим самим погіршуючи інвестиційний клімат України. Не на нашу користь свідчать і невдалі спроби співпраці з нашою країною американських компаній. Деякі фірми відмовилися співробітничати з Україною і залишили країну після того, як наразилися на розквітлу корупцію. "Наша допомога Україні, - сказав Р.Монінгстар, - грунтується на сподіванні того, що радикальні реформи, запропоновані Президентом Кучмою, здійсняться у разіу, якщо будуть вжиті заходи з очищення країни від корупції. Якщо ж ці кроки не буде зроблено, ми переглянемо програму й вирішимо, скільки грошей можемо виділити Україні".
Між тим, "Нью-Йорк Таймс" вважає, що зміна курсу США стосовно України пов'язана з відставкою віце-прем'єр-міністра Віктора Пинзеника, котрий мав на Заході репутацію реформатора та борця з корумпованою адміністративною системою. На думку американських спостерігачів, політика нового віце-прем'єр-міністра Сергія Тігіпка може призвести до інтеграції України з Росією, а не Заходом.