Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Ковпак» для саркофага

Українських грошей не вистачає, Захід не поспішає
18 лютого, 00:00

Виділені з бюджету державному спеціалізованому підприємству «Чорнобильська АЕС» кошти використані повністю, «але невчасне і недостатнє фінансування не дозволило в повному обсязі виконати програму робіт 2002 року». На початок року на ЧАЕС сформувалася кредиторська заборгованість на суму 27,4 млн. грн., а заборгованість із компенсаційних виплат працівникам становила 2,7 млн. грн. Щоправда, з початку нинішнього року діяльність ЧАЕС фінансується за графіком. І проте все ще не вирішені проблеми, пов’язані з переробкою рідких і твердих радіоактивних відходів на заводах, що будуються, повільними темпами йде будівництво спеціальних сховищ. Оскільки ЧАЕС було закрито достроково, то роботи зі зняття станції з експлуатації і перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему гальмуються ще й через відсутність необхідної проектної документації, що перебуває в стадії розробки. Крім того, ЧАЕС вимушена відволікати кошти на експлуатацію непрофільних і не фінансованих бюджетом об’єктів: доріг та мостів через Дніпро і Прип’ять, газорозподільної станції, підсобного сільського господарства і дитячого спортивно-оздоровчого табору.

Проблеми з виведенням ЧАЕС із експлуатації і з соціальним захистом персоналу, кількість якого скорочено вдвічі, призводять також до виникнення різних чуток. Так, говорять про те, що станція, в реакторах якої залишається велика кількість невідпрацьованого ядерного палива, продовжує виробляти електроенергію. Цю думку категорично спростував експерт «Дня» директор Державного науково-інженерного центру систем контролю та аварійного реагування Мінпаливенерго Людвіг Литвинський. «Електрогенератори на ЧАЕС відключені і, відповідно, енергія не виробляється, — сказав він «Дню», — хоч залишкове тепло за рахунок радіоактивного розпаду палива, що залишається в реакторі, справді виділяється». За словами вченого, мінім альний термін зберігання тепловиділяючих елементів у басейні витримки становить для ЧАЕС, де використовувалися реактори РБМК, один рік. Із басейну їх можна б уже вивантажувати, але будівництво сховища для відпрацьованого ядерного палива ще не закінчено. Щоправда, відповідно до світової практики, в сухе сховище можна перевантажувати лише паливо з витримкою не менше нiж чотири-п’ять років. Виходить, із цим, тобто і з будівництвом сховища, і з перевантаженням, можна і не поспішати? «На тимчасовому графіку це поки не критично», — заспокоює Литвинський, — ще є в запасi рік- два». Але ось заводи з переробки рідких і твердих відходів потрібні для зняття станції з експлуатації вже тепер, свідчить директор Центру. «Блок зупинений і стоїть, але в стан зняття з експлуатації він не перейшов повністю і знаходиться лише на стадії, як говорять атомники, остаточної зупинки». За словами Литвинського, чим швидше будуть введені ці заводи, тим швидше будуть іти процедури зі зняття з експлуатації, «оскільки відходи необхідно утилізувати за фактом їх утворення».

Очевидно, не просто так В. Гайдук тут же на нараді доручив Міністерству фінансів, Державному казначейству і Мінпаливенерго «скласти графіки ритмічного фінансування» низки бюджетних програм. Серед них такi, як «Підтримка в безпечному стані енергоблоків і об’єкта «Укриття» ЧАЕС і виведення її з експлуатації» і «Внесок України в Чорнобильський фонд «Укриття» (програма «SІР»).

Прем’єр-міністр В. Янукович доручив розробити законопроект про внесення змін до державного бюджету на 2003 рік з тим, щоб збільшити фінансування міста атомників Славутича, позбавленого доходів від роботи ЧАЕС.

До речі, як повідомляла на початку січня Washington Post, інженери міжнародного консорціуму, очолюваного Bechtel International Sistems Corp. із Сан-Франциско, до майбутнього літа закінчать концептуальну розробку арочного ангара висотою майже 113 метрів (у нас його називають безпечний конфайнмент), яким нiби ковпаком накриють зруйнований непогодою «Саркофаг». Український внесок на здійснення проекту SIP, що включає і будівництво цієї унікальної споруди ($50 млн.), формується з бюджету. На жаль, на сьогодні перспективи цього фінансового джерела не дуже втішні. Витрати держбюджету-2003 в січні, за даними Держказначейства, профінансовано на 82,1%. А обіцяна західна допомога поки перебуває в стадії «проектування».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати