Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Кредитне покаяння

29 серпня, 00:00

Учора рада директорів Міжнародного валютного фонду мала почати обговорення підсумків аудиту Національного банку України, який було звинувачено у наданні МВФ недостовірних відомостей про обсяг українських золотовалютних резервів.

Напередодні на відеоконференції в Ганновері прем'єр-міністр України Віктор Ющенко повідомив, що Національний банк повернув МВФ два раніше отриманих транші кредиту на суму SDR 72 млн. (близько $ 100 млн.). Він зазначив, що Нацбанк ухвалив таке рішення за підсумками аудиту його діяльності. Отже, Україна, мабуть, все ж таки визнала факт надання МВФ несумлінної інформації і поквапилася достроковими виплатами за неправомірно отриманими кредитами загладити свою провину.

Керівник групи радників прем'єр-міністра Валерій Литвицький уточнив в інтерв'ю агентству «Інтерфакс-Україна», що НБУ ухвалив рішення повернути два транші, отримані у грудні 1997 року і в лютому 1998 року. За його словами, Нацбанк ухвалив рішення повернути транші, «керуючись доброю волею, з метою відновити добрі відносини з МВФ». До яких наслідків може привести цей крок?

Зі слів директора казначейства Укрінбанку Олександра Хмелевського, «$ 100 млн. — це невелика сума. Сьогодні середньоденні оберти на ринку становлять близько $ 50 млн., і виплачена сума — це два дні роботи ринку». О.Хмелевський вважає, що факт дострокового повернення коштів МВФ все ж таки може справити певний психологічний вплив на учасників ринку, однак потенційні зміни ринкової кон'юнктури навряд чи будуть значними. «Хоча вже частина клієнтів, особливо ті, що працюють з нафтопродуктами, починають активніше купувати долари, однак пропозиція валюти поки що цілком достатня, щоб задовольняти зрослий попит», — сказав директор казначейства Укрінбанку.

Офіційно факт дострокової виплати Україною свого боргу подається як свідчення зрослої фінансової міці країни, яка рівно рік не отримувала фінансових вливань від міжнародних організацій. Голова Нацбанку України Володимир Стельмах учора запевнив Президента Леоніда Кучму в тому, що навіть у разі непоновлення міжнародними фінансовими організаціями кредитування України, підстави для дестабілізації фінансової ситуації в країні відсутні.

Тим часом офіційний оптимізм не знаходить стовідсоткового підтвердження при опитуванні експертів. Так народний депутат, президент УСПП Анатолій Кінах у розмові з «Днем» погодився з необхідністю поновлення співпраці з МВФ, однак вказав, що «дострокова добровільна» виплата такої значної суми несе з собою істотні мінуси. За словами А.Кінаха, це означає, що Україна визнала звинувачення, які висувалися проти неї у завищенні золотовалютніх резервів. Він вважає, що такий платіж можна було проводити лише при впевненості у тому, що фінансування з боку МВФ буде відновлене. Поки що ж, на його думку, такої впевненості немає, оскільки ще невідомо, чим закінчиться обговорення на раді директорів МВФ, а крім того Україна не виконала всіх умов МВФ...

Голова департаменту контролю зовнішнього боргу та діяльності банківських установ Рахункової палати України Юрій Іваненко сказав «Дню», що дострокова виплата майже 100 млн. доларів не позначиться на державному бюджеті України, оскільки це гроші із золотовалютних резервів Нацбанку, які формуються за рахунок кредитів МВФ і придбання валюти на валютному ринку, джерелом для чого, на його думку, служить емісія. За словами Ю.Іваненка, валютні резерви в Українi невеликі, «для обсягів нашого імпорту вони мали б бути хоча б удвічі більшими», отже, їх необхідно поповнювати, і Нацбанк придбає їх на валютному ринку, викинувши на нього понад 500 млн. гривень. Ці гроші, вважає Ю.Іваненко, впливатимуть на грошово-кредитну ситуацію, адже в принципі це значна сума. Якщо темпи зростання виробництва зберігатимуться, хоч вони вже трохи знижуються, то це може й не позначитися на інфляції. Та швидше за все, говорить він, можна буде спостерігати прискорення інфляційних процесів. У будь-якому разі, вважає директор департаменту Рахункової палати, виплата цієї суми є підтвердженням того, що інформація, яка надавалася МВФ, в окремих випадках була неправдивою. Однак в аудиті НБУ є й інші неприємні для України факти. Якщо на раді директорів їх буде визнано, і буде прийняте рішення про повернення кредитів і за ними, то це буде понад 200 мільйонів доларів і їх доведеться повертати. За рахунок чого? За рахунок емісії, стверджує Ю.Іваненко. На його думку, це впливатиме на інфляцію і загальний стан фінансової системи. Додамо, що Україна є найбільшим, сьомим за величиною (2,2 млрд. доларів) боржником МВФ.

P.S. Леонід Кучма вчора заявив, що впевнений: рішення НБУ про дострокове і добровільне повернення МВФ близько $ 100 млн. раніше отриманих кредитів «у жодному випадку» не вплине на стабільність гривнi.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати