Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Кремлівським зіркам меркнути в швейцарській прокуратурі?

19 січня, 00:00

У ніч з середи на четвер в Нью-йоркському аеропорту імені Кеннеді було заарештовано Держсекретаря Союзу Росії та Білорусі, колишнього керівника справами адміністрації президента Росії Павла Бородіна. За повідомленням Інтерфаксу, Бородін прибув до Сполучених Штатів на урочисте прийняття Джорджем Бушем-молодшим президентства, запрошення на яке заарештований росіянин отримав від американського інавгураційного комітету.Однак замість помпезного бенкету Бородіну доведеться пройти всі необхідні етапи американського правосуддя. Перший із допитів слідчими Штатів мав відбутися уже вчора увечері (за київським часом).

Про причини затримання одного з колишньої команди Єльцина відомо досить небагато. Хоч і здогадатися про них не складає значних труднощів. Ім’я Бородіна вже більше року фігурує серед підозрюваних швейцарською прокуратурою в корупції. Очевидно, що американці, затримавши російсько-білоруського Держсекретаря, керувалися саме швейцарським ордером. Женевський прокурор Бернар Бертосса учора ж в інтерв’ю агентству «Рейтерс» повідомив, що Бородіна, справді, арештували згідно з «міжнародним ордером на арешт». За інформацією швейцарського прокурора, відомого росіянина було затримано через його нібито причетність до відмивання $25 млн. Бертосса також повідомив, що Швейцарія вже попрохала Сполучені Штати про екстрадицію (видачу) Бородіна саме швейцарському правосуддю. Якою буде доля одного з Єльцинського оточення, наразі можна тільки здогадуватися: триматимуть в Штатах (а-ля Лазаренко), передадуть Швейцарії чи, можливо, звільнять?

Власне, історія справи Бородіна, незважаючи на свою відносну новизну, має досить глибоке коріння і — не менш заплутане. Звинувачення Бородіну швейцарською прокуратурою були висунуті ще рік тому. Тоді він проходив по горезвісній справі Mabetex і Mercata — будівельних швейцарських компаній. Справу проти першої з них було порушено ще в жовтні 1998 року колишнім Генеральним прокурором Росії Юрієм Скуратовим. Згодом увагу слідчих привернула і Merсata. Стверджується, що обидві фірми виплатили багатомільйонні суми представникам російського уряду за вигідні контракти, зокрема на реставрацію Кремля. Тобто у звинуваченнях йшлося фактично про хабарництво вищих посадових осіб. Торік, у лютому, британська газета «Файненшл Таймс» писала, із посиланням на швейцарську прокуратуру, що через рахунки тільки Бородіна пройшли 60 мільйонів доларів. Проте в Росії швейцарські ордер на арешт і звинувачення були приречені лишитися без бажаної для європейських слідчих уваги. Перша мотивація Москви — між Росією та Швейцарією не існує договору про екстрадицію арештованих. По-друге ж, в грудні минулого року Генпрокуратура Росії закрила справу Мabetex, аргументуючи свій крок відсутністю складу злочину.

Офіційна позиція Москви щодо арешту Бородіна в Штатах, без сумніву, буде критичною. Уже перша реакція спочатку в парламентському обговорені, а потім в протесті міністра закордонних справ Ігоря Іванова продемонстрували непримиренність росіян щодо «протиправного затримання» співвітчизника. Білоруський президент Олександр Лукашенко, захищаючи керівника Російсько-Білоруської держави, підкреслив, що арешт Бородіна — «це вкрай недружній акт США, спрямований проти Росії та Білорусі, а особливо — їх союзу». Бертосса, між тим, заявив, що рішення про видачу Бородіна Швейцарії в Штатах має бути прийняте упродовж сорока днів.

КОМЕНТАР

Олег МЄДВЄДЄВ, шеф-редактор журналу«Дiловi люди» (Москва)

Мене особисто дивує, чим думав Бородін — ось так знятися й попертися в Америку. Чим він керувався? Недомисел, чванство? Адже було очевидно, що його виїзд як мінімум за межі СНД спричинить арешт. Звичайно, в цьому питанні є певна делікатність. Я особисто не впевнений, що під час затримання Бородіна було додержано всіх правових норм. Тим часом, дуже важко сказати, як насправді до арешту колишнього управсправами президента ставиться російська влада. Абсолютно точно можна сказати, що арешт у Сполучених Штатах, а пізніше й екстрадиція Швейцарії Бородіна завдасть серйозної шкоди іміджу Росії, зокрема й репутації Російсько-Білоруського Союзу. Абсолютно очевидно, що незабаром буде новий сплеск інформації в закордонних виданнях про корупцію в Кремлі. Тому арешт Бородіна — тільки чергова проблема Путіна на додаток до приходу в США нової недружньої до Москви адміністрації, на додаток до невиплати Росією боргових зобов’язань. Уся ця історія з Бородіним для Путіна — дуже недоречна. З другого боку, Путін зітхне з полегшенням, оскільки позбувся одного з найодіозніших представників так званої «єльцинської сім’ї». Сам Путін внаслідок зрозумілих причин зробити цього не міг. Сполучені Штати якраз допомогли йому.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати