Перейти до основного вмісту

Кримська гостинність

Президента готувалися зустрічати наметами, арештами та боротьбою за статус «партії влади»
12 лютого, 00:00

У Криму оголошено, що в суботу на півострів приїде Віктор Ющенко. Поїздка, незалежно вiд того, коли вона вiдбудеться, буде для Президента, ймовірно, не менш важкою, ніж візит до Донецька. На півострові нагромадилося безліч проблем, вирішення яких чи то спеціально відкладають до втручання нової влади з Києва, чи то взагалі зайшли в глухий кут. Недарма Віктор Ющенко поки не провів у Криму (крім Севастополя) жодного кадрового призначення. Що заважає цьому? З одного боку, глава уряду Сергій Куніцин створив коаліцію організацій, готових скласти опозицію новій владі в разі його звільнення, та пропонує Києву провести переговори для з’ясування повноважень автономії. Його підтримують регіональні організації НДП, СДПУ(О), Партії регіонів, частина кримських татар. У інтерв’ю ТРК «Київ» народний депутат Мустафа Джемільов також обережно висловив сумнів у доцільності негайної відставки нинішнього глави уряду. «Треба зараз створити комісію та дізнатися, чому розбазарювали кримську землю. Якщо, скажімо, величезні території віддавали олігархам у Києві, в тому числі народним депутатам, членам уряду або, скажімо, громадянину Росії пану Путіну — 380 гектарів, звісна річ, що Куніцин не з власної волі це зробив, — вважає нардеп. — Отже, завданням комісії стане з’ясування того, які важелі на нього тиснули, чи мав він можливість протистояти цьому тиску». З іншого боку, голова меджлісу Мустафа Джемільов заявив: «У нас зараз викликають неспокій ті призначення, які відбуваються в кримській автономії. Поки що ці призначення тривають без узгодження з нами. Так, раптово ми дізнаємось, що призначили представника Президента, хоча указ ще не опублікований, але нам так передали. Призначили главу адміністрації Севастополя — це також Крим, хоч і не входить до складу АРК, але і це наша історична батьківщина». Він додав, що в перспективі можуть виникнути конфлікти між меджлісом і новими призначенями: «Якщо призначається людина, з якою, ми достеменно знаємо, контактів не буде, а буде якась конфронтація, то це стане вічною проблемою і для Києва», — заявляє народний депутат. Повідомивши, що в суботу Президент Віктор Ющенко приїде до Криму, Джемільов сказав: «Ми сподіваємося на це, бо в нас уже існує тверда домовленість, Віктор Андрійович зустрічатиметься з меджлісом й, очевидно, обговорюватимемо ці проблеми».

Утім, кримськотатарський народ хвилюють не лише проблеми влади. Наприклад, лише в Сімферополі, де проживають понад 20 тисяч кримських татар, ще й сьогодні з 10-ти мікрорайонів компактного проживання депортованих тільки до чотирьох проведено природний газ і лише в одному функціонує система каналізації, повідомив заступник начальника управління з питань міжнаціональних відносин Сімферопольської міськради Сабрі Меджітов. Усі 300 селищ репатріантів у Криму, де проживають понад 250 тисяч кримських татар, щонайбільше мають електрику, а більшість не забезпечена елементарними зручностями — газом, каналізацією, мережею доріг, телефонним зв’язком, будинки обігріваються допотопними пічками, селища не включені в транспортні маршрути, в них бракує медичних закладів, шкіл, дитсадків, процвітає безробіття.

Проте меджліс не є єдиним претендентом на зустріч із новим Президентом України. Кримські прихильники Віктора Ющенка, які сформували «Народний Фронт Криму», вже встановили шість наметів у Сімферополі, розгорнули транспаранти з лозунгами: «Бандитам — тюрми», «Крим — українська Сицилія», «Куніцина у відставку», «Народний фронт Криму: Влада — слуга народу». Керівник наметового містечка Айдер Мустафаєв заявив: «Поки кримську владу — не тільки Раду міністрів, не тільки Верховну Раду, а всю владу та правоохоронні органи, судові органи, — не очистять, акції триватимуть». А представник блоку «Наша Україна» Надір Бекиров сказав на прес-конференції, що учасники акції вимагають відставки насамперед Сергія Куніцина. Зі слів Бекирова, акція спеціально приурочена до запланованого на суботу візиту Віктора Ющенка на півострів: «Ми хочемо, щоб Президент побачив наш протест». Координаційна рада «Народного фронту Криму» звернулася до Віктора Ющенка та Юлії Тимошенко з проханням відправити до Криму спеціальну міжвідомчу комісію з вивчення політико-правової та кримінальної ситуації. Основними завданнями комісії повинні стати вивчення ситуації в Криму безпосередньо на місці, «а не через опосередковані джерела, контрольовані кримською владою», а також збір інформації про факти корупції та корупціонерів.

Автори зазначають, що перевірки Генеральна прокуратура України «проводить вибірково, без широкого залучення громадськості, переважно за старими справами, без урахування величезного масиву інформації, що не потрапила досі в поле зору місцевих правоохоронних органів або схована ними ж». Вони вважають, що для кардинальної зміни ситуації в Криму треба очистити органи влади від «багаторічних і добре організованих злочинців…» «Кримська мафія при необхідності вчинити тиск на центральну владу організовує добре підготовлені та керовані нею конфлікти на міжетнічному, міжконфесіональному або соціальному ґрунті, а потім переконує Київ, що лише вона є джерелом стабільності, і зміщати її не можна, — йдеться в зверненні. — Але це неправда. Рішучу боротьбу з корупціонерами в Криму підтримає переважна більшість кримчан, попри їхні політичні уподобання, і вона може стати чинником міжнаціональної та громадянської консолідації і злагоди».

Ситуацію підігріває те, що в середу наступного тижня в Сімферополі повинна відбутися сесія парламенту, і хоча кадрових питань на порядку денному немає, але серед депутатського корпусу вже створена фракція на підтримку Віктора Ющенка, що, як неофіційно стверджують її учасники, вже зібрала 50 підписів за відставку Сергія Куніцина. Вони мають намір винести на сесію питання про звіт уряду та зажадати заміни прем’єр-міністра. У день відкриття сесії Верховної Ради Криму біля стін парламенту автономії планується також «акція на підтримку Конституції Криму». Зі слів заступника голови КРО НДП Олександра Лієва, останнім часом у Криму «групка войовничих політиканів», які називають себе прихильниками Президента України, намагається дестабілізувати ситуацію в республіці, вимагаючи відставки керівництва Криму та голів адміністрацій. «Ми вимагаємо насамперед від депутатів Верховної Ради Криму, а також органів державної влади України чітко дотримуватися Конституції Криму», — відзначає Олександр Лієв. На його думку, захопившись боротьбою за владу, ці «партизани війни, що давно закінчилася», роблять ведмежу послугу Президенту, чинять усе можливе для дестабілізації ситуації…»

Водночас лідери «Народного фронту Криму», що об’єднав найрадикальнішу частину прихильників Ющенка, вважають, що автономією обов’язково повинна керувати людина з «оранжевого» політичного табору. Вони вимагають: «Усі кандидати на керівні пости в Криму повинні спочатку пройти співбесіду з членами Суспільно-політичної ради, а потім уже рада рекомендуватиме Президенту затвердити їх на посаді чи відхилити», — заявив голова сімферопольської організації «За Україну! За Ющенка!» Петро Смолянінов. А узгоджувати доведеться безліч кандидатур. Вони наполягають на відставці не лише кримського прем’єра, а й усіх голів райдержадміністрацій. Представники найрадикальнішої частини «Народного фронту» заявили, що вимагатимуть відставки й свого недавнього соратника — віце-спікера кримського парламенту Ільмі Умерова. Умеров викликав їхнє невдоволення тим, що висловився проти відставки Сергія Куніцина. Один із членів «Народного фронту» Надір Бекиров по- своєму обвинуватив Умерова: «Саме Куніцин з Умеровим займалися розпалюванням міжнаціональної ворожнечі. Умеров підписував рішення про знос споруд кримських татар на території самозахоплень».

Рух за відставку чинної влади швидко поширився регіонами автономії. Керівник Суспільно-політичної ради демократичних організацій Криму Валерій Пробий-Голова розкритикував голову КРО Народної аграрної партії України Анатолія Корнійчука за прагнення зберегти на своїх посадах голів районних адміністрацій — членів НАПУ. На думку Валерія Пробий-Голови, «це приклад, коли вузькокорпоративні інтереси щодо збереження «своєї» партноменклатури у владних кріслах суперечать інтересам кримчан, автономії та держави», — заявив Валерій Пробий- Голова. Він вважає, що партквиток навіть союзної «Нашій Україні» партії «не може бути індульгенцією для осіб, які скомпрометували себе під час виборчої кампанії або до неї». Як відомо, в цей час у восьми з чотирнадцяти районів Криму райдержадміністрації очолюють члени аграрної партії.

У Бахчисараї днями створене відділення «Народного фронту», мета якого — добитися відставки керівництва регіону. До складу «Народного фронту» ввійшли представники 15-ти суспільно- політичних організацій. Очолив об’єднання редактор Бахчисарайської газети «Міський експрес» Володимир Правдивець. «Ми вимагатимемо, щоб чиновники злочинної «кучмівської» влади добровільно склали повноваження та негайно пішли у відставку», — заявляє член Координаційної ради руху Сервер Керімов. «Народний фронт» планує провести соціологічне опитування. Бахчисарайцям запропонують відповісти на запитання «Кого ви хочете бачити на посаді нового глави райдержадміністрації?» і вибрати з чотирьох кандидатур: віце-спікера Верховної Ради Криму Ільмі Умерова, голови «Народного фронту» Володимира Правдивця, екс-мера Бахчисарая Віталія Курбатова та заступника голови правління бахчисарайського комбінату «Будіндустрія» Сергія Лук’янця. «Результати опитування передадуть керівництву міста та Бахчисарайського району», — повідомив Сервер Керімов. «Народний фронт» має намір звернутися до трудових колективів міста та району із закликом провести збори й оприлюднити факти корупційних дій, хабарництва, примушення голосувати за того чи іншого кандидата тощо.

Тим часом, Генеральна прокуратура продовжила в Криму показовi дії щодо розслідування злочинів із землею. У четвер суд Центрального району Сімферополя задовольнив прохання слідства про видачу дозволу на арешт раніше затриманих голови Республіканського комітету з охорони культурної спадщини Криму Сергія Павліченка та його заступника В’ячеслава Зарубіна. Їх обвинувачують у неправомірному узгодженні документів на виділення землі в охоронній зоні дачі-музею Треньова-Павленка в Ялті. Цю кримінальну справу порушили ще під час першої перевірки Генеральної прокуратури в 2003 році. У ході розслідування правоохоронці так і не змогли знайти доказів провини посадових осіб і спочатку справу закрили. Але тепер її знову порушили. Як вважають експерти, рішення Центрального суду про взяття Сергія Павліченка й В’ячеслава Зарубіна під варту прямо пов’язане з суботнім приїздом Президента Віктора Ющенка. Висловлюється думка, що цим арештом Генпрокурор Святослав Піскун хоче показати, що його відомство успішно бореться з розкраданням кримської землі. Проте деякі спостерігачі вважають, що ці обвинувачені, по- перше, не винні в цьому злочині тому, що на ділянці колишньої дачі двох письменників у Ялті побудований шикарний особняк на ім’я Віктора Пархоменка, котрий, як стверджують кримські ЗМІ, є підставною особою віце-прем’єра Криму, який свого часу і примусив чиновників рескомохорони пам’ятників підписати узгоджувальні документи. Сам чиновник, за одними даними, ховається від правосуддя, а за іншими — вже кілька тижнів перебуває «в службовому відрядженні в Москві» і поки що не має наміру звідти повертатися. По- друге, кримська громадськість вважає арешт двох інтелігентних людей неправомірним із тієї причини, що вони, звичайно ж, «не несуть загрози суспільству та не намагалися сховатися». Тим більше, що цей арешт викликав широкий резонанс у лавах кримської інтелігенції. Багато вчених, які працюють на півострові, вважають, що «Генпрокуратура вибрала не найбільш винних, а найбеззахисніших чиновників, щоб легше було провести показову прочуханку». Недавно понад 50 вчених, краєзнавців, депутатів і журналістів відправили Генпрокурору України Святославу Піскуну клопотання, в якому попросили випустити обвинувачених на волю під підписку про невиїзд. При цьому вони, зокрема, відзначили, що В’ячеслав Зарубін є відомим істориком й одним із найавторитетніших дослідників, а Сергій Павліченко — відомий редактор популярного наукового журналу «Історична спадщина Криму». Проте їхнє прохання залишилося поки що без відповіді, якщо не вважати такою підвищення статусу посади кримського прокурора. Як повідомили нещодавно інформаційні агентства, рішенням колегії Генеральної прокуратури України прокурорам Криму і Донецької області надані процесуальні повноваження заступників Генерального прокурора. Але оскільки нинішній прокурор автономії Володимир Гальцов перебуває на лікарняному, звільнити його не можуть, тому поки призначили виконуючим обов’язки не штатного заступника, а прокурора з Ялти Віктора Шемчука.

Водночас саме до приїзду Віктора Ющенка до Криму однією з гарячих точок півострова став Севастополь. 11 депутатів міськради Севастополя продовжують голодування. Вони розпочали акцію протесту, зневірившись добитися поновлення теплопостачання міста-героя. До приїзду Президента у місті розгорнулася «полеміка»: мовляв, севастопольців наказують за «невірний вибір». 9 мільйонів гривень на оплату тепла не знайдені...

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати