Кучма увійшов до світової десятки «ворогів преси»
Список очолює Слободан Мілошевич. Далі йдуть Цзян Цземінь, Фідель Кастро, лідер Конго Лоран Кабіла, прем'єр- міністр Ефіопії Мелес Зенаві, президент Тунісу Абдін Бен- Алі. Замикають почесний список прем'єр-міністр Малайзії Махатхір Мохамад, президенти Перу — Альберто Фухіморі та Єгипту — Хосні Мубарак. «Ці десятеро є згубними для незалежних журналістів», — заявила виконавчий директор Комітету Енн Купер. Лукашенко, Туркменбаші та Мечьяр були номінантами попередніх років. У цій славній компанії тільки й вести розмови, що про інтеграцію до Європи. «Користуючись законами про податки та наклеп як знаряддям свого ворожого ставлення до журналістів, Кучма придушує найменші вираження опозиції. Його мовчазне сприйняття жорстокого ставлення до преси уможливило вибухи в редакціях газет, напади на репортерів і редакторів, а також сприяло загальній атмосфері страху та самоцензури. Його політика оподаткування змушує друкарські та електронні ЗМІ без закордонної підтримки шукати фінансової допомоги у бізнесменів і політиків, які потім вимагають необхідних їм публікацій. Руйнівні штрафи нещодавно змусили закритися три газети», — зазначено в повідомленні КЗЖ.
Прес-секретар Президента України Олександр Мартиненко повідомив учора кореспондентові «Дня» Марині ПИРОЖУК, що Леонід Кучма здивований рішенням Американського комітету захисту журналістів. Леонід Кучма, за словами Мартиненка, вважає рішення американців безпідставним, тому й збирається найближчим часом оскаржити його, не виключаючи при цьому залучення судових органів.
Всі інші компаньйони українського президента — як один звинувачуються у викручуванні рук пресі, переслідуванні журналістів, придушенні будь-яких проявів опозиційної до влади думки.
Треба думати, список, складений американським комітетом буде враховуватися багатьма при розробці політики щодо тієї ж України. Тож українська дипломатія буде ще в більш складному становищі — адже важко назвати демократичною країну, в якій придушується одна з основних свобод.
Напевне, олії до вогню додасть наступна сесія Парламентської Асамблеї Ради Європи — на ній буде розглядатися виконання Україною своїх зобов'язань. У тому числі й щодо свободи преси — голова профільного комітету Верховної Ради вже заявляв, що готує серйозну доповідь, в якій владі дістанеться. За словами голови комітету ВР у закордонних справах Бориса Олійника, українська делегація вже на минулій сесії «висловила зауваження» щодо свободи слова в Україні. На думку Олійника, проблема свободи слова буде для України не менш гострою, ніж скасування смертної кари. До речі, в офіційних теленовинах зазвичай не говориться, що крім питання скасування страти, Рада Європи має й інші претензії до Києва.
ДО РЕЧI
До переліку заслуг української влади в захисті громадян від вільної преси додалося ще й тривале слухання справи газети «Днепровская правда» в арбітражному суді Дніпропетровської області, повідомляє кореспондент «Дня» ВАДИМ РИЖКОВ. Державне видавництво «Зоря» відмовлялося друкувати «Днепровскую правду», яка часто критикувала президента, посилаючися на технічне переобладнання, причому саме ця газета виявилася єдиною, якій було відмовлено в друкуванні. Газета наполягала на тому, що договір між нею та видавництвом діє. Суд ухвалив, що цей договір був недійсним ще з моменту його підписання.