Легкий шантаж спiкерiадою-2
Учора координаційна рада парламентської більшості прийняла рішення рекомендувати депутатам у вівторок схвалити рішення про включення у порядок денний проектів постанов про відкликання керівництва Верховної Ради. Як повідомило агентство Інтерфакс-Україна, координаційна рада пропонує розглянути ці питання по суті у четвер і проголосувати по проектах постанови.
Згідно з регламентними нормами, підписання подібних проектів постанов більш ніж 150 народними депутатами дозволяє вносити ці питання у розклад засідань парламенту. При цьому кожна постанова повинна розглядатися окремо. Підписи під проектами не відкликаються. Для внесення у порядок денний даних питань необхідно набрати голоси не менше 226 народних депутатів. Ініціаторами внесення проектів постанов виступили фракції Компартії, соціалістів «Лівий центр», «Яблуко» і «Батьківщина», ряд членів Українського Народного Руху, а також Прогресивної соціалістичної партії України.
Проте фракція «Яблуко» за проекти постанов голосувати вже не збирається. Згідно iз заявою Михайла Бродського, фракція давала свої підписи на час «урядової кризи» у лютому-березні. Сьогодні ж реєстрацію подібних проектів «Яблуко» вважає недоцільною. На думку Бродського, підписи фракції були використані неправомірно.
Комуністи, коментуючи свою поведінку, повідомили, що не налаштовані радикально. Зі слів лідера КПУ Петра Симоненка, ініціатива внесення проектів постанов про відкликання керівництва ВР зроблена для того, щоб воно мало можливість відзвітувати про результати своєї роботи за рік. На думку Симоненка, пройшло більше року з моменту «перевороту в парламенті, і момент такого звіту настав: «Нехай відзвітують, що вони зробили за цей час, нехай доведуть, що їх керівництво сприяло поліпшенню роботи ВР». Основними претензіями КПУ до керівництва парламенту Симоненко назвав недотримання регламенту і розходження деяких законодавчих актів. З цього може скластися враження, що комуністи ніби хочуть тільки налякати керівників парламенту. Проте відставка Ющенка почала розвиватися приблизно за таким же сценарієм. Коли уряду поставили «незадовільно», багато які фракції пояснювали це бажанням покартати недбайливих чиновників, але через тиждень ніхто про це вже не згадував.
Принаймні «потерпілі» від «прем’єріади» праві, зі слів лідера ПРП Віктора Пинзеника, цілком можуть проголосувати за початок «спікеріади». Схоже, стратегія дій просто копіюється під кальку. Починають політичні аутсайдери. На цей раз це комуністи, «Батьківщина», «Лівий центр», УНР і ПСПУ. Компанія становить не інакше як комуно- олігархічну більшість, яку так любили клеймити і представники «Батьківщини», і представники Рухів (тiльки олiгархи тут опозицiйнi). Навряд чи хтось стане заперечувати, що збіг інтересів у даних політичних сил ситуативний. Комуністи виявилися за бортом, втративши свій шанс поставити точку у прем’єріаді. Тепер iде спроба підняти акції КПУ в ціні завдяки новій парламентській кризі, у вирішенні якої знайшлися б бажаючі отримати голоси найбільшої фракції. «Батьківщині» важливо вдарити новим скандалом по ймовiрному процесу відставки Турчинова з поста голови бюджетного комітету. «Лівому центру» і ПСПУ важливо просто нагадати про себе. А увійшовши до «акціонерів» скандалу цілком порівняному за розмірами з «прем’єріадою» на увагу зі сторони. Таким чином, спільний інтерес один — дестабілізація в парламенті і гальмування законотворчого процесу. По той бік барикад неспокою поки не передбачається. Перший заступник голови ВР Віктор Медведчук «спокійно» ставиться до розгляду в парламенті питання про відставку його керівництва і зазначає, що це питання необхідно розглядати вiдповiдно до регламенту, законодавства і Конституції. Перший віце-спікер відзначив, що в цей час у парламенті «ведеться боротьба за владу, і це нормальний аспект поведінки тих політичних сил, які хочуть змінити або все керівництво Верховної Ради, або його частину для того, щоб можна було поставити своїх людей».
Голова Верховної Ради України Іван Плющ також заявив про свій спокій. Відповідаючи на запитання журналістів про те, наскільки, на його думку, ймовірна відставка керівництва парламенту, спікер, за повідомленням Інтерфакс, сказав: «Про це спитаєте керівників депутатських груп і фракцій. Вони мають більше підстав прогнозувати, як буде завтра».
Своїми прогнозами ділився лідер Демсоюзу Олександр Волков. Він вважає, що найбільший результат, якого можуть досягнути ініціатори розгляду в парламенті цього питання, — 218 голосів. «Відкликати просто. Тут і праві, і ліві можуть об’єднатися. А ось потім призначити голову Верховної Ради, першого заступника і заступників, я вважаю, буде неможливо. Це буде друга «спікеріада», — сказав О.Волков, підкресливши, що без керівництва Верховної Ради не може бути прийнятий жоден закон. Депутат не заперечив, що ініціаторам розгляду в парламенті питання про відставку керівництва Верховної Ради необхідний розпуск парламенту. Чи здійсниться цей прогноз і чи можливо буде організувати комуно-олігархічну більшість, стане зрозуміло вже сьогодні. Як учить історія, копіювання стратегії не завжди приводить до копіювання результатів.