Ліс рубають — сосни летять
На Дніпропетровщині роздають угіддя й лунають вибухиНа Дніпропетровщині розгорівся «лісовий» скандал. Депутати обласної ради, що зібралися на чергову сесію, проголосували за передання в довгострокову оренду трьом будівельним компаніям близько 30 гектарів соснового лісу під зведення елітного котеджного селища. Землю для забудовників чиновники й депутати послужливо «викроїли» в Кіровському лісництві на березі Орельського каналу — в найбільш екологічно чистому місці в околицях промислового Дніпропетровська.
Рішення про виділення лісової ділянки «проштовхувалося» на сесії без зайвого обговорення — в залі лише оголошували черговий пункт порядку денного, а депутати, які вже «вивчили» питання на засіданнях комісій, голосували в режимі «нон-стоп». І все, напевно, пройшло б гладко, якби будівництвом котеджного селища в Обухівському лісі, як називають у Дніпропетровську Кіровське лісництво, не зацікавилися місцеві журналісти. На їхні запитання, як могло таке статися, що улюблене місце відпочинку дніпропетровців депутати віддали під вирубку й забудову, голова облради Микола Швець лише розвів руками. А коли розбігатися від представників преси почали й самі народні обранці, ініціативна група журналістів вирушила із заявою до обласної прокуратури, а потім звернулася й особисто до прем’єр-міністра України Юрія Єханурова.
Очевидно, враховуючи такий поворот подій, керівництво Дніпропетровської облради вирішило виявити добру волю. Журналістам влаштували зустріч не лише із забудовниками, а й з керівниками різних служб, які давали свою згоду на будівництво котеджного селища.
Передусім з’ясувалося, що під забудову збираються віддати земельну ділянку із 40-річним сосновим лісом 1-ї категорії, який, за Земельним Кодексом України, можуть давати в оренду лише «для потреб мисливського господарства, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, а також для проведення науково-дослідних робіт». Цей факт визнали як депутати облради, присутні на зустрічі, так і нинішній «господар» лісу — директор дніпропетровського держпідприємства «Лісове господарство» Григорій Думінський. Проте, за його словами, у виділенні земельної ділянки з лісом він не вбачає особливої проблеми, оскільки забудовники обіцяють «дати гроші на посадку дерев в іншому місці». Аргументація «лісового» чиновника вбивала наповал — «ліс саджали для людей, але ж у котеджному селищі теж житимуть люди». До того ж 30 гектарів для Кіровського лісництва, яке займає площу в 4,3 тисячі га — просто «крапля в морі», — сказав Г. Думінський.
Варто зауважити, що працівників Дніпропетровської облради, які готували рішення про «узгодження виділення земельних ділянок», не можна звинуватити в незнанні українських законів. По-перше, вони чудово знають, що для виділення ділянки площею понад 30 га треба звертатися вже до Кабміну України, по-друге, цільове призначення лісової ділянки розміром менш як 10 га може змінити своїм рішенням місцева облдержадміністрація. Очевидно, тому земля в лісі для будівництва котеджного селища (звісно, на прохання забудовників) виділялася трьома окремими ділянками — 9,9 га для ТОВ «Стройград», 9,8 га для ТОВ «Торговий будинок «Гільдія Лтд» і 9,7 га для ТОВ «Міжгалузева промислова компанія». У сумі, якщо підрахувати, виходить усього лише 29,4 га, що цілком вписується в рамки повноважень про виділення лісових ділянок органами місцевого самоврядування. Щоправда, залишається «заковичка» зі зміною цільового призначення лісу — розв’язати цю проблему зацікавлені особи, напевно, збиралися на другому етапі «операції». Момент для цього, як здається, цілком відповідний — на Дніпропетровщині вже другий місяць немає законного губернатора.
Проте самі забудовники запевняють, що діють поки виключно згідно із законом і з найкращих міркувань. Як повідомив журналістiв директор ТОВ «Торговий будинок «Гільдія Лтд» Михайло Ейдель, здійснення спільного проекту трьох будівельних компаній обіцяє Кіровському лісництву й жителям найближчого селища Кіровське суцільні вигоди й переваги. Відповідно до договору, укладеного із селищною радою, місцева громада отримає 3 млн. гривень «матеріальної цільової допомоги». На ці гроші планується відремонтувати Палац культури, амбулаторію, дитячий садок, дороги, вуличне освітлення й багато іншого. Щоправда, в угоді, підписаній ще 7 липня 2005 р., навпроти конкретних пунктів «орієнтувальної вартості» цільової допомоги з незрозумілих причин стоять риски. Як запевняє М. Ейдель, забудовники, які збираються будувати котеджне селище з 80 окремих будинків і 40 «таун-хаусів», аж ніяк не мають наміру рубати сосновий ліс. «Будинки стоятимуть між деревами, — сказав він спантеличеним журналістам, — а там, де сосни заважатимуть, ми їх пересадимо в інше місце — така технологія вже існує в світі». Крім будинків на березі мальовничого Орельського каналу планується звести «громадські споруди» — ресторани й магазини, спортивні майданчики та тенісні корти. «Подібного котеджного селища, — заявив М. Ейдель, — в Україні поки немає».
За збігом обставин, у той же день обласна прокуратура запросила дніпропетровських журналістів на прес-конференцію, щоб дати свою оцінку рішенням обласної ради. Начальник відділу з нагляду за дотриманням природоохоронного законодавства Ольга Михайловська повідомила, що хоча вона досі не отримала на руки депутатських рішень, однак ситуація й так досить зрозуміла — будувати котеджне селище в лісах 1-ї категорії не можна, це однозначно не відповідає українському законодавству. «У таких лісах, — сказала вона, — люди повинні збирати гриби, насолоджуватися спілкуванням з природою й дихати свіжим повітрям — і цю можливість повинні мати всі громадяни, незважаючи на їхній статок і положення в суспільстві.» За словами О. Михайловської, на превеликий жаль, природоохоронній прокуратурі останнім часом довелося порушити понад 20 кримінальних справ через незаконну вирубку лісу на території Дніпропетровської області. «Обласна прокуратура, — запевнила вона, — зробить усе, щоб Обухівський ліс вцілів».
Принципову позицію зайняли й деякі керівники Дніпропетровської обласної адміністрації. За дорученням керівника апарату Олександра Перова юридичне управління облдержадміністрації провело власну експертизу проектів рішень облради щодо відведення земель. Результат виявився ще несподіванiшим: фахівці виявили «істотні порушення норм чинного законодавства України» не лише в Кіровському лісництві, а й ще в низці випадків, рішення з яких також приймалися на останній сесії. За висновком юристів, Дніпропетровська облдержадміністрація не може дати своєї згоди на виділення цих земельних ділянок, а отже рішення депутатів варто переглянути.
Проте в історії з Обухівським лісом ставити крапку поки рано. Судячи з усього, до земельних питань депутати облради повернуться найближчим часом. За дивним збігом обставин, на подвір’ї керівника апарату Дніпропетровської облдержадміністрації О. Перова вночі вибухнула бомба, начинена, за висновком експертів-вибухотехніків, болтами та гайками. Потужний вибух пошкодив мур, стіну й дах будинку, а у вікнах повилітали шибки. На щастя, ні сам О. Перов, ні члени його сім’ї не постраждали. Однак, як вважають фахівці, все могло бути набагато гірше, якби закласти вибуховий пристрій зловмисникам не завадив сторожовий собака. Керівник апарату облдержадміністрації пов’язує цей випадок зі своєю нинішньою службовою діяльністю. Щоправда, як свідчить досвід, знайти підривників, а тим пече замовників акції залякування дніпропетровській міліції навряд чи вдасться.