Мадлен ОЛБРАЙТ: Україна користуватиметься особливою увагою на саміті НАТО у Вашингтоні
Протягом перших чотирьох десятиріч міць НАТО служила стримуючим чинником при спробах розв'язати конфлікт у самому серці Європи — арені стiлькох жахів у минулому. Почасти завдяки цьому Альянсу на початку нинішнього десятиріччя завершилася холодна війна. Лідери НАТО зіткнулися з цілим рядом нових завдань і проблем. Президент Клінтон і його колеги зробили кроки з модернізації та зміцненню Альянсу, готуючи його до виконання нових місій, запрошуючи до нього нових членів, налагоджуючи партнерство з новими й такими, що народжуються, демократіями регіону, а також розробляючи стратегію майбутнього.
Сьогодні в Косово НАТО реагує на справжню загрозу своїм моральним цінностям і інтересам в період після холодної війни. Діючи заради миру й справедливості в Косово, ми знову підтверджуємо основну мету існування НАТО як захисника демократії, стабільності та елементарної людської порядності. Ми засмучені й обурені жахливими людськими стражданнями, свідками яких ми є: довгі низки біженців, плач і ридання за тими близькими й рідними, хто загубився або загинув, холоднокровна масова бійня. Але не треба помилятися. Звірства, які творять сили сербів у Косово, не були результатом бомбардувань НАТО — саме вони й стали причиною того, що Альянс був змушений почати діяти.
Давайте уточнимо, що поставлено на карту. Косово — невелика частина регіону величезної історичної важливості, якому визначено зіграти життєво важливу роль у майбутньому Європи. Цей регіон є однією з головних артерій, що зв'язують Європу, Азію та Близький Схід. Перша світова війна почалася в південно-східній частині європейського континенту, де проходили також і великі битви Другої світової війни. Сьогодні цей регіон — один із критично важливих елементів, якого бракує в головоломці під назвою «Єдина й вільна Європа».
Ми повинні згуртуватися й діяти спільно, як союзники, коли виникає необхідність у союзницькій акції; i як друзі й партнери, допомагаючи викувати більш стабільний, процвітаючий і законослухняний світ. Вашингтонський саміт продемонструє, наскільки цінить НАТО свої відносини з усіма демократіями, що розвиваються, в усьому регіоні.
Україна користуватиметься особливою увагою в Вашингтоні. Саміт спільної Комісії НАТО-Україна — перша зустріч на найвищому рівні з державою-партнером в історії існування Альянсу — є символом особливих відносин між Україною й НАТО. Вибір Україною шляху тісної співпраці з НАТО сприяє регіональній стабільності й висвітлює зростаючу роль України як одного з лідерів глобального масштабу. На Вашингтонському саміті наші лідери обнародують переглянуту стратегічну концепцію Альянсу, яка враховує різні небезпеки, з якими НАТО може зіткнутися в майбутньому. Вони покладуть на НАТО зобов'язання із розвитку військових сил, які будуть спроможними виконати цілий діапазон місій Альянсу.
До їхнього числа входить основна місія НАТО — спроможність справлятися з агресією, спрямованою безпосередньо проти одного чи кількох членів Альянсу. Це охоплює й інші потенційні операції, такі як ті, що зараз здійснюються в Боснії й Косово. Усі вони відрізняються, як день від ночі, від того типу всеосяжної оборони Європи, до якої так довго готувався Альянс.
Подібні операції, швидше за все, відрізнятимуться за розмахом і тривалістю від тих місій, які здійснюються з метою колективної самооборони. Треба сподіватися, що вони будуть нечастими. Такі місії можуть проводитися спільно з партнерами або іншими державами, що не є членами НАТО.
На саміті нашим лідерам буде надано можливість підняти такі партнерства, як з Україною, на вищий рівень. Вони розглянуть рамки щодо керівництва участю партнерів у плануванні, прийнятті рішень і реалізації ряду місій Альянсу. Лідери також обнародують план з модернізації збройних сил, які партнери виділятимуть для майбутніх операцій, очолюваних НАТО. Підсумком усього цього буде НАТО з ширшими військовими можливостями і держави- партнери з посиленим військовим потенціалом. У результаті в багато разів зміцниться міць НАТО за рахунок могутностей партнерів на шляху до встановлення миру.
Дії НАТО ніколи не спрямовані проти якогось народу — їхнє завдання боротися з агресією, терором і хаосом. Ми будуємо майбутнє, яке зітре з лиця землі, а не видозмінить розбрати минулого. Доля більше непідвладна географії — народи самі вирішують свою долю. На Вашингтонському саміті лідери НАТО збираються вітати досягнутий у цій сфері прогрес і знову підтвердити, що двері Альянсу відчинено. Вони обнародують конкретний план надання допомоги з підготовки потенційно нових членів до того, щоб вони відповідали критеріям НАТО. Лідери збираються завірити прагнучі до вступу країни, що їх оцінюватимуть за тим внеском, який вони можуть внести у справу Альянсу, а не за їхнім географічним положенням.
Ми повинні знову підтвердити нашу віру в спроможність чоловіків і жінок, котрі, незважаючи на національні та етнічні відмінності, працюють спільно, щоб побудувати краще майбутнє. Ця віра надихала фундаторів НАТО, коли вони зібралися в Вашингтоні п'ятдесят років тому; й сьогодні нею керуються у всіх акціях Альянсу. Спільно з нашими партнерами НАТО збирається розробити систему безпеки, яка охопить весь регіон і дасть можливість дітям по обидві сторони Атлантики вирости й постаріти в умовах свободи, безпеки й миру.
Випуск газети №:
№74, (1999)Рубрика
Панорама «Дня»