Медикаменти не замінять здорового способу життя!
— Тамаро Миколаївно, Ваше ставлення до преси, засобів масової інформації?
— Я — лікар, але ще я й організатор охорони здоров’я. Для того, щоб охороняти здоров’я необхідно ввести в дію багато методів. Один із них — сторінки вашої газети. Населення здебільшого отримує нові відомості про здоров’я та про профілактику захворювань із засобів масової інформації. Тому у пресі не повинно бути «шкідливої» для здоров’я інформації: пропаганди спиртних напоїв та тютюнових виробів, виправдання насильства, злочинності, а також реклами лікарських препаратів.
— Значить, преса «сприяє» руйнуванню здоров’я?
— Серед провідних чинників, що руйнують здоров’я, переважає недостатня медична освіченість населення, пасивність батьків, несприятливий морально-психологічний клімат у родині, а також неадекватні форми поведінки та шкідливі звички. А потім уже йдуть економічні умови та екологічні причини.
— А що робити пресі?
— Необхідно прищеплювати населенню культуру здорового способу життя і формувати усвідомлене ставлення до себе, сім’ї, материнства. Вимагає удосконалення система інформування населення про планування сім’ї, про необхідність сімейної медичної профілактики, про моральне і душевне здоров’я.
— Як же зберегти здоров’я?
— Нині має йти мова швидше не про охорону здоров’я, а про його відтворення. Необхідний комплексний підхід. Разом з освітою та вихованням, культурою і наукою, політикою й економікою.
— А як оцінити здоров’я?
— Згідно з критеріями ЮНЕСКО і ВООЗ прийнято коефіцієнт життєздатності, який оцінюється за п’ятибальною шкалою. Він оцінює генофонд нації і рівень здоров’я населення і визначається екологічною обстановкою, соціально-економічним розвитком країни, станом науки і культури тощо.
— А на скільки балів ми заслуговуємо?
— «Двійки»! Необхідно терміново збільшувати бюджетні витрати на охорону здоров’я, освіту і поліпшення екологічної обстановки. Демографічні дані підтверджують, що склалася несприятлива ситуація, адже сьогоднішній стан освіти, а також здоров’я дітей та підлітків багато у чому визначає, яким буде потенціал України у третьому тисячолітті.
— Так це завдання держави?
— Охорона здоров’я — першочергове завдання держави. Разом з тим цю турботу має розділити все суспільство. Важливо, щоб ми були не пасивними спостерігачами, а активними учасниками змін, оскільки основні важелі управління здоров’ям знаходяться у руках самої людини.
Хочу навести приклад. Дитину з тяжкою недугою — бронхіальною астмою — батьки консультували у різних інститутах та лікарнях України; отримали багато рекомендацій і рецептів на медикаменти. Проте нічого не допомагало. Чому? Бо залишилося без уваги якраз головне — умови, в яких живе дитина. А це: часті сварки у родині, антисанітарія, куріння батьків у квартирі, довгошерсті собака і кіт; у раціоні харчування переважали смажене м’ясо та сало (з кіптявою і димом по всій квартирі). У такому разі медикаменти безсилі вилікувати хворого. Здоровий спосіб життя — першооснова, якої ніякі витрачені гроші на дорогі медикаменти не замінять!
— Чим займається педіатрія?
— Сьогодні — це «педіатрія хвороби», а не розвитку дитини. Материнству і дитинству, системі оздоровлення школярів та проблемам організованого відпочинку необхідно приділяти більше уваги. Серед школярів дуже висока захворюваність.
— Що тут найбільше непокоїть?
— Зростання захворювань шлунково-кишкового тракту у дітей. Основна причина цього — нерегулярне харчування. Багато дітей (до 30 %) йдуть з дому без сніданку і не отримують повноцінного гарячого харчування у школі, замінюючи його бутербродами з прохолоджувальними напоями. Це сприяє роздратуванню слизової шлунка та кишечника і порушує нормальне травлення. Педіатри сьогодні діагностують у школярів гастрити, виразку шлунка.
— Де вихід?
— Необхідно забезпечити гарячими безкоштовними сніданками і обідами всіх учнів з категорії багатодітних, соціально незахищених і малозабезпечених сімей. Позитивні приклади є. Так, у Москві найкращих відгуків заслужило забезпечення дітей у школах готовими скомплектованими сніданками та обідами з використанням індивідуальної упаковки кулінарних виробів і блюд за типом «бортового» харчування.
— А проблеми фізичного розвитку і постави?
— Професор В.Базарний, керівник Московської лабораторії проблем охорони здоров’я в освіті, вважає, що здоров’я — категорія педагогічна: у процесі виховання людини у сім’ї та школі воно або зміцнюється, або втрачається. За час навчання у школі кількість дітей з порушенням постави збільшується удвічі.
За останнє десятиріччя замінено ростомірні парти з похилою поверхнею на стандартні столи з горизонтальною поверхнею. У школі діти практично знерухомлені, а їм необхідна рухова активність! Ефективно проводити навчальні заняття у режимі зміни динамічних поз з використанням конторок. Частину уроку учень сидить за партою, а іншу частину стоїть за конторкою.
Такі технології здорового розкріпаченого розвитку школяра дають позитивний результат. Вдома дитині необхідно мати місце, де робити уроки, стіл і стілець відповідного розміру. Це допоможе уникнути порушень постави.
— А проблеми зору?
— Невиправдано замінено фізіологічне освітлення класів електролампами розжарювання на блимаючі люмінесцентні.
Під час уроку необхідно використовувати різні офтальмотренажери (вони прості і дешеві). Спеціальне «екологічне» панно та інші методики.
— А відпочинок — це медична проблема?
— Нам необхідне духовне спілкування з природою. Людина і навколишнє середовище мають бути союзниками. Кожен інтуїтивно прагне вирватися з обіймів мегаполісу, щоб побувати на природі, торкнутися землі.
— Що можна сказати про екологію?
— Екологічна сфера зачепила найпотаємніше — репродуктивний потенціал, зниження якого відбувається і кількісно, і якісно. Зростає кількість недоношених дітей, дітей з аномаліями розвитку, що пов’язано з впливом різних ксенобіотиків, зокрема важких металів, фенолу та інших шкідливих речовин, на організм вагітних жінок та матерів-годувальниць, що веде до виникнення анемій, хвороб сечостатевої системи, токсикозу.
— Але ж ваш район знаходиться у кращих екологічних умовах?
— Харківський масив — це не взірець екологічного благополуччя: замість озер — сміттєві звалища, у дворах немає місця дітям для гри, бо вільні місця зайняті автомобілями, бракує зелених насаджень.
«Завдяки» заводові «Енергія», ТЕЦ-5, Бортницькій станції аерації, район виявився сьогодні в екологічній «ванні», яка нараховує десятки хімічних токсикантів. Нехай концентрація кожного з них навіть не вища за допустимі норми концентрації, однак їхня сукупність впливає не тільки на онтогенез, але й зачіпає геном людини. І як наслідок, виникають нові хвороби, які за клінікою нагадують звичайні пневмонії, гепатити, а насправді це хвиля нової захворюваності, і до неї охорона здоров’я не адаптована.
— Але ж є розуміння, допомога? Є фахівці?
— Чи зможе допомогти у такій ситуації жінці щомісячна допомога з догляду за дитиною до 3-х років у розмірі 20 гривень на місяць? І чомусь не прийнято говорити про принизливу зарплату медпрацівників та педагогів. Про високий рівень захворюваності серед них внаслідок постійних стресів і перевантажень.
— У 2002 році у Києві планується проведення V загальноєвропейської конференції міністрів охорони навколишнього середовища. Одне з ключових питань на ній — участь громадськості у прийнятті рішень з проблем навколишнього середовища. А як у нас?
— В Україні захист екологічних прав громадян закріплений на конституційному рівні законами «Про охорону навколишнього середовища», «Про екологічну експертизу»; Конвенцією про участь громадськості у прийнятті рішень і доступу до правосуддя з питань навколишнього середовища, яка ратифікована Верховною Радою 6 липня 1999 року.
Однак спостерігається низька активність громадян у питаннях захисту прав на безпечне для життя та здоров’я середовище мешкання.
Отже, рівень правосвідомості громадян ще далекий від бажаного. Адже наше майбутнє залежить від активної позиції кожного.
— Можна говорити не тільки про екологічне забруднення, а й психологічне?
— Так. Психічне здоров’я, здоровий спосіб життя — це база для індивідуального здоров’я, яку зараз втрачено. Адже здоров’я на 50 % зумовлене способом життя, поведінкою.
— Що ж може протистояти таким ворогам людини, як ненависть, злопам’ятність, заздрість, агресивність?
— Я наведу слова Любомира Антоновича Пирога: «Людяність, як головний підмурівок міжособистісних відносин, і мораль — сувора необхідність».
Якщо людина духовно і морально здорова, у неї народяться здорові діти. Найважливіші показники стану здоров’я залежать від психологічного настрою.
— Це вже психіатрія?
— Психіатри займаються великою психіатрією, а психологію, як науку про психічне здоров’я, загнали у лоно освіти. Сьогодні медична психологія сім’ї малодоступна.
— Психоаналіз сьогодні — це мода?
— Психоаналіз — важливий розділ психотерапії і медичної психології. Для багатьох дітей з психосоматичними хворобами, страхами, неврозами це основний метод лікування.
— Тамаро Миколаївно, що ви скажете як політик?
— Демократичні зміни в суспільстві і державі можливі за умови переважного використання людського потенціалу. Оскільки в Україні жінок більше, ніж чоловіків, то і жінок у політиці має бути не менше за 50 відсотків.