Міфи та їхні «власники»
Яким хочуть бачити українці свого майбутнього президента«День» неодноразово ініціював дискусію про очікування щодо майбутнього президента України. Зокрема, на шпальтах газети порушувалося питання, в якому президентові України зацікавлена Росія та європейське співтовариство, що хочуть почути від претендентів на вищу державну посаду експерти та пересічні виборці, про що і як мають дискутувати кандидати. Результати власного дослідження моделі майбутнього президента, відзначивши серед ЗМІ внесок «Дня» в розвиток цієї теми, представили вчора й провідні вчені-політологи Національного інституту стратегічних досліджень. Згідно з даними всеукраїнського опитування, проведеного Соціологічною службою НІСД у лютому (опитано 1800 респондентів), найважливішими рисами, які мають бути притаманні майбутньому президентовi країни, більшість громадян вважають чесність і порядність (73% опитаних), розумові здібності (57%), професіоналізм (40%), рішучість (36%), людяність (31%). При цьому, на думку українців, майбутньому главі держави зовсім не обов’язково бути добрим оратором (лише 3% відзначили важливість цієї риси для президента), інтелігентною людиною (9%) і навіть демократом (10%) і реформатором (11%).
Більш цікавими є результати цього ж дослідження при поділенні респондентів на окремі групи щодо їхніх намірів голосувати за тих або інших iмовiрних кандидатів. На підставі вибору важливих для майбутнього президента рис різними групами електорату можна припустити, якими характеристиками наділяють виборці «своїх» кандидатів. Наприклад, громадяни, котрі збираються підтримати на виборах лідера «Нашої України» Віктора Ющенка, найбільш важливими вважають все ті ж чесність, розум і професіоналізм. Водночас вони не надають великого значення принциповості кандидата (якщо серед усіх опитаних респондентів на важливості цієї риси наголошують 22%, то прихильників Ющенка, які хотіли б бачити майбутнього президента принциповою людиною, — всього 14%). Потенційні ж виборці чинного прем’єр-міністра Віктора Януковича, навпаки, вважають принциповість більш суттєвою рисою, ніж весь масив опитаних (31% проти 22%). Те саме стосується й такої риси, як діловитість (31% проти 17%). Ті, хто вірить у лівих кандидатів — Петра Симоненка та Олександра Мороза, — заявляють насамперед про важливість таких рис, як чесність і порядність. Водночас вони вважають менш важливими рішучість і розум. До речі, найнижчу зацікавленість щодо останньої риси показали прихильники Юлії Тимошенко. Тоді як від загальної кількості респондентів 57% вважають розумові здібності важливою рисою майбутнього глави держави (і цей показник високий щодо всіх можливих кандидатів), лише 15% потенційних виборців лідера БЮТ зазначили, що майбутній президент має «вирізнятися розумом і кмітливістю». Найбільше чекають приходу до влади розумної людини прихильники лідера СДПУ(О) Віктора Медведчука (69% з них відзначили цю рису як дуже важливу).
Експерти інституту підійшли до вивчення громадських очікувань і з іншого боку. Коментуючи інші результати проведеного дослідження, виконувач обов’язків першого заступника директора НІСД Олександр Литвиненко зауважив, що сьогодні політична та фінансова стабільність у країні є для більшості виборців більш важливим і значущим чинником, ніж прагнення змінити владу. На запитання, що в 2004 році для України найважливіше — зберегти економічне зростання й послідовність чи змінити владу, але порушити економічну й політичну стабільність у країні, — 39,5% респондентів висловили впевненість у перевазі збереження економічного зростання, а 22% висловилися за зміну влади.
Традиційно респондентам було поставлено запитання, кого вони збираються підтримати на виборах президента. Однак ніяких сенсацій у так званих рейтингах кандидатів виявлено не було. У першій трійці електоральних симпатій, як і раніше, В. Ющенко, П. Симоненко і В. Янукович. А завершити вибори в першому турі (тобто будь- кому з кандидатів заручитися підтримкою більш як 50% виборців) поки не є можливим.