Перейти до основного вмісту

Між мізером і мінімумом

Чи виконають закон про зарплату?
23 січня, 00:00

На виконання закону, який, крім новорічного підвищення ставок, вимагає збільшити мінімальну зарплату з 1 липня до 237 гривень, за підрахунками Кабміну, необхідні 7,3 мільярда гривень. У бюджеті- 2003 ці гроші не передбачені. Міністерство фінансів рекомендувало місцевим адміністраціям використати резервні ресурси. Зокрема, поки заморожено статтю «додаткове фінансування» на придбання медикаментів (140 мільйонів гривень), утримання бюджетних будівель (135 мільйонів), харчування дітей-сиріт (31 мільйон), комп’ютеризація сіл (171 мільйон), лізинговий фонд з придбання сільгосптехніки (195 мільйонів). Також на забезпечення мінімуму в 185 гривень використають кошти, які планували спрямувати на підвищення на 26% зарплат працівникам освіти, культури і медицини. Всього сума додаткових витрат становитиме 1,9 мільярда гривень. 300 мільйонів із них у Мінфіні так і не придумали, де б знайти, і порадили місцевим адміністраціям щось імпровізувати самостійно.

Ледве виконавши вимоги закону в січні, Кабінет Міністрів уже звернувся до бюджетного комітету Верховної Ради, щоб відкласти липневий етап підвищення зарплатного мінімуму до 237 гривень. Аргумент простий — немає грошей. Для цього бюджетний комітет повинен підготувати проект змін до закону, від чого депутати-бюджетники були, м’яко кажучи, не в захваті. Насамперед усі вони уявили політичні наслідки для фракції, член якої з трибуни пропонуватиме відмінити підвищення мінімальної зарплати. Голова бюджетного комітету Петро Порошенко вже дав зрозуміти, що навряд чи піде на такий крок. Ще б пак, блок «Наша Україна» має намір виставити кандидата на президентські вибори.

Очевидно, депутати займуться пошуком фінансових джерел. Голова підкомітету з питань місцевих бюджетів Катерина Фоменко висловила сумнів, що представлену урядом цифру — 7,3 мільярда — не завищено. Спроби депутатів бюджетного комітету самостійно підрахувати, скільки треба на підвищення зарплатного мінімуму дало суму значно меншу — 2,8 мільярда. «Бюджетний комітет став заручником ситуації, але ми намагатимемося зробити все, щоб закон було виконано», — говорить Фоменко. За її словами, саме через невирішеність питання з розміром мінімальної зарплати на сьогоднішній день у країні прийнято лише третину місцевих бюджетів на 2003 рік: «Люди просто розгубилися».

Судячи з усього, компроміс буде знайдено. Про грошову емісію, слава Богу, ніхто не заговорює. Нагадаємо, автор закону про підвищення мінімальної зарплати, Нестор Шуфрич, пропонує з першого липня підвищити мінімальну зарплату до 237 гривень тільки для вчителів, лікарів і працівників культури. Він аргументує свою позицію тим, що, наприклад, у Збройних силах середня зарплата і нині становить близько 600 гривень. Є ідея у Юлії Тимошенко: урізати на 10% витрати всіх державних розпорядників бюджетних коштів, і в першу чергу, через зрозумілі причини, силових структур.

Проте на бюджетну сферу припадає лише 22% виплачуваних у країні зарплат. Як виявилося, підвищення зарплатного мінімуму навіть до 185 гривень виявилося проблемою для багатьох промислових підприємств. Річ у тому, що робiтничі професії, як правило, оплачуються за розрядами, від першого до шостого. І якщо зарплату найнижчого, першого розряду (це рівень учнів ПТУ) підвищити до 185 гривень, то відповідний коефіцієнт слід застосувати і до ставок інших працівників — для збереження «міжтарифних співвідношень». У результаті майже всі промислові гіганти країни сьогодні розглядають питання про скорочення штату співробітників. Іронія ситуації в тому, що рішення щодо скорочень, часто приймають члени парламенту, які є «почесними президентами» великих компаній. Ще трагічнiшою виглядає ситуація на селі, де минулого року середня зарплата становила не набагато більше, ніж ті самі 185 гривень.

Непідготовленість рішення про підвищення мінімальної зарплати, на жаль, стала очевидною дуже пізно. До того ж йдеться про закономірність, адже минулого року підвищення мінімуму до 165 гривень відбувалося за таким самим сценарієм. Цього року становище погіршує зростання впливу політичних чинників у зв’язку з наближенням президентських виборів. Уряд у черговий раз продемонстрував ілюзію єдності з парламентською більшістю. «Не можна маніпулювати цим питанням, люди вірять або не вірять», — заявив про дедалі гострішу дискусію прем’єр-міністр Віктор Янукович. Очевидно, він уже зрозумів, хто буде крайнім, якщо з 1 липня мінімальну зарплату не підвищать до 237 гривень.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати