Могильник ракетного устаткування
розкопано на ХмельниччиніВелика паніка зчинилася у ці жовтневі дні у Згарку і довколишніх селах Дережнянського району. Люди нетерпляче чекають на результати аналізів грунту і води від Хмельницької облсанстанції і Харківської лабораторії екоекспертизи. Однак лікарі вже вислуховують скарги на головний біль і т.ін. від місцевих громадян. Населенню стало відомо, що хтось розкопав могильник, де «поховано» деякі конструкції шахтної ракетної установки, — заявив 11 жовтня для «Дня» Олександр КИЦАК , оперативний черговий Хмельницького обласного управління з надзвичайних ситуацій і цивільного захисту населення . Могильник під селом Згарок — за якусь сотню метрів від демонтованої ракетної шахти. Встановлено, що тут побували шукачі металу. З екскаватором, автокраном, зварювальними агрегатами. Висунуто версію, що із могильника вивезено кришку вагою у багато тонн, виготовлену з високоякісного сплаву металів. Ця кришка до «поховання» була над ракетною шахтою. Там-таки, у могильнику, «покоїлися» й інші конструкції шахтного устаткування — блоки, підйомник... У ці дні всі на ногах. Міліція розшукує механізми, використані для розкопування могильника, робить ревізії на пунктах приймання вторсировини. Не сплять природоохоронці, засідають різні комісії, — завершив розповідь про надзвичайну подію Олександр Кицак.
Найвірогіднішою причиною захворювання на токсикодермію жителів п’яти сіл Першотравневого району Миколаївської області є отруйні речовини, що виділялися при випалюванні кабелів із шахтно-пускових установок, в яких раніше стояли бойові ракети стратегічного призначення. До такої думки схиляються учасники експедиції дніпропетровського підприємства «Дніпрогеофізика», котрі проводили дослідження в районі екологічного лиха за дорученням урядової комісії. Як повідомив у бесіді з кореспондентом «Дня» Вадимом РИЖКОВИМ один з керівників експедиції Володимир АНТОНОВ , українські та іноземні експерти, які працювали в Першотравневому районі, розглядали три основні версії появи загадкового захворювання. Перша з них була пов’язана з вживанням забрудненої нітратами води. Дослідження дійсно показали, що концентрація цих речовин у воді з місцевих колодязів подекуди перевищувала норму в 20 разів. Проте нітрати, як результат надлишкового використання хімдобрив, містилися в грунті й у воді ще з радянських часів, і їхня кількість поступово зменшується.
Друга версія була пов’язана з отруйними компонентами ракетного палива. Але й тут поки що начебто не вдалося встановити нічого особливого. Зате увагу дніпропетровських фахівців, які обстежували місцевість, де були розташовані чотири напівзруйновані шахтно- пускові установки, привернули залишки багать, на яких місцеві жителі випалювали ізоляційне покриття з мідних кабелів. Кольоровий метал вони за гроші здавали у брухт. У кожній із шахт, за словами Володимира Антонова, можна було знайти до 10 км цього добра. Кабельна ізоляція, в яку до того ж додавали хімічні компоненти для захисту від гризунів, під час згоряння виділяє надзвичайно отруйні речовини. Серед них найбільш небезпечним є фторфосген. В. Антонов каже, що, за даними місцевих правоохоронних органів, напередодні масового отруєння невстановлені особи спалили ізоляцію й вивезли трьома вантажівками велику кількість кабелю. Жителі навколишніх сіл пригадують, що тоді над лісом бачили величезну жовту хмару, яку вітром несло над територією Першотравневого району. Саме в цьому, за версією дніпропетровських фахівців, і може критися розгадка появи токсикодермії у місцевого населення.
За офіційними даними, влітку цього року від таємничого захворювання в Миколаївській області постраждали 378 жителів, серед них 228 дітей.