Ми даємо. «Вони» й беруть
46% громадян терпимо ставляться до хабарів
Половині українських автомобілістів хоч раз, але доводилося давати хабара співробітникам ДАІ. Такі результати опитування, яке провела та презентувала вчора Всеукраїнська громадська організація «Антикорупційний форум». Тема ця легендарна та широко висвітлена народною творчістю. Її популярність посприяла тому, що українці встигли не лише звикнути до «хабарних» вимог даішників, а й змиритися з ними. Про це свідчить й «антирейтинг» корумпованості, який склали з допомогою соціологічного опитування та провели на замовлення програми «Партнерство за прозоре суспільство». У цьому рейтингу ДАІ виявилося в лідерах, випередивши 24 запропоновані респондентам державні структури. Більш того, згідно з опитуванням, проведеним «Антикорупційним форумом» (воно охопило 2000 осіб із різних регіонів України), 59% респондентів вважають, що робота ДАІ без хабарів... неможлива.
Розміри хабарів: більшість називала суму в 20 гривень, рідше доводилося давати 10, ще рідше — від 50 до 100 і більше гривень. 12,5% опитаних довелося зіткнутися з «валютними» даішниками, і це зіткнення коштувало їм від 10 до 100 у.о. А спонукає українців до таких дій бажання прискорити процес спілкування зi співробітниками ДАІ (це зазначають 72,3% опитаних) та бажання уникнути покарання за скоєне правопорушення (27%). Тобто в більшості своїй українці вважають за краще просто «не зв’язуватися» з охоронцями порядку на дорозі, оскільки оцінюють нерви вище за гроші, а корупцію — як неминуче зло. 18% респондентів вважають хабарі цілком природним шляхом для вирішення проблем, ще 28% — негативним, але абсолютно зрозумілим і нормальним явищем. Таким чином, «захисниками корупції» виявилися 46%, водночас аморальним явищем її назвали лише 29,9% опитаних. На думку членів «Антикорупційного форуму», в даній ситуації співробітникам ДАІ, у яких середня зарплата становить 600 гривень, а в цілому заборгованість — 3,5 мільйона, важко встояти.
Проте враження, що така ситуація всіх влаштовує, — оманливе. Не влаштовує вона насамперед Департамент ДАІ МВС України. На даний момент вони проводять акцію: «Наказ ДАІ: вилучити з ходу хабарі». І там вважають, що причина корумпованості відомства — не лише в низькій заробітній платі співробітників, а й у моральності, точніше аморальності водіїв, які не бажають вирішувати проблеми законним шляхом. Наприклад, як розповідає начальник Департаменту ДАІ МВС України Геннадій Георгієнко, який особисто розслідував зіткнення в Одеській області поїзда й автобуса, причиною цієї аварії стала впевненість водія автобуса в тому, що поїзд у такий час не їхатиме: «Я запитую водія, чи знає він, який штраф за порушення правил дорожнього руху? Він відповів, що близько п’ятдесяти гривень. Тоді я запитав, чи поїхав би він на червоне світло, якби знав, що штраф становить 5 тисяч гривень. Водій відсахнувся і зауважив, що в нього є діти».
У результаті, вважають у ДАІ, у 2003 році в Україні сталося майже 42 тисячі дорожньо-транспортних пригод. Кожні 15 хвилин у країні відбувається нова аварія. А кількість українців, загиблих на дорозі минулого року, дорівнює половині загиблих протягом десятирічної війни в Афганістані. Крім введення жорстких штрафних санкцій, на думку Г. Георгієнка, «вилікувати» відомство могли б і кадрові «чистки». Дещо в цьому питанні вже зроблене. Нещодавно керівництво МВС ухвалило рішення про цілковиту перестановку управлінського складу ДАІ. Тільки за п’ять місяців поточного року близько 2000 тисяч співробітників отримали догани, а 58 осіб звільнили.
Щоправда, як стверджує голова ВГО «Антикорупційний форум», народний депутат України Геннадій Самофалов, дисциплінарні покарання — тільки напівзаходи, а до серйозних позитивних змін може привести лише покращання матеріального добробуту співробітників ДАІ. А останні вважають, що стереотип даішника «з простягнутою рукою» виник у народі через те, що образ організації формують не кращі її представники.
ДО РЕЧІ
У київській прокуратурі з 1 липня починає працювати спеціальна «гаряча» телефонна лінія для оперативного реагування на факти корупції в органах державної податкової служби. Як повідомляє Інтерфакс-Україна з посиланням на прес-службу столичної прокуратури, «гаряча лінія» розпочне роботу за дорученням генерального прокурора та на виконання розпорядження Президента «Про деякі заходи із посилення боротьби з корупцією в органах державної податкової служби». За телефоном (044) 264-82-58 громадяни зможуть оперативно інформувати прокуратуру про факти порушень законодавства чи про спроби перешкоджання господарській діяльності з боку працівників органів державної податкової служби, а також отримати правову допомогу. Прес-служба столичної прокуратури обіцяє широко висвітлювати стан виконання заходів щодо усунення причин i умов, що сприяють появі корупції в органах держподатслужби. Подібну «гарячу лінію» прокуратура обіцяє запустити й в органах внутрішніх справ.