Миколаївський глиноземний: роззброєний, але дуже небезпечний
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/19990707/4121-1-1.jpg)
— Ми не виключаємо ймовірності насильницького втручання в те, що відбувається на нашому заводі з боку силових структур, — заявив кореспондентові «Дня» заступник генерального директора МГЗ Олександр Агеєв. Підгрунтям для таких припущень стало роззброєння заводської воєнізованої охорони представниками органів внутрішніх справ.
Представники обласного УМВС прибули на підприємство для перевірки збереження й стану табельної зброї охорони. Під час перевірки було виявлено «порушення»: із зброї довгий час ніхто не стріляв, хоч за інструкціями із неї час від часу необхідно стріляти. Той аргумент, що представники охорони безрезультатно зверталися до органів для надання боєприпасів для цієї процедури, до уваги прийнятий не був — і зброю просто вилучили. Тепер об'єкт державної важливості «голіруч» охороняє місцева охорона та створені на заводі робітничі дружини.
Тим часом ситуація на МГЗ залишається напруженою. У понеділок перед заводом знову шикувався пікет із метою не допустити на підприємство призначеного на посаду гендиректора Нацагентства із управління державними корпоративними правами Миколу Набоку. До пікету в будь-який момент готові були приєднатися інші робітники заводу: після сигналу по внутрішньому радіо «загальний збір» вони вибігають на передзаводський майдан значно швидше, ніж колись на проведення навчань із цивільної оборони. Найбільш радикально налаштованi запропонували озброїтися віниками та лопатами. Декілька разів на околицях заводу з'являвся автобус підрозділу міліції «Беркут», командир підрозділу Микола Кукурудза, який зустрівся із заводчанами, зазначив, що «якщо щось станеться» їх захочуть зробити крайніми, і заявив, що якщо вони будуть діяти на МГЗ, то тільки за наявності письмового наказу.
За словами заступника гендиректора МГЗ Володимира Бутенка, «глава миколаївської облдержадміністрації Микола Круглов дав гарантії, що дії на заводі не будуть здійснюватися силовими методами». У понеділок губернатор разом із міністром промислової політики Василем Гуреєвим (який раніше обіцяв почекати до 9 липня — терміну, до якого можна оскаржити рішення суду щодо наказу Нацагентства, який стосується посади директора МГЗ) прибули на завод, де з менеджером МГЗ за закритими дверима вели переговори щодо посади директора. За словами голови профкому МГЗ Олександра Чередниченка, керівники заводу зажадали, щоб на переговорах був присутній генеральний директор МГЗ Віталій Мєшин, якого саме в той день викликали на допит до СБУ в Київ. Ці переговори — вже в приміщенні облдержадміністрації — мали відбутися вчора.
На зборах трудового колективу МГЗ, що відбулися в понеділок, у черговий раз прийняті звернення до Президента України й голови Верховної Ради з проханням «зупинити свавілля, захистити трудовий колектив та його керівника»: «Ми, трудящі ВАТ «МГЗ», не дозволимо окремим чиновникам від Міністерства промислової політики, Національного агентства, обласної державної адміністрації нехтувати інтересами України, трудового колективу й ганебно продати нас зарубіжному власнику. Якщо в цьому полягає управління частиною державної власності ВАТ «МГЗ», то ми твердо й рішуче заявляємо: «Ні, МГЗ був, є й буде вітчизняним підприємством».
У зверненні вказується, що «голова Миколаївської обласної державної адміністрації М.Круглов стверджує, що ця ганебна акція узгоджена з вищим керівництвом України». Однак трудовий колектив МГЗ попросив Л.Кучму з'ясувати, «чому в цій боротьбі трудовий колектив залишився один на один із TWG, а компетентні органи зайняли нейтральну позицію або фактично стали на бік іноземного капіталу».
Висловилися і депутати міської ради: незважаючи на те, що міський голова Анатолій Олійник відмовився на сесії розглядати питання про МГЗ і покинув зал, більшість депутатів провели обговорення і вирішили звернутися до Президента з проханням, по-перше, розібратися, а по-друге, передати держпакет акцій ВАТ «МГЗ» у розмірі 25%+1 акція в управління міській общині.
На нараді, котра відбулася учора в ОДА, міністр промполітики В.Гурєєв запропонував компромісний варіант — щоб обов'язки директора виконував його заступник Сергій Грищенко. Однак Мєшина це не влаштовує. Він наполягає на тому, що його усунули незаконно.
P.S. Прем'єр-міністр України Пустовойтенко повідомив у понеділок журналістам, що звільнення Мєшина із посади гендиректора й голови правління ВАТ «МГЗ» було «законним». Примітна аргументація Пустовойтенка: «Деякі керівники намагалися зробити з підприємства «вотчину», скуповуючи в працівників акції заводу», — передає слова Валерія Павловича агентство Інтерфакс-Україна. Не менш «переконливим» був і голова Національного агентства із управління державними корпоративними правами Олег Таранов: «Нас звинувачують, що ухвалювати таке рішення (про звільнення з посади. — Ред. ) повинні збори акціонерів ВАТ «МГЗ», але В.Мєшина не призначали збори акціонерів». Крім того, за словами Таранова, Мєшин «грубо порушив» умови його контракту з Фондом держмайна. При цьому він привів дані Державної податкової адміністрації, згідно з якими на 1 квітня затримка із виплати зарплат на МГЗ становила 4 місяці, а заборгованість перед держбюджетом — 12 млн. грн. Крім того, збитки МГЗ, пов'язані з невиконанням умов договорів із постачальниками, 1998 року становили, згідно з рішенням арбітражних судів, 22,3 млн. грн., 1999 — 12,3 млн. грн., повідомляє Інтерфакс-Україна. Щоправда, Таранов не повідомив, чому не звільняють інших «державних» директорів, підприємства яких мають навіть ще більші, ніж у МГЗ, збитки і заборгованість із зарплат.