На Хмельниччині знову горіла пам’ятка архітектури
22 квітня о 12 годині 45 хвилин на території музею-фортеці у стародавньому Меджибожі хтось побачив, що горить адмінбудівля, пам’ятка архітектури початку ХIХ століття. Полум’я перекинулося на покрівлю каретного корпусу — таку ж пам’ятку і того ж таки історичного періоду. «Тут стояли гусари Охтирського полку», — сказав для «Дня» про «походження» каретного корпусу, що відзначався унікальним архітектурним виконанням, директор музею-фортеці Мирослав Пінчак.
На гасіння пожежі «кинули» сім машин із сусідніх райцентрів і з Хмельницького. Одначе покрівлі обох будівель згоріли вщент. «Фонди, що зберігалися в адмінкорпусі, вдалося врятувати — з вогню винесли», — продовжив Мирослав Пінчак про результат протистояння вогняній стихії. Причину лиха ще з’ясовують: «Поки що відомо — пожежа виникла бiля фортечної стіни адміністративного корпусу». Збитки від пожежі ще підрахують, якщо, звісно, складуть ціну тому, чому ціни немає.
Організатори охорони пам’яток історії, культури і архітектури, до яких кореспондент «Дня» звернувся по коментар, вперто стояли на тому, що нічого страшного не сталося. Мовляв, лише покрівлі згоріли. Одначе відомо: до пам’ятки військово-інженерного мистецтва XIV—XVI століть, що ледве животiла, виявляли великий інтерес як українські, так і зарубіжні шанувальники історії. Як зазначають дослідники, у той далекий період населення Меджибожа успішно відбивало татарські набіги «перебудовуючи дерев’яні замки на кам’яні, зміцнюючи місто мурами, викопуючи глибокі рови, насипаючи земляні вали з частоколом на них». Наразі ж ці мури розвалюються і «горять» від байдужості та непорозумінь: конфлікт поміж музейними співробітниками і обласним управлінням культури тлів-тлів, а ж поки не закінчився пожежею.
Це вже друге у квітні таке лихо на території Хмельницької області. Раніше згорів унікальний літописний архів у Кам’янці-Подільському («День», №68). Біда мучить, та, як бачимо, розуму не научить.
Випуск газети №:
№76, (2003)Рубрика
Панорама «Дня»