Перейти до основного вмісту

Напівстворена коаліція на... «одній нозі»

22 червня, 00:00

Вчора, як і всі попередні сесійні дні, Верховна Рада жила подією, яка мала от-от статися, але знову не сталася — оголошенням про створення парламентської коаліції.

Натомість лідер БЮТ Юлія Тимошенко проголосила з парламентської трибуни про те, що «факт створення «помаранчевої» коаліції є реальністю, ми вирвали демократію для України». Але не було після цих слів шалених аплодисментів з боку всіх трьох фракцій потенційної коаліції, не зірвалися депутати зі своїх місць, не стали вітати один одного. Понуро слухали «регіонали», похнюпилися соціалісти, здавалися байдужими «нашоукраїнці».

«Про людське око» представники «Нашої України» пояснюють свою неготовність підписати вже сьогодні договір про «помаранчеву» коаліцію тим, що НУ — блок. «Текст договору про утворення «помаранчевої» коаліції погоджений, — сказав журналістам перед початком засідання ВР керівник юридичного департаменту НУ Роман Зварич. — Попередня домовленість про те, аби укласти коаліцію на рівні «помаранчевих» сил, прийнята. Потрібно тільки провести політичні процедури: спершу відбудеться Політрада нашої партії, інші шість політичних партій блоку також мають це зробити, аби ми сьогодні мали їх політичні рішення. Після того буде засідати Політрада блоку «Наша Україна». Крім того, в регламенті передбачено, що мають бути проведені загальні збори коаліції, які носять установчий характер, а депутати, які входять до коаліції, мають формально проголосувати: «Так, ми готові увійти в цю коаліцію». Тільки підписів депутатів для цього замало.

Роман Безсмертний, керівник фракції «Наша Україна» попросив на всі ці політичні процедури не тільки вчорашній день, а й наступний (тобто, сьогоднішній), мотивуючи тим, що добру справу не треба починати в такий чорний для радянської історії день. Рада відмовилася дати стільки часу НУ, обмеживши політиків ранком 22 червня.

Але є в усіх цих розмовах й певні недомовки. Про них обмовився представник фракції «Наша Україна» Борис Беспалий, зазначивши, що «в коаліційній угоді на даний момент повністю узгоджений склад коаліції, програма розвитку України, регламент роботи коаліції, але не узгоджено до кінця розподіл сфер відповідальності — немає списку посад, які підлягають розподілу з вказівкою на те, яка з трьох політичних сил обіймає ті чи інші посади». Про те, що кадрове питання не до кінця вирішено в самій же НУ зізнався й один з очільників Народного Руху України, що входить до НУ, Михайло Поживанов: «Має бути баланс: при сильному прем'єрі повинен бути дуже сильний спікер. Тимошенко — сильний політик, й для того, аби ми не пішли у бік тиранії, на посаді голови ВР України повинен бути сильний, харизматичний політик. Єхануров, на мій погляд, не зможе виконувати цю функцію, бо як керівник уряду Тимошенко його в цих змаганнях перемогла. Це може бути Тарасюк або Порошенко». До речі, вчора в другій половині дня інші претенденти на цей пост — Роман Безсмертний і Юрій Єхануров — зняли свої кандидатури. Прогнозують, що, швидше за все, спікером від коаліції буде «заклятий друг» Юлії Тимошенко Петро Порошенко.

Бояться стати заручниками кадрової ситуації в НУ соціалісти. Микола Рудьковський пояснив свою занепокоєність переносом офіційного заходу зі створення коаліції тим, що «на Банковій є чіткий сценарій, аби затягнути до останнього дня процес переговорів. А потім, погрожуючи розпуском, Президент примусить ВР діяти так, як йому захочеться. Я не хотів би стояти перед Президентом на одній нозі».

Отже, стати на дві ноги народні депутати спробують ще раз вже сьогодні, 22 червня. А як не вийде, то до справи візьметься Партія регіонів. Її лідер Віктор Янукович ще раз наголосив вчора на тому, що фракція, яку він очолює, зможе сформувати керівні органи парламенту, якщо коаліцію не буде створено.

Утім, на Банковій такого повороту подій не бояться. Радник Президента України з юридичних питань Микола Полудьоний вважає таку заяву «Регіонів» цілком законною. «Конституція України не регламентує, що виключно коаліція може обирати керівництво Верховної Ради», — сказав він вчора на брифінгу. При цьому Полудьоний зазначив, що після цього «помаранчеві» можуть призначити інше керівництво ВР. «У випадку, якщо після обрання керівництва, коаліція буде створена, ніщо не буде заважати їй зробити демарш і відкликати керівництво Верховної Ради», — підкреслив радник Президента.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати