Напівзаходи
Парламент узяв на себе відповідальність за гальмування військової реформи![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20040604/495-2-1.jpg)
Ранкове засідання парламенту вчора почалося за звичним, досить накатаним сценарієм: чотири фракції опозиції — Компартії, Соцпартії, БЮТ і «Наша Україна» заблокували трибуну, в ультимативному порядку вимагаючи розгляду ряду питань. А саме — законопроекту про заходи щодо розподілу прихованих витрат бюджету-2004 і про приватизацію підприємства «Криворіжсталь». Як відомо, обидва питання виникли не вчора. Депутати «Нашої України» в черговий раз звинуватили представників уряду в приховуванні в Держбюджеті 2004 року 10 млрд. грн., а також 5 млрд. грн. — в Пенсійному фонді, на що представники уряду вже неодноразово відповідали заявами про чисто політичну, передвиборну підоснову подібних звинувачень. Що ж до питання про приватизацію «Криворіжсталі», то тут, схоже, перетнулися інтереси декількох фінансово- промислових груп, «прописаних» як у владі, так і в опозиції. У результаті пропозицію розглядати тему приватизації гіганта важкої промисловості народні депутати не підтримали. Щоб повернути парламентаріїв до роботи, Голові ВР Володимирові Литвину довелося пообіцяти колегам достроково закрити V сесію, якщо блокування роботи законодавчого органу триватиме. За словами В. Литвина, на нараді з керівниками фракцій під час перерви питання стояло: «Бути Верховною Раді чи не бути, чи буде далі продовжувати роботу парламент чи припинить свою роботу до проведення президентських виборів».
Серед документів, за якими Верховна Рада в четвер прийняла ухвали, за важливістю для країни виділяються два — законопроект про внесення змін до закону «Про чисельність Збройних сил України», що передбачає скорочення чисельності ЗСУ 2004 року на 70 тис. осіб, а також законопроект про внесення змін до закону «Про Збройні сили України», який передбачає перехід на тривидову структуру ЗС. Обидва документи представляв міністр оборони України Євген Марчук, співдоповідачем виступав глава Комітету Верховної Ради України Георгій Крючков. Міністр оборони вже вкотре акцентував увагу на тому, що реформа ЗС України назріла давно, і будь-яке затягування з її проведенням різко погіршує ситуацію в армії. Говорячи про необхідність чисельного скорочення ЗС, Євген Марчук нагадав, що не чисельність армії визначає її боєздатність, а передусім, — наявність на озброєнні новітніх видів техніки, а також якість підготовки особистого складу. Аргументував міністр і тезу про те, що скорочення, яке пропонується ніяк не позначиться на боєздатності армії загалом. На жаль, аргументи не подіяли — «за» проголосували лише 202 депутата з 422, зареєстрованих у залі. Чи означає це, що всі інші народні обранці згодні мовчки спостерігати за подальшою деградацією найскладнішої системи за назвою «армія» з перспективою найсерйозніших наслідків, про що попередив з трибуни Євген Марчук — питання риторичне. Більш вдалою виявилася доля законопроекту, який передбачає перехід iз чотиривидового до тривидового складу Збройних сил. На його підтримку проголосувало 368 депутатів, проти — лише 1. Згідно з документом, замість таких видів військ як Військово-повітряні сили і Війська протиповітряної оборони створюється один вид військ — Повітряні сили. Це, як повідомив глава оборонного відомства, означає не лише підвищення ефективності цих військ, але й істотне — близько 40 % — заощадження коштів.