«Народу потрібне відчуття підтримки»
Представники УПЦ, УПЦ КП та УГКЦ — про потребу створення громадянського суспільстваУчора представники традиційних церков УПЦ, УПЦ КП та УГКЦ оприлюднили своє звернення щодо суспільно-політичної ситуації в Україні. Його головна ідея — об’єднання суспільства. Якщо детальніше, то: «Єднання суспільства навколо таких духовних ідеалів, як любов, справедливість і взаємодопомога, а також громадська самоорганізація та взаємна підтримка —найкращий захист в умовах політичних та економічних криз». (Повний текстна сайті). (До речі, сам факт солідарності трьох Церков, священнослужителі яких раніше співпрацювали переважно на локальному рівні, є промовистим.)
Цій заяві передувала зустріч Святійшого Патріарха Київського та всієї Руси-України Філарета, Верховного Архієпископа Києво-Галицького Української греко-католицької церкви Блаженнійшого Святослава та владики Іларія, єпископа Макарівського, вікарія Київської митрополії Української православної церкви з представниками інтелігенції, а саме: з Блаженнійшим Любомиром (Гузаром), Іваном Дзюбою, Семеном Глузманом, Мирославом Мариновичем, Мирославом Поповичем, Євгеном Сверстюком та Ігорем Юхновським. Ще раніше ініціативу обговорювали з Леонідом Кравчуком, Богданом Гаврилишиним, В’ячеславом Брюховецьким — авторитетними діячами громадського життя України. Адже одна з найбільших наших криз — криза довіри до державних інституцій та політичних лідерів.
Як зазначив Євстратій (Зоря), єпископ Васильківський, УПЦ КП, діалог тільки-но розпочато, і в ньому Церква виступає одним із рівноправних партнерів. Надалі коло запрошених розширюватиметься — до нього долучатимуть професіоналів з тих чи інших сфер, щоби спільно шукати відповіді на виклики часу. (Репутація залишатиметься одним із ключових принципів «добору». А тому потрапляння до цього проекту політикам, які йдуть на парламентські вибори, не розглядати. Хоча діалог, звісно, буде і з ними, адже політичне життя — суттєва складова громадянського суспільства.) Наступний «вихід у світ» — початок 2012-го. Уже із суспільною реакцією на ініціативу та конкретними планами.
— Те, що робимо, випливає з природи Церкви, — вважає протоієрей Микола ДАНИЛЕВИЧ, УПЦ. — Адже саме слово «Церква» означає — збирати всіх разом. Тим більше, що зараз українське суспільство дуже поляризоване. Для того щоб воно сприйняло конструктивні ідеї, яких, до слова, потребує, йому треба допомогти сконцентруватися. І дати відчуття підтримки.